Porazi Tottenhama i Portsmoutha

Marin Vuković • nedjelja, 28.12.2008.

Našim reprezentativcima u Premiershipu 20. kolo sigurno neće ostati u lijepom sjećanju. I Tottenham i Portsmouth upisali su poraze u samoj završnici utakmica na Hawthornsu i Emiratesu i tako se stavili u realnu opasnost od ispadanja iz prvoligaškog društva. U londonskom derbiju na Craven Cottageu Fulham je oteo bod Chelseaju, a Stoke City zaista nesvakidašnjom glupošću vlastitih igrača svladao samog sebe na Upton Parku.

Menadžer Portsmoutha Tony Adams dobro je snimio slabosti momčadi u kojoj je nekada bio kapetan, pa je Portsmouth na Emiratesu odigrao vrlo dobru utakmicu, ali je usprkos tome upisao četvrti uzastopni ligaški poraz, i to pogotkom primljenim samo devet minuta prije kraja.

Arsenal većim dijelom utakmice nije uspijevao nametnuti svoj ritam i svoju igru kratkih dodavanja, a Portsmouth se vrlo dobro držao i na trenutke se odvažio i zaprijetiti Manuelu Almuniji. Jednu takvu prijetnju zabilježili smo u 24. minuti kada je Niko Kranjčar ubacio sjajnu loptu za Petera Croucha, a ovaj je glavom proslijedio u vratnicu. Niko je odigrao vrlo dobrih 90 minuta i solidno se nosio s veznim redom Topnika premda je samo dva dana ranije odigrao cijelu utakmicu protiv West Hama.

Što se prilika domaćina tiče, tu je prednjačio Emmanuel Adebayor, koji je u 31. minuti prešao i vratara Davida Jamesa, ali mu se u posljednji trenutak ispriječio Sylvain Distin. Adebayor je u prilici bio i u 60. minuti, kada je previše čekao i poslao loptu u vanjski dio mreže praznoga gola.

Trenutak odluke zbio se u 81. minuti nakon loše reakcije i nepotrebnog istrčavanja Davida Jamesa, ispred kojeg je loptu glavom u mrežu proslijedio William Gallas i tako spasio Topnike novog rezultatskog podbačaja.

Gledajući isključivo stanje na ljestvici gostovanje Tottenhama na Hawthornsu bio je svojevrsni derbi začelja, premda je kvaliteta igračkog kadra u svakom slučaju bila na strani londonske momčadi. Ta kvaliteta danas nije došla do izražaja, Spursi su prikazali blijedu igru i još jednom podsjetili na izdanja s početka sezone.

Oba naša reprezentativca zaigrali su od prve minute i dok je Vedran Ćorluka ostao na travnjaku do kraja, Luka Modrić je u 75. minuti zamijenjen Garethom Baleom. U prvom poluvremenu, dok je bilo više svježine Modrić je igrao dobro, tražio loptu i razigravao momčad, ali je u nastavku pao zbog čega je na kraju i izašao iz igre.

Gosti iz Londona su veći dio utakmice odigrali s deset igrača, jer je u 35. minuti zbog zaista ružnog starta na Gianniju Zuiverloomu isključen Benoit Assou-Ekotto. Kako se bližio kraj utakmice ritam Spursa je padao i sve su teže uspijevali zatvoriti sve prilaze svojim vratima, što su igrači West Bromwich Albiona na kraju i iskoristili.

U 83. minuti loptu je nakon ubačaja Mareka Cecha glavom u mrežu Gomesa poslao Roman Bednar, a u četvrtoj minuti sudačke nadoknade na konačnih 2:0 povisio je Craig Beattie i barem nakratko, nakon dugo vremena podigao West Brom s dna Premiershipa.

Londonski derbi na Craven Cottageu također je odlučen u sudačkoj nadoknadi, Fulham je u posljednjim trenucima oteo bod Chelseaju i tako razveselio navijače Liverpoola, koji će s još većom prednošću na vrhu Premiershipa dočekati 2009. godinu.

Newcastle zaboravio doći na utakmicu

Nakon prvog poluvremena situacija u kojoj se našao Chelsea nije izgledala nimalo ružičasto. Fulham je pogotkom Clinta Dempseya vodio rezultatom 1:0, a gosti sa Stamford Bridgea uz to su zbog ozljeda izgubili Florenta Maloudu i Alexa.

U nastavku utakmice nešto drukčija priča, izabranici Luiza Felipea Scolarija uspjeli su pogocima Franka Lamparda u 50. i 72. minuti okrenuti utakmicu u svoju korist, ali im je pobjedu pred sam kraj utakmice uskratio Dempsey svojim drugim pogotkom.

Tek što je potpisao ugovor i od vršitelja dužnosti službeno postao menadžerom Sunderlanda, Ricky Sbragia je upisao i prvi poraz na klupi ove momčadi. Za to je odgovoran Everton, koji je na Goodison Parku slavio s uvjerljivih 3:0.

Već nakon prvog dijela utakmica je bila praktički riješena, oba pogotka u prvih je 45 minuta postigao Mikel Arteta, a sedam minuta prije kraja utakmice pobjedu je potvrdio Gosling.

Stoke City je na najbolji mogući način otvorio gostovanje na Upton Parku, već u četvrtoj minuti golom Abdoulayea Fayea poveli su s 1:0 i zadržali tu prednost do odmora. Već početkom nastavka Carlton Cole je postigao izjednačujući pogodak, koji je potom uzrokovao svađu Ricarda Fullera i njegovog suigrača i kapetana Stoke Cityja Andyja Griffina.

Fuller je pokušao udariti Griffina i potom je zaradio izravni crveni karton, što je zaista rijetko viđen slučaj čak i u manje atraktivnim ligama od Premiershipa. S deset igrača na travnjaku Stoke City je sve teže izlazio na kraj s Čekićarima koji su dvije minute prije kraja novim golom Colea odnijeli sva tri boda.

Pravi hit prvenstva trenutno je Wigan, koji je s gostovanja u Boltonu odnio sva tri boda. To je peta pobjeda Wigana iz posljednjih šest utakmica, sjajan niz koji ih je lansirao u gornju polovicu ljestvice.

Jedini pogodak postigao je Amr Zaki krajem prvog poluvremena, precizno izvedenim udarcem s bijele točke. Prethodno je Andy O'Brien u kaznenom prostoru gurnuo Henrija Camaru.

U posljednjoj nedjeljnoj utakmici Blackburn i Manchester City odigrali su neodlučeno 2:2, a i u ovom susretu do preokreta i odluke došlo je u posljednjim minutama utakmice.

Blackburn je poveo krajem prvog dijela golom Bennija McCarthyja, a šest minuta prije kraja na 2:0 povisio je Jason Roberts. Ipak, niti dva pogotka prednosti nisu bila dovoljna, Daniel Sturridge u 88. i Robinho u 90. poravnavaju rezultat na 2:2.