Niti 3:0 nije dovoljno

Borna Rupnik • nedjelja, 07.12.2008.

U samo dva dana dva su španjolska kluba spasila bod nakon što su gubila 3:0. U subotu je to pošlo za rukom Villarrealu, u nedjelju Valladolidu. Krešićeva Numancia polako, ali sigurno bježi s dna, dok Mane može biti zadovoljan svojim prvim pojavljivanjem na klupi Espanyola...

Znate li što povezuje Villarreal, Valladolid, Getafe i Osasunu? Ljubav prema broju tri. Villarreal je prije dva tjedna glatko poražen od Valladolida 3:0, a sinoć je u istoj takvoj situaciji protiv Getafea uspio poravnati na 3:3. Valladolid je danas precrtao taj scenarij i uhvatio vodstvo Osasune od tri pogotka.

Osasuna je svoju prednost dugo gradila: pogotke su u pravilnim razmacima do 57. minute postizali Dady, Nekounam i ponovno Dady, ali su pobjedu ispustili iz ruku u posljednoj trećini utakmice. Na 3:1 smanjio je Goitom, gledatelji su počeli su drhtati nakon autogola Miguela Flana u 65. minuti, a jedan je bod Valladolidu spasio Bartholomew Ogbeche nedugo nakon ulaska na teren, odnosno pet minuta prije kraja susreta.

Recreativo kao da je osluškivao razvoj događaja u Osasuni, jer su zahvaljujući tom rezultatu i neočekivanoj pobjedi na Mallorci vratili fenjer momčadi iz Pamplone. Mallorca je dva puta vodila, ali su se nogometaši iz Huelve redovito vraćali u život. U 16. minuti obrana Recreativa rekreativno je zaspala i ostavila samog Navarra, kojem nije bilo teško svladati Riesga.

Deset minuta kasnije uzvraća Ruben na dobru asistenciju Javiera Camunasa, ali Jose Jurado nakon izvrsne akcije ubrzo mirno posprema loptu u mrežu za 2:1. Na odmor se ipak otišlo u egalu - Ruben i Colunga sami su pokrili cijeli teren i donijeli loptu pred vrata domaćina, a čast postizanja pogotka pripala je Colungi. Za pobjedničkih 3:2 zabio je Fuego dalekometnim udarcem koji se kroz šumu nogu ušuljao u gol.

Sergije Krešić ponovno ima razloga za zadovoljstvo. Iako je prošlotjednim porazom u Bilbao narušio pozitivan niz svoje momčadi, njegova je Numancia danas uspjela preokrenuti rezultat protiv Almerije i upisati četvrtu pobjedu u sezoni. S druge strane, Almeriji je ovo već šesti poraz u posljednjih osam susreta i te je pitanje hoće li Gonzalo Arconada i sljedećeg tjedna dobiti povjerenje uprave.

Numancia je dobro otvorila susret. Ortega i Pavon u samo su dvije minute dva puta pogodili okvir gola, ali kazna ih je stigla već u 12. minuti: sumnjivi kazneni udarac u vodstvo gostiju pretvara Argentinac Solari. Ipak, Krešićevi su se nogometaši brzo oporavili i razveselili svoje navijače. Del Pino u 20. minuti zabija za 1:1, a sva tri boda na stadionu Los Pajaritos - unatoč Barkerovom isključenju - ostavlja Asier Goiria Etxebarria početkom nastavka.

Deportivo je otpor Malage slomio u samo tri minute. U 65. minuti domaćine u vodstvo dovodi Angel Lafita, dok konačnih 2:0 postavlja Omar Bravo pogotkom s 11 metara. Athletic Bilbao osvojio je vrijedan bod u Santanderu. Štoviše, pogotkom Yestea iz 49. minute vodili su sve do same završnice, kada brojčano oslabljeni - Orbaiz je zaradio dva žuta kartona - primaju nepotreban pogodak. Naime, centaršut Gonzala Colse prošao je Gorki Iraizozu kroz ruke i odsjeo iza njegovih leđa.

Betis našeg Marka Babića, koji i dalje nije u planovima svog trenera, gornjeg se doma zamalo dočepao nauštrb Espanyola, na čijoj je klupi debitirao Mane. I upravo je njegov potez anulirao Emanin vodeći pogodak: u 66. minuti umjesto Rufetea uvodi Corominasa, a on mu pet minuta kasnije uzvraća golom za konačnih 1:1.