Klose u završnici potopio Borussiju

Petar Plevnik • nedjelja, 08.02.2009.

U derbi susretu 19. kola Bundeslige Bayern je tek u samoj završnici zahvaljujući pogocima Miroslava Klosea uspio preokrenuti vodstvo Borussije i doći do tri boda. U preostalom susretu Energie se iznenađujuće lako obračunao s Hannoverom...

Iako je dortmundska momčad u Münchenu posljednji put slavila još prije 18 godina, šokantan je za Bayern bio početak današnjeg susreta. Nakon nepune dvije minute igre Valdez bježi Demichelisu i prebacuje istrčalog Rensinga za 0:1. Rano vodstvo Borussije nije ni malo šokiralo Bavarce, koji kreću u opsadu gostujućeg gola, na kojem se s nekoliko odličnih intervencija istaknuo Weidenfellera. Ipak, u 24. minuti vratar gostiju mogao je bolje reagirati nakon što kratko odbija pokušaj Riberya, kojeg Ze Roberto iz blizine posprema u mrežu za zasluženo izjednačenje Bayerna.

Pritisak domaćina nastavio se do kraja prvog dijela, a najbolju prigodu dovesti Bavarce u vodstvo imao je Klose u 27. minuti, no još jednom odličnom intervencijom istaknuo se Weindenfaller omogućivši Borussiji da na odmor ode bez rezultatskog zaostatka.

Puno čvršće i hrabrije u nastavak susreta ušli su gosti, a vidljivo je to bilo i u 62. minuti kada se Kringe našao u odličnoj situaciji, no njegov udarac glavom sa svega pet metara odlazi preko vrata. S druge strane, najviše muke obrani Borussije zadavao je Frank Ribery, no Francuz nije imao pravu podršku u svojim napadačima, posebice Kloseu, kojem je malo toga polazilo za nogom.

Tim više za mnoge je bila iznenađujuća odluka Jürgena Klinsmanna da iz igre izvadi Lucu Tonija, a ne Klosea, no taj se potez Bayernovog trenera u konačnici pokazao dobitnim. Naime, dvije minute prije kraja susreta branič gostiju Santana glavom je spustio loptu ravno na noge Kloseu, koji iz blizine pogađa za 2:1.

U nešto više od preostale dvije minute Borrusia je uspjela primiti i treći pogodak; Ribery je probio desnu stranu gostujuće obrane, ubacio za Klosea, a Miro sa svega nekoliko metara gurno loptu u praznu mrežu za konačnih 3:1.

Zašto je Hannover najslabija gostujuća momčad Bundeslige zorno je potvrdio i današnji susret u Cottbusu, gdje je Energie prilično lako došao do tri boda. Momčad Bojana Prašnikara u vodstvo je stigla šest minuta prije odlaska na odmor kada na ubačaj Ilieva glavom s desetak metara pogađa Rangelov. Velik udarac gosti su doživjeli u 67. minuti nakon što debitant Andreasen zarađuje drugi žuti karton.

Manje od deset minuta trebalo je Energieju da iskoristi brojčanu prednost. Najprije Rangelov u 69. minuti svojim drugim pogotkom povisuje na 2:0, da bi četiri minute kasnije još jedan Bugar Angelov zabio treći pogodak za Energie. Sve što su gosti uspjeli napraviti do kraja susreta bio je počasni pogodak Fahrenhorsta u 82. minuti za konačnih 3:1. Svih 90 minuta u redovima domaćina odigrao je Mario Cvitanović, dok je Stiven Rivić bio na klupi.