Primera División, 14. kolo, 06.12.2008, 22:00 h
Barcelona 4:0 Valencia
Valencia

Rapsodija Barcelone uskratila uzbuđenja

Borna Rupnik • subota, 06.12.2008.

Trinaest postignutih golova u prve dvije večerašnje utakmice upućivalo je da bi Barcelona i Valencia, u skladu s atraktivnom poviješću njihovih ogleda, mogle nastaviti ovaj trend. Međutim, dominacija crveno-plavih ukrala je svaku draž derbiju 14. kola španjolskog prvenstva...

Iako je u vrhu napada Barcelone večer umjesto ozlijeđenog Samuela Eto'oa zaigrao Eidur Gudjohnsen, oštrica vodeće momčadi lige nije bila niti malo otupljena. Nakon uvodnog ispitivanja snaga, u 20. minuti sijevnula je brza akcija domaćina: Yaya Toure pronašao je Thierryja Henryja na rubu šesnaesterca, a francuski reprezentativac desnom nogom pogađa desne rašlje Renanovog gola.

Na drugi se pogodak nije dugo čekalo. Aleksandar Hleb u 28. minuti dodaje Henryju koji s praktički istog mjesta ponovno vara vratara Valencije. Barcelona je utakmicu mogla riješiti i prije odmora, ali su svoje prilike zapucali Lionel Messi, Daniel Alves i Gudjohnsen. Međutim, ono što su propustili napraviti u prvom, nogometaši Barcelone učinili su na samom početku drugog poluvremena.

Tek što se krenulo s centra, Xavi asistira Danielu Alvesu koji s desne strane kaznenog prostora pogađa suprotni kut protivničkih vratiju i odvodi Barcelonu na nedostižnih 3:0. Gosti se na travi Nou Campa nisu uopće snalazili, te je domaći vratar Victor Valdes večerašnju utakmicu zapravo mogao provesti i pred televizorom.

Ako su postojale ikakve sumnje oko igrača utakmice, sve je dvojbe u 79. minuti otklonio Thierry Henry ubilježivši hat-trick. Ulogu dodavača za treći je pogodak francuskog napadača odigrao Bojan, koji je samo par minuta ranije zamijenio Hleba. Henryju nije bilo teško pospremiti loptu u mrežu iz velike blizine.

Barcelona je s ova tri boda pobjegla prvom pratitelju, Villarrealu, na velikih šest bodova, a Valencia će ostati treća ukoliko Real Madrid sutra propusti svladati Sevillu.