Zvjezdani Zagreb: Nova nada

Borna Rupnik • subota, 22.11.2008.

Deveto kolo regionalne NLB lige predstavljalo je novi početak za košarkaše Zagreb Croatia osiguranja. A ako je suditi po početku, Mrave čekaju prilično bolja vremena. Naime, u nadahnutoj predstavi Zagreba gosti iz Novog Mesta ispraćeni su s velikih 24 razlike (94:70)...

Subota je u Trnskom bila vrijeme velikih iščekivanja. U goste je stigla slovenska momčad Krke iz Novog Mesta, naizgled idealan protivnik za debi novog dvojca na klupi Zagreba. Ekipa bivšeg trenera Zagreba, Ivana Sunare, ipak je dočekana s respektom, a posebne pripreme za ovaj susret trajale su čak od srijede.

Najava novog trenera Denisa Bajramovića pokazala se potpuno istinitom. Nakon serije loših rezultata, Bajramović najavio je pobjedu, jer se u svlačionici osjećala pozitivna atmosfera i opći optimizam. A što je najvažnije, njegovi su igrači taj optimizam pretočili u izvrsnu predstavu na parketu.

Mravi su prednost polako gradili tijekom cijele prve četvrtine, a u prvim minutama istaknuo se povratnik u momčad nakon ozljede, Ante Tomić. Prvu imalo osjetniju prednost napravili su već u petoj minuti, kada tricom Andreja Štimca i Tomićevim polaganjem odlaze na 13:7. Dvije minute prije isteka prvih 10 minuta Krka stiže na samo koš zaostatka, no Štimac mini-serijom na semaforu ispisuje 25:18.

Čini se kako su dečki iz Trnskog u tom trenutku shvatili i kako znaju, i kako mogu, i kako hoće. Gosti iz Slovenije gotovo šest minuta nisu postigli ni koša, a Zagreb je utrpao čak 16. U toj se seriji s dvije trice istaknuo Petar Babić, koji je do predaha postigao ukupno 13 koševa, izvana su pogađali i Filip Bašljan te Krunoslav Simon, a svoj je obol dao i mladi Luka Žorić.

Katastrofu Krke počeli su sprječavati Amerikanac Richard Essington Shields, uvjerljivo najbolji pojedinac slovenske momčadi u prvom dijelu i Smiljan Pavić, ali košarkaši u žutim dresovima nisu posustajali. Do poluvremena je zabio i Mario Dundović, a dobro je raspoloženje potvrdio Babić.

Da se na odmor ipak ne ode s prednošću Zagreba od preko 20 koševa pobrinuo se bivši igrač Cibone, Davor Marcelić, ubacivši tricu za 50:31. Statistika je tada pokazivala izvrstan šut zagrebačke momčadi: 11 od 15 pokušaja za dvicu i čak 8 od 13 za tricu. U poluvremenu je najvažnije bilo uvjeriti Mrave da se ne opuste, a čini se kako je Bajramoviću i to uspjelo.

Već u prvih par minuta nastavka Zagreb bježi na još veću razliku, a igru domaćina u tim su trenucima nosili Štimac, Bašljan, Tomić i Simon. Ekipa iz Novog Mesta jednostavno nije imala rješenja za zagrebački napad, a Pavić i Simon Petrov nisu mogli zabiti onoliko koliko je njihova obrana mogla primiti.

Krajem treće četvrtine igra se ponešto raštimala, ali niti to nije zasmetalo Mrave da sigurno održavaju svoje vodstvo. Štoviše, Tomić je zakucavanjem za 74:46 priuštio publici i malo atrakcije. Priliku je u tim minutama ponovno dobio Žorić i vrlo je dobro iskoristio. U strijelce se stigao upisati i Vedran Morović.

Isti igrač na samom početku posljednjeg dijela susreta novom tricom odvodi Zagreb i na 30 koševa razlike (81:49). Ostatak utakmice bio je više revijalnog karaktera i jedino je pitanje bilo koliko će uvjerljivo Zagreb naposljetku slaviti. Odgovor je po završteku susreta glasio +24. Na semaforu je pisalo 94:70, što je bila velika, i nadasve zaslužena nagrada za pruženu partiju zagrebačkih košarkaša.

Najraspoloženiji igrač Zagreba danas je bio Štimac s 23 koša, a pravu je pucačku pomoć imao u Simonu (15), Tomiću (14) i Babiću (13). Štimac se iskazao i sa šest skokova, Tomić je dodao pet, a treba istaknuti i pokazatelj dobre momčadske igre - Tomićevih i Simonovih pet asistencija. Žorić je utakmicu završio sa šest koševa, pet skokova i dvije blokade. Jakov Vladović, koji se lakše ozlijedio na posljednjem treningu, odigrao je deset minuta i ubacio jednu tricu.

Kod gostiju su se istaknuli samo njihovi uobičajeno najbolji pojedinci. Essington Shields postigao je 16, a Pavić 15 koševa. Dvoznamenkast je bio još samo Balažič s 10, a naš Davor Marcelić ubacio je sedam koševa uz četiri asistencije.

Zagrebu je ovo bila tek druga pobjeda u regionalnom natjecanju, a njome su - barem do večerašnjeg nastupa Vojvodine - pobjegli sa samog začelja poretka. Krka je upisala šesti poraz, no Mravi im još uvijek gledaju u leđa. Međutim, budu li ponavljali ovakve predstave, neće još dugo.