Favoriti bez milosti

Ante Jukić • utorak, 23.12.2008.

Beogradski Partizan zadržao je prvo mjesto na tablici NLB lige, nakon što je u 14. kolu bez ikakvih problema slavio u Novom Mestu. Uspješnu večer imali su i najveći rivali Vujoševićeve družine, košarkaši Crvene zvezde, koji su u susjedskom obračunu bili bolji od FMP-a...

Košarkaši Bosne opravdali su ulogu favorita s kojom su ušli u dvoboj sa slovenskim Heliosom, u sklopu 14. kola NLB lige. Sarajevska momčad je tako, u ovom "božićnom kolu", stigla do svoje šeste pobjede u sezoni, dok su Domžalčani ostali u donjem dijelu tablice, sa samo tri pobjede u dosad odigranih 14 kola.

Iako će konačnih 87:72 sugerirati rutinsku pobjedu domaćina, utakmica u dvorani Mirze Delibašića otvorena je bila sve do ulaska u posljednjih pet minuta. Poenima Mateja Krušiča Helios je u 35. minuti došao na još uvijek ne prevelikih -7 (72:65 za Bosnu), no više od toga gosti nisu mogli. Najefikasniji u redovima pobjednika s 18 je poena bio Ivan Ivanović, a vrlo je lijepu večer imao i Emir Zimić, koji je ubilježio samo jedan poen manje. Kod gostiju bolji od ostalih bili su Janža (21) i Snow (17).

FMP je definitivno jedno od najvećih razočaranja dosadašnjeg dijela sezone, no posljednja kola najavila su bolje dane za momčad iz Železnika. Igrači Milovana Stepandića u Pionir su doputovali na krilima tri uzastopne pobjede, a na putu ka četvrtoj stajala im je momčad sa samo dva poraza u dosadašnjem dijelu prvenstva - Crvena zvezda. Domaćin se u konačnosti pokazao kao prevelik zalogaj za probuđeni FMP, u dvoboju u kojem pobjeda Zvezde niti u jednom trenutku nije došla u pitanje.

Nakon što je Zvezda prvo poluvrijeme završila sa 11 poena prednosti u svoju korist, gosti su zaprijetili krajem treće četvrtine, približivši se na samo četiri poena zaostatka (58:54 za Zvezdu). Ipak, poslije te prijetnje domaćini su ponovno podigli razinu svoje igre i došli do sigurne 77:65 pobjede. Standardno najbolji u redovima beogradske momčadi bio je Lawrence Roberts, koji je uknjižio 18 poena i osam skokova. Kod FMP-a po 14 poena ubacili su Samardžiski i Labović. Zahvaljujući ovoj pobjedi, te porazu Hemofarma u Zagrebu, Crvena zvezda je u utorak ponovno zasjela na drugo mjesto ljestvice, iza svog najvećeg rivala.

Partizan je, pak, još jednom pokazao da je ipak za klasu iznad većine momčadi NLB lige. Beograđani su u dosadašnjem dijelu prvenstva doživjeli samo jedan poraz (Crvena zvezda), a do 13. pobjede došli su na gostovanju kod Krke, na vrlo dojmljiv način. Utakmica u Novom Mestu riješena je praktički prije nego je i počela, budući da su gosti već u 4. minuti imali velikih 13:0.

Iako su domaćini u nastavku utakmice odigrali znatno bolje, šteta je već bila učinjena, tako da je Partizan rutinski priveo posao kraju. Uvjerljivo najefikasniji u konačnoj 80:65 pobjedi aktualnog prvaka bio je Novica Veličković, koji je "isporučio" 27 poena. Kod Krke je s 18 ubačaja najbolji bio Essington Shields, a recimo i da naš Davor Marcelić nije bio pretjerano zapažen, budući da je uknjižio tek tri ubačaja.

Najuzbudljiviju utakmicu kola mogli su vidjeti gledatelji u ljubljanskom Tivoliju, gdje su snage odmjerili domaća Olimpija i Budućnost iz Podgorice. Iako su gosti vodili gotovo cijelim tijekom utakmice, a u 32. minuti imali i, činilo se tada nedostižnih, 69:58, igrači Jure Zdovca odigrali su sjajnu završnicu, poklonivši tako svojim navijačima šestu ovosezonsku pobjedu.

Najzaslužniji za slavlje ljubljanske momčadi bio je Vlado Ilievski, koji je u 39. minuti, pri 79:78 vodstvu gostiju, pogodio oba slobodna bacanja i donio prednost Zmajčekima. Konačnih 81:79 u posljednjoj minuti jednim realiziranim penalom postavio je Jasmin Hukić, a treba reći da su gosti imali i šut za pobjedu, kojeg nije pogodio Marko Simonović. Već spomenuti Ilievski je ujedno bio i najefikasniji u domaćim redovima, s 19 ubačaja, dok je naš Damjan Rudež zabilježio tek tri poena. Podgoričanima, pak, nije pomoglo ni 25 poena Vladimira Micova.