Mravi ostali na dnu

Borna Rupnik • utorak, 23.12.2008.

Derbi začelja regionalnog natjecanja - u punom smislu te riječi - igrali su u Novom Sadu domaća Vojvodina i Zagreb CO. Spoznaju da ipak nisu najlošija momčad NLB lige za blagdane su si darovali košarkaši Vojvodine, koji su upisali pobjedu 84:75...

Prvi susret izravnih konkurenata za posljednje mjesto regionalne lige odigran je u prvom kolu, a Novosađani su početkom listopada rezultatom 90:81 odnijeli bodove iz Trnskog. Priliku za uzvrat Mravi su dobili u 14. kolu, no na put su se otisnuli sa samo desetoricom igrača. Zbog ozljeda su kod kuće ostali Jakov Vladović, Mario Dundović i Krunoslav Simon, igrači koji bi vrlo vjerojatno započeli u prvoj petorci.

Izostanak ove trojice osjetio se već od prve minute. Vojvodina je ponovila scenarij iz Trnskog i furiozno krenula u susret. Poslije četiri minute bilo je 7:0, a nakon minute odmora Denisa Bajramovića prvi koš za Zagrepčane postiže Ante Tomić. Međutim, domaćini uzvraćaju novom mini-serijom i prije isteka šeste minute bježe na deset razlike (12:2).

Do kraja prve četvrtine Mravi su uspjeli usporiti Charrona Fishera te se ubačajima Luke Žorića i Filipa Bašljana primiču na 22:14. No, njihov trud tricom poništava Marko Šutalo na samom početku druge dionice. Njegov je primjer slijedio i Jovan Zdravković, te da nije bio raspoloženog Žorića, Zagreb se pet minuta prije isteka prvog poluvremena mogao naći i u puno većem zaostatku od 31:22.

Nažalost po naše, Marko Peković i Goran Bajić i dalje su bili nerješiva zagonetka za Bajramovićevu obranu, ali je održavanju rezultatskog priključka pripomogla mirna ruka Petra Babića s linije slobodnih bacanja (pet od šest) te trica Andreja Štimca za 43:34. Babićevom tricom Mravi minutu kasnije stižu i na samo osam koševa zaostatka, ali su Bajić, Borovnjak i Fisher prije odmora ipak uspjeli odvesti Vojvodinu na 52:38.

U nastavku susreta Zagreb je konačno zaigrao bolju obranu, te su u trećoj četvrtini primili samo 14 koševa, a Vedran Morović, Žorić i Bašljan - uz tri slobodna bacanja Ante Tomića i tricu Luke Drezge na samom kraju - smanjuju razliku na prihvatljivih 66:57. Kada je posljednju dionicu susreta tricom otvorio Šutalo, činilo se kao da će Vojvodina ponovno odmaknuti.

Međutim, vrlo brzo uzvraćaju Tomić i Babić, a polaganjem Andreja Štimca Mravi stižu na 71:68. Tada Babić iznuđuje već sedmi prekršaj i pogađa jedno bacanje, Štimac skače u napadu, a Tomić ga realizira za prvo izjednačenje (71:71). Međutim, dobrim ofenzivnim skokom odgovaraju i domaćini, te im Bajić ponovno vraća vodstvo, a nakon Morovićevog promašaja podebljava ga Šutalo.

Isti igrač pogađa slobodna bacanja za 77:71, a kasniji Tomićev ubačaj anulira Borovnjak. Posljednji trzaj Zagreba bio je Štimčev koš za 79:75 u trenutku kada je na semaforu ostalo nešto više od minute, no trica Marka Pekovića ipak potvrđuje pobjedu Vojvodine, koji je naposljetku zapečatio Bajić i postavio konačnih 84:75.

Momčad iz Trnskog tako je platila cijenu propusne obrane iz prvog dijela i ponovno izgubila susret od ekipe s kojom se objektivno može nositi. Isto tako, Mravi su ponovno popustili u trenucima kada se lomio rezultat, makar su nakon dostignutog zaostatka možda i mogli iskoristiti psihičku prednost te nastaviti dobru napadačku seriju.

Najbolji među Zagrepčanima bio je Žorić s 18 koševa, četiri blokade i tri skoka, a po 13 su dodali Štimac te Tomić, koji je ubilježio - za njega samo - četiri skoka. Babić je upisao 11 koševa i četiri asistencije. U novosadskim redovima istaknuli su se Fisher (20 koševa), Šutalo (18 koševa, pet skokova), Borovnjak (14 koševa i čak 11 skokova) te Bajić (13 koševa, šest skokova i tri blokade).

Vojvodina je četvrtom pobjedom pobjegla sa začelja, a Zagreb će se u sljedećim kolima pokušati izboriti za isto, ali na račun slovenskog Heliosa iz Domžala.