Teško, ali slatko

Branimir Korać • subota, 07.02.2009.

Još jednu životno važnu utakmicu igrala je Cibona. Večeras su u Novom Sadu gostovali kod Vojvodine i upisali pobjedu 88:86 koja im puno toga dobroga donosi u simbiozi s ostalim rezultatima ovog kola...

Raspleti utakmica koje su odigrane prije dvoboja Vojvodine i Cibone, donio je dodatno velik značaj ove utakmice za obje momčadi. Vojvodini je "za glavu" trebala pobjeda u borbi za ostanak, a Ciboni pak za stjecanje prednosti u borbi za Final Four.

Cibona je u utakmicu ušla prilično dekoncentrirano i Vojvodina im je brzo pobjegla na 9:2. Međutim vrlo dobri Andrić pokreće seriju za povratak Cibone i preuzimanje vodstva 11:9 da bi nakon toga Vukovi ponovno ušli u probleme i domaćin tricom Ljubotine završava seriju 10:2 za vodstvo 19:13 u šestoj minuti. Od polaganja Andersona za 13:10 pa do polaganja Callowaya u kontri za smanjenje na 20:16, Cibona je promašila pet šuteva i izgubila dvije lopte. Obzirom na tu crnu rupu, nije čudno što je Vojvodina imala na kraju prve četvrtine prednost 24:18.

Druga dionica protekla je u Ciboninom hvatanju zaostatka, a to je trajalo sve do 19. minute kada Calloway smanjuje na 38:36, a zatim Rozić polaže za 38:38. Nakon jednog težeg prekršaja nad Andersonom kod 40:38, zaiskrilo je između njega i Borovnjaka te su obojica nagrađeni tehničkim pogreškama. Na poluvrijeme se otišlo s vodstvom Vojvodine 41:39, a glavni razlozi zaostatka Cibone nakon prvih 20 minuta je čak devet izgubljenih lopti i 15 osobnih pogrešaka Cibone.

Na startu drugog poluvremena Cibona ne koristi kontru za preuzimanje vodstva, a Vojvodina to koristi i tricom Fishera te ubačajima Ljubotine i Pekovića Vojvodina odlazi na najviših 51:44. Vlado Đurović prve probleme dobiva kada je Fisher zaradio četvrtu osobnu pogrešku, izvadio ga je van, a Cibona je napravila seriju koja joj je donijela vodstvo 54:53 nakon krađe Vukušića i polaganja Andersona.

U igri koš na koš Cibona je ipak uspjela preko Kusa s linije slobodnih bacanja odvojiti se na 60:57, imala je Cibona još tri napada za povećanje vodstva, nije ih iskoristila i Vojvodina je to naplatila. Napravila je seriju 5:0 na ulasku u posljednju minutu i preuzela ponovno vodstvo, a Cibona je mogla bez problema imati pristojno vodstvo na ulasku u posljednju dionicu. 30 sekundi prije kraja treće četvrtine petu osobnu zarađuje Cherron Fisher što Ciboni olakšava posao u nastavku susreta. U završnici četvrtine sve što smo vidjeli su brojne pogreške na obje strane, a ta dionica je završila s prednosti Vojvodine 62:60.

U posljednjoj dionici Cibona je uspjela napraviti preokret i s dvije dobre akcije Lukše Andrića povela je 69:65. Još je bolje situacija izgledala kada je Anderson položio za 74:68 pet minuta prije kraja susreta. Borovnjak je tricom dao nadu Vojvodini, mogli su se i posve približiti Novosađani obzirom da je kod minus tri Cummingsa u kontri blokirao Andrić, a zatim je Borovnjak promašio potpuno otvorenu tricu.

Dvije minute prije kraja susreta Šutalo ubacuje dva slobodna za smanjenje na svega 78:77, Prkačin gubi loptu i Vojvodina ima priliku za preuzimanje vodstva. Šutalo ubacuje za 79:78, no Anderson uzvraća tricom za 81:79 na ulasku u zadnju minutu. 39 sekundi prije kraja susreta Vojvodina dva puta skače u napadu Ciboninim centrima, Šutalo na kraju iznuđuje četvrtu osobnu Andrića, ubacuje jedno bacanje i smanjuje na 81:80. Anderson ubacuje također samo jedno bacanje i Vojvodina je ponovno na samo minus dva i ima napad 28 sekundi do kraja susreta.

Cummings je pokušao ulazom poravnati, ali nije bio precizan, dapače, promašio je cijeli obruč, Prkačin hvata loptu i iznuđuje prekršaj 18 sekundi prije kraja. "Prka" ubacuje oba bacanja, Calloway krade loptu Borovnjaku, Anderson ubacuje slobodna bacanja i Cibona odlazi na 86:80 13 sekundi do kraja. Šutalo je tricom četiri sekunde prije kraja smanjio na 86:83, ali Novosađani nisu mogli ništa više od smanjenja rezultata.

Cibona je na kraju slavila 88:86. Teška, ali slatka pobjeda za Vukove. Nisu igrali dobro, ali pobjeda će se pamtiti. U teškoj atmosferi uz manji dio neprijateljski nastrojenih navijača, Cibona je ipak uspjela na kraju smoći snage i u teškoj završnici ubilježiti pobjedu.

Najbolji kod Cibone bili su Lukša Andrić s 20 poena (9/9) i šest skokova te sjajnom igrom upravo u posljednjoj četvrtini i Alan Anderson s 23 poena, šest skokova i četiri ukradene lopte. Kod Vojvodine 17 poena uz šest skokova upisao je Fisher, a 15 poena Šutalo.