Višnjik i dalje neosvojiv

Bernard Jurišić • subota, 03.01.2009.

U utakmici u kojoj je srušen rekord po broju gledatelja na jednoj košarkaškoj utakmici u hrvatskoj povijesti, Zadar je ostvario i desetu pobjedu u svom novom domu, Dvorani Krešimira Ćosića u Višnjiku i to protiv najvećeg rivala Cibona...

Pred 9.000 svojih bučnih navijača, košarkaši Zadra pobijedili su Cibonu i drugi put ove sezone i zadržali mogućnost nastavka borbe za odlazak na Final Four NLB lige. Bila je to utakmica koja će se zlatnim slovima upisati u povijest hrvatske košarke, jer nikad više ljudi nije bilo na jednoj košarkaškoj utakmici u našoj zemlji u povijesti.

Garnett otišao, Anderson došao

Iako nije igrao niti sekunde, današnjim derbijem od zadarskog se dresa oprostio Amerikanac Marlon Garnett, koji odlazi u zagrebačku Cedevitu. U Ciboninom dresu debitirao je novi Amerikanac Alan Anderson, koji je tek jučer stigao u Zagreb. Debi mu je bio i više nego dobar, ubacio je 18 poena i pokazao raznovrsniju igru od Rawlea Marshalla, čije su kvalitete bile isključivo napadačke. Nastavi li kako je započeo, Anderson bi Ciboni mogao biti značajno pojačanje u nastavku sezone.

Zadrani su otvorili susret vođeni raspoloženim Stipčevićem. U 5. minuti imali su 13:9, no čvrsta obrana Cibone prouzrokovala je petominutnu napadačku krizu domaćina, koji do kraja prve četvrtine više nisu zabili poene iz igre.

Drugi period otvorila je trica Vukušića za 17:22, ubrzo i 19:25 i činilo se da će "Vukovi" uspjeti primiriti žestoku domaćinsku atmosferu na tribinama. No, Zadrane je najprije pogurao borbeni Bugar Ivanov, a nakon što su mu se šuterski priključili Johnson, Perić i Ružić, Zadrani su učas preokrenuli rezultat na 28:27.

Tu serija nije stala. U završnim minutama druge četvrtine domaćini su s 12:0 otišli na 43:31 i na krilima Stipčevića i Ivanova s ugodnim rezultatom otišli na odmor. Cibonu je "vukao" Kus, a debitirao je i novi Amerikanac Alan Anderson, koji je na kraju bio i najbolji igrač Zagrepčana.

Kad je Stipčević pogodio tricu za 55:40 u 24. minuti, činilo se da su gosti razbijeni i da će Zadar mirno privesti utakmicu kraju. Međutim, mic po mic Cibona se vratila i u 34. minuti je na semaforu stajalo samo 67:61. Gotovo nemoguća trica Stipčevića preko Prkačina odvela je domaćine opet na ugodnih 70:61, no gosti se nisu predavali.

Calloway i Anderson dovukli su Cibonu na 70:67 pet minuta prije kraja i utakmica se potpuno otvorila. Slijedila je završnica puna nervoze, pogrešaka, krivih dodavanja i loših poteza, ali i borbe za svaku loptu na obje strane parketa. Zadar je iz dva napada realizirao tri slobodna bacanja za 73:67, no minutu prije kraja Cibona je opet došla na samo 76:73.

Ključni trenutak dogodio se u prvom napadu posljednje minute. Zadrani su promašili šut, a Prkačin je u skoku napravio prekršaj na Ivanovu. Bugar pogađa oba bacanja za 78:73, ljuti kapetan Cibone na drugom kraju parketa radi i napadački prekršaj kojeg Ružić pretvara u 79:73 i priči je tu bio kraj. Počelo je zadarsko slavlje u ambijentu koji će ući u hrvatske košarkaške anale.

Zadrane su do pobjede odveli prije svih Stipčević (22 poena, 5 asistencija, svih 12 realiziranih slobodnih bacanja, šut 4/5) i Ivanov (22 poena, 8 skokova). Kod Cibone ponajbolji je bio novak Anderson s 18 ubačaja, a zanimljivo je da je Prkačin ostao bez ubačaja za dva poena, ubacivši dvije trice.