Carling Cup, polufinale, 06.01.2009, 21:00 h
Tottenham 4:1 Burnley
Burnley

Tottenham na korak do Wembleya

Marin Vuković • utorak, 06.01.2009.

Sjajnim preokretom u drugom poluvremenu prve polufinalne utakmice Carling kupa Tottenham je uvjerljivo svladao Burnley i već se jednom nogom našao u završnici natjecanja koje su prošle sezone i osvojili.

Odličnim drugim poluvremenom na White Hart Laneu nogometaši Tottenhama anulirali su prednost Burnleya iz prvih 45 minuta i na kraju izborili visoku pobjedu od 4:1, teško dostižnu u uzvratnoj utakmici na Turf Mooru.

Drugoligaš Burnley, koji je ove sezone iz daljnjeg natjecanja izbacio Fulham, Chelsea i Arsenal, dobro se držao samo jedno poluvrijeme, a u nastavku je utakmice u samo dvadesetak minuta doživio pravi potop.

Luka Modrić ponovno je zaigrao u veznoj liniji Spursa jer se Harry Redknapp odlučio za formaciju s dva napadača, Romanom Pavljučenkom i Fraizerom Campbellom. Naš je reprezentativac odigrao odličnu utakmicu, bio vrlo pokretljiv i posebno u nastavku utakmice dao veliki doprinos preokretu Spursa.

Ništa lošije nije odigrao niti Vedran Ćorluka, koji se često priključivao napadačkim akcijama domaće momčadi i u ovoj utakmici imao više slobode no što smo na to navikli u Premiershipu.

Kao da se s druge strane travnjaka ne nalazi ugledni premierligaš, Burnley je od prve minute krenuo hrabro i beskompromisno i to mu se ubrzo i isplatilo. Chris Eagles je u 15. minuti sjajnim potezom iz igre izbacio Davida Bentleya i Garetha Baleai ubacio za Martina Patersona, koji s tri metra nije imao problema pogoditi praznu mrežu.

Ubrzo nakon toga Robbie Blake je mogao povisiti na 2:0, no njegov udarac glavom odlazi tik pored vratnice Tottenhamova gola. Bio je to znak za uzbunu, pa je domaćin pojačao tempo, stvorio i jednu stopostotnu priliku, ali je udarac Pavljučenka sjajno obranio gostujući vratar.

U poluvremenu utakmice sigurno je bilo vruće u svlačionici Spursa, gdje je Redknapp ostavio indisponiranog Bentleya i u igru poslao Jamieja O'Haru. Pokazalo se to punim pogotkom jer mladi je Englez već u 46. minuti asistirao Michaelu Dawsonu za izjednačenje, a šest minuta kasnije lijepim volejem donio prednost Tottenhamu.

Sjajna solo akcija Pavljučenka u 65. minuti, kojom je podsjetio na izdanja s prošlogodišnjeg europskog prvenstva, donijela je Spursima prednost od 3:1 i tu je utakmica bila riješena. Konačan udarac sada već obeshrabrenom Burnleyu zadao je Michael Duff samo tri minute kasnije autogolom nakon ubačaja O'Hare.

Tri gola prednosti trebala bi biti posve dovoljna za miran uzvrat na Turf Mooru, Tottenham će po svemu sudeći imati priliku na Wembleyu braniti trofej koji je osvojio prošle sezone pod vodstvom Juande Ramosa. Protivnik u finalu bit će mu bolji iz dvoboja Manchester Uniteda i Derby Countyja, prva utakmica igra se u srijedu na Old Traffordu.