Štemberger poludio u Trnskom

Borna Rupnik • subota, 03.01.2009.

U derbiju donjeg dijela ljestvice NLB lige Split je u Trnskom nadigrao momčad Zagreba i slavio 78:65. Presudila je odlična posljednja četvrtina Splićana koji su predvođeni raspoloženim Sinišom Štembergerom (31 poen) odjurili do pobjede...

Prije samog početka utakmice zbrajali su se izostanci. U domaćim redovima unaprijed je najavljeno neigranje prvog playmakera Jakova Vladovića, a najbolji centar u Trnskom, Ante Tomić, ipak se nije uspio oporaviti od bolesti, te je pod košem od prve minute zaigrao Luka Žorić. Za Splićane nisu nastupili Francuz Stephen Brun te Antonio Grant.

Susret je počeo u vrlo visokom ritmu. Obje su momčadi igrale agresivnu obranu, a u takvoj su se borbenoj igri bolje snašli košarkaši Splita. Nakon uvodne tri minute postignuta su samo četiri koša, a iako je Zagreb na Žorićevim krilima krenuo sa 7:3, Žuti - ovoga puta u crnim dresovima - ulaze u seriju od 11:0, predvođenu s pet poena Marka Batine.

Pri rezultatu 14:7 za Split trener Zagrepčana Denis Bajramović zove minutu odmora i šalje na parket nižu petorku, kako bi se suprostavio splitskoj obrani koja se igrala po cijelom terenu. Umjesto Žorića i Andreja Štimca ulaze Toni Dijan i Mario Dundović. Taj mu se potez isplatio, jer su mirnom rukom s linije slobodnih bacanja priključak uhvatili Filip Bašljan i Dijan.

Početak druge dionice donio je novi rezultatski preokret. Košarkaši Zagreba uzvraćaju još agresivnije i dobrom igrom kapetana Krunoslava Simona i Dundovića stižu na 21:14. U tim se trenucima zagrijao Siniša Štemberger: njegovom je tricom Split smanjio zaostatak na samo dva koša razlike, no Dundović vlastoručno odvaja Mrave na 27:19.

Par minuta prije predaha malo su se zakvačili Dundović i Štemberger, a nastalu nervozu bolje su iskoristili gosti. Mogli su proći i puno bolje, jer su u nizu osobnih grešaka Batina i Andrija Stipanović zajedno ubacili samo jedno slobodno bacanje. Pri samom kraju druge dionice Split je uspio izgraditi primjetljivu razliku (27:33), a predvodio ih je Eddie Shannon. Amerikanac je bio prava napast u obrani, a uspješno je razigravao svoje suigrače. Na odmor se otišlo s prednošću Splita 37:34.

Nastavak dvoboja donio je pravu rovovsku bitku. Igralo se bez rezultatskih prevaga, praktički koš na koš. Na parket se vratio Luka Žorić, dobre je epizode imao Petar Babić, ali su s dalmatinske strane pogađali Štemberger, Zoran Vrkić i Batina. Neobično lošu partiju pružio je Andrej Štimac, najbolji igrač protiv Cedevite. On je svoje prve pogotke upisao tek iz slobodnih bacanja, za poravnanje na 45:45. U egalu se ušlo i u posljednjih deset minuta (52:52).

U prvim napadima četvrte dionice i jedne i druge krenuo je dalekometni šut. Bašljan je, uz katastrofalan postotak, ipak pogodio jednu tricu, pridodao mu se Dundović, a uzvratili su Shannon i - Siniša Štemberger. No, kada su svi ostali stali, Štemberger je nastavio te je svojom petom i šestom tricom nagovijestio rasplet. Njegovim je poenima Split otišao na velikih 65:58. Zagrepčane su u život pokušali vratiti Simon i Žorić, ali tri minute prije isteka vremena, pri samo četiri koša zagrebačkog zaostatka, Mario Delaš pogađa oba slobodna bacanja za vodstvo 71:65, a Bašljan opet promašuje.

Zadnji trenuci susreta odigrali su se prema istom obrascu. Gosti pogađaju koliko je potrebno, a domaćini nikako ne mogu pogoditi izvana. Čovjek koji je odlučio susret, Siniša Štemberger, prikladno ga je i zaključio: 45 sekundi prije kraja ubacio je tricu s osam metara za konačnih 78:65.

Uz Štembergerov učinak od 31 koša i šest iznuđenih prekršaja, treba spomenuti 11 koševa i devet skokova Andrije Stipanovića, devet koševa i sedam skokova Marka Batine, te osam koševa i devet skokova Marija Delaša. Eddie Shannon zabilježio je samo osam koševa, ali je dodao čak šest asistencija i tri ukradene lopte.

U redovima Mrava dvoznamenkasti strijelci bili su Dundović (14), Bašljan (13), Simon (12) i Žorić (11), koji je uz to ostvario i 11 skokova. Međutim, Simon je izgubio čak pet lopti, a Bašljan još četiri. Uz iznimno loš šut za tri poena (7 od 27 pokušaja, odnosno samo 26%), momčad iz Trnskog nije mogla ubilježiti pozitivan rezultat.

Zagreb tako ostaje na samo dvije pobjede uz 13 poraza, a Split je svoj omjer popravio na šest pobjeda i devet poraza.