Zagreb šokirao Zadrane

Borna Rupnik • subota, 07.02.2009.

U hrvatskom derbiju u 21. kolu NLB lige košarkaši Zagreba u Trnskom su sjajnom igrom u drugom poluvremenu svladali Zadar i tako stigli do važne pobjede u borbi za ostanak dok je Zadar upisao poraz koji ga stavlja u tešku situaciju u borbi za Final Four...

Zagreb je obranio Trnsko! Uporni se Mravi nisu predali ni u trenucima kada je Zadar redovito kompromitirao njihov trud, te su uspješno proveli u djelo riječi Tonija Dijana, koji je prije susreta izjavio da se napadački orijentirane goste treba slomiti kvalitetnom obranom. Pred punom dvoranom u Trnskom domaćini su naposljetku upisali petu pobjedu i napravili veliki korak u bijegu s dna. Zadarski košarkaši svoj će pogled večeras uputiti prema Novom Sadu, svjesni da je Final Four sve dalje.

Bajramović je utakmicu počeo s iskusnima Vladimirom Krstićem i Damirom Mulaomerovićem na vanjskim pozicijama, a Denis Pleslić u prvu je petorku stavio Juliusa Johnsona i Jere Macuru, koji se kasnije nisu pretjerano naigrali. Prvih par minuta pripalo je igračima u žutom, koji su na krilima Ante Tomića poveli 10:5, ali kada su se zagrijali Todor Gečevski i raspucani Damir Rančić rezultat se vratio u egal, da bi prva dionica završila minimalnom prednošću Zadra (18:17).

No, Zagrepčani su od samog početka pokazivali iznimnu borbenost. Kada Mulaomerovića nije išao šut, Krstić je skakao u napadu, ali ni Zadrani nisu ostali dužni. Oko dvije tisuće gledatelja svjedočilo je obostrano kvalitetnoj igri u kojoj su se izmjenjivale čvrste obrane i učinkoviti napadi. Sredinom druge dionice svoje su momčadi mini-serijama nosili Luka Žorić, koji je svih 11 koševa postigao u prvom dijelu, i Hrvoje Perić, a Zadar se polako počeo odvajati. Raspoloženi kapetan Krunoslav Simon u 14. minuti ipak smanjuje na 30:27, ali u tri sljedeća napada domaćini promašuju dalekometne šuteve.

Zadar se do odmora unatoč agresivnoj obrani Mrava ponovno odlijepio, a važne su poene postizali Gečevski i Dejan Ivanov. Perić je u posljednjoj sekundi prvog poluvremena pogodio za 44:35, što je ujedno bila i najveća razlika tijekom cijelog susreta. Zagrebačkim košarkašima nije pomogao ni podatak da su svoje protivnike uvjerljivo nadskakali (16 - 11), jer nije bilo savršene tečnosti u napadu, a nišanske su sprave također zahtijevale dodatno podešavanje.

Sve dobro što je Zagreb odigrao u prvom dijelu, u drugom je još poboljšao. Gečevski pod obručem nije imao odgovora za Tomića, povratak Krstića na parket vratio je maksimalnu agresivnost u obrani, a Simon više nije mogao promašiti obruč. Tomićeva blokada i trica Petra Babića omogućili su povratak Mrava na samo dva koša zaostatka (53:51), a Simonov ubačaj za 56:55 udahnuo je novi život u publiku i izazvao erupciju oduševljenja. U posljednjoj minuti treće dionice Zagrebov je koš bio pod pravom opsadom, jer su domaći igrači koristili činjenicu da još nisu bili ušli u bonus te su dodali gas do daske. Ipak, Rok Stipčević je sa sedam metara u posljednji trenutak ubacio tricu te se u četvrtu četvrtinu ušlo rezultatom 58:56 za goste.

Svoje su vodstvo Zadrani čuvali sve do četiri minute prije isteka vremena, kada Mulaomerović pogađa za 68:66. Zatim pokretni Tomić, koji je izluđivao svoje čuvare u i oko reketa, hvata loptu u napadu i zabija za 70:66. Stipčević smanjuje na 70:69, ali dvostruka Tomićeva blokada na Ivanovu i iznuđen prekršaj u napadu u 38. minuti najavljuju sretan rasplet za domaćine. Tomić i Ivanov stigli su promašiti još po jedno polaganje, a 30 sekundi prije kraja Mula postiže tricu za četiri razlike (73:69). S linije slobodnih bacanja nije bilo značajnijih pogrešaka, a nakon onih Simonovih za 76:70 povratka za Zadar više nije bilo. Babićev koš u zadnjoj sekundi označio je početak velikog slavlja u kojem je zagrebački trener Bajramović završio na rukama svojih igrača.

Kruno Simon Zadranima je utrpao 22 koša, uz šut 4/4 za dvicu i 4/7 za tricu, a Ante Tomić ostvario je double-double učinak (18 koševa i 11 skokova). Fantastičan je bio i Mulaomerović, koji se izvrsno uklopio u sastav te za 24 minute postigao 15 poena te dodao po tri skoka i asistencije. Krstić nije bio posebno raspoložen za realizaciju, ali je upisao čak četiri skoka i jednako toliko dodavanja.

Pleslićevu su momčad predvodili Gečevski s 15 koševa i šest skokova, ali Zadrani će žaliti što nije češće koristio svoje izvlačenje na niže igrače Zagreba, poput Babića. Damir Rančić i Hrvoje Perić postigli su 14, odnosno 13 poena, ali o sjajnoj zagrebačkoj obrani najbolje svjedoči podatak da je spomenuti dvojac u nastavku susreta postigao ukupno - tri koša. Stipčević je pridodao 12, uz šut 4/6 za tri poena, ali ni to nije bilo dovoljno za odnijeti bodove iz Zagreba.

U sljedećem kolu Zagreb gostuje u Novom Mestu kod Krke, a Zadar u dvorani Krešimira Ćosića ugošćuje podgoričku Budućnost.