Furiozna završnica "Parnog valjka"

Ante Jukić • subota, 07.02.2009.

Iako su na ulasku u posljednju četvrtinu imali deset poena zaostatka, košarkaši Partizana uspjeli su kao gosti "okrenuti" Crvenu zvezdu i praktički već danas osigurati prvu poziciju uoči Final Foura. FMP je očekivano slavio protiv Heliosa, Olimpija je u Ljubljani bila bolja od sarajevske Bosne, dok je Hemofarm doživio neugodan udarac svojim Final Four ambicijama...

Bez konkurencije najzvučniji dvoboj 21. kola NLB lige odigran je u beogradskom Pioniru, gdje je na rasporedu bio još jedan veliki obračun Crvene zvezde i Partizana. Baš kao i onaj u prvom dijelu sezone, i ovaj derbi bio je neizvjestan do same završnice, jedino je konačan ishod ovaj put bio drugačiji. Zahvaljujući furioznoj posljednjoj četvrtini Partizan je Crvenoj zvezdi nanio peti poraz u sezoni, zakompliciravši joj, tako, situaciju oko plasmana na završni turnir najbolje četiri momčadi regionalne lige. A sve ja za Zvezdu izgledalo tako lijepo nakon 30 minuta igre...

Domaćinima su za prvo dvoznamenkasto vodstvo na utakmici trebale samo četiri minute. Ipak, tih početnih 12:1 Zvezde Partizan je do isteka prve četvrtine gotovo u potpunosti neutralizirao, da bi početkom druge, košem Stephanea Lasmea, došao i do svog prvog vodstva na utakmici (26:24). Jednako brzo kako su nadoknadili minus s početka dvoboja, gosti su svojim najvećim rivalima dopustili još jednu veliku seriju, ovog puta 11:0, koja Zvezdu ponovno odvodi na respektabilnu prednost (35:26). No, završnica četvrtine i ovog puta u potpunosti pripada Partizanu, tako da se na poluvrijeme odlazi s 41:38 prednošću Zvezde.

"Toplo-hladna" igra "večitih rivala" u prvom dijelu utakmice dala nam je naslutiti da nas u trećoj četvrtini očekuje još jedan "udar" Zvezde, što se pokazalo točnim. Na krilima u tim trenucima inspiriranog Elmedina Kikanovića, "crveno-beli" prave 15:4 seriju i okončavaju pretposljednju dionicu utakmice s deset poena prednosti u "džepu" (64:54).

Izgledalo je u tim trenucima da će Partizan i drugi puta ove sezone položiti oružje u beogradskom okršaju, no nikako se ta pomisao nije sviđala Novici Veličkoviću, koji je bio inicijator sjajne završnice "parnog valjka". Partizan je vrlo brzo izbrisao zaostatak s ulaska u četvrtinu, te potom i pobjegao na +7, dostizanje kojih se na kraju pokazalo kao nemoguća misija za Zvezdu. Uspjeli su, doduše, "crveno-beli", minutu prije kraja doći na samo poen zaostatka (83:82), no dalje od toga nije išlo. Novica Veličković je s dva uspješno izvedena slobodna bacanja postavio konačnih 85:82, te tako okončao veliku večer za sebe i suigrače.

Sjajni krilni igrač Partizana derbi je okončao s 20 poena, od čega čak 17 u posljednjoj dionici. Deset ubačaja i osam asistencija dodao je Stephane Lasme, dok su kod Zvezde najefikasniji bili Marinković (17) i Stević (12).

U isto vrijeme dok su Zvezda i Partizan vodili veliku borbu u Pioniru, u nedalekom Železniku FMP je tražio pobjedu protiv slovenskog Heliosa, koji je u ovo beogradsko predgrađe stigao sa samo pet pobjeda u prethodnih 20 kola. Nade Domžalana da bi večeras mogli ubilježiti šestu živjele su tek u prvoj četvrtini, nakon koje je rezultat bio 20:20. U nastavku utakmice domaćini su, ipak, pokazali previše za Helios, a razlog što pobjeda FMP-a nije bila i uvjerljivija leži u opuštenoj posljednjoj četvrtini domaće momčad, s obzirom da su sve dvojbe oko pobjednika bile otklonjene već na isteku treće dionice (63:47).

U konačnih 90:74 FMP-a najviše je poena, njih 22, ugradio Filip Čović, a dvoznamenkasti učinak imali su još Raduljica (13), Milutinović (12), Jeremić (11) i Ilić, koji se zaustavio na okruglih deset ubačaja. Kod gostiju iz Domžala, pak, osjetno bolji od ostalih bili su Zagorac (17) i Jacobson (15).

Vrlo važan ogled s aspekta naših Cibone i Zadra odigran je u Podgorici, gdje je domaća Budućnost pomalo neočekivano pobijedila Hemofarm, zadavši mu na taj način neugodan udarac u borbi za jedno od mjesta koje vode na Final Four. Gosti iz Vršca prvu su četvrtinu izgubili rezultatom 25:16, zatim su u sljedeće dvije odigrali potpuno ravnopravno s domaćinima (67:57 za Budućnost na isteku treće dionice), da bi u zadnjih deset minuta definitivno potonuli i omogućili Podgoričanima uvjerljivo 87:72 slavlje.

Najbolji strijelac u redovima pobjednika bio je Dasić (23), koji je odlične pomoćnike imao u liku Gordića (16) i Micova (14). S druge strane, istaknuli su se Marković (17) i Božović (14).

U rezultatski ne pretjerano važnom susretu, Union Olimpija je rezultatom 78:68 na domaćem parketu nadvisila sarajevsku Bosnu. Iako konačnih +10 to neće sugerirati, Zmajčeki su do pobjede došli bez većih problema, a do iste ih je s 23 ubačaja predvodio Sašo Ožbolt. Tri, odnosno četiri poena manje od njega, na drugoj su strani ubacili Đorđević i Ikonić.