Povratak Barcelone (samo) za bod

Vedran Attias • subota, 14.02.2009.

Betis je prekinuo niz Barceloninih pobjeda u Primeri. Unatoč prednosti od dva pogotka, zeleni nisu uspjeli doći do sva tri boda, ali s obzirom na protivnika - svakako će biti zadovoljni i s jednim dok Deportivo nije uspio kod kuće dobiti slabašnu Osasunu kao niti Valencia Malagu...

Trener Barcelone Josep Guardiola skupo je platio svoj "sustav rotacije" u kojem je red došao na - Messija. Naime, Guardiola je u napad poslao Hleba i Iniestu kako bi pravili društvo sjajnom Kameruncu, a genijalni Argentinac i Henry su ostali na klupi.

Utakmica nije mogla bolje početi za domaće navijače. Igrala se 18. minuta kada je Caceres loptu odbio u korner, Emana nabacio, a Melli bio najviši u skoku i donio Betisu prednost i veliko slavlje. Igrače Barcelone primljeni pogodak nije previše "izbacio iz takta" nego su i dalje dominirali, a onda samo par minuta kasnije - novi gol.

U 25. minuti Garcia je dobro pronašao Marka Gonzaleza koji sa desetak metara iskosa šalje loptu u mrežu za velikih 2:0. Betis je i dalje nastavio s istim načinom igre, čvrsta obrana i na kontre, a kako i ne bi kada im je takva igra donijela dva pogotka prednosti nakon manje od pola sata igre.

Tko zna kako bi se utakmica dalje razvijala da su domaćini na odmor otišli s 2:0, no - nisu. U posljednjoj minuti prvih 45 minuta Juande ruši Iniestu u kaznenom prostoru i Eto'o, iako promašuje s bijele točke, iz odbijanca ipak smanjuje na 2:1 prije odmora.

U nastavku ista priča - Barcelona dominira (gosti su imali preko 70 posto vremena loptu u svojim nogama u prvom dijelu) dok se Betis ograničio na kontre jer boriti se za loptu i premoć na terenu protiv Barcelone tako i tako znači samo - poraz.

U 57. minuti Guardiola je shvatio kako je "vrag uzeo šalu" i u igru su umjesto Hleba i Keite ušli Messi i Henry. Naravno, Katalonci su tada dodatno stisnuli domaćine i uopće nije bilo pitanje "hoće li biti još golova" nego samo - hoće li zabiti Barcelone iz silnog pritiska ili Betis iz kontre?

Pet minuta nakon što je ušao u igru, Messi je glavom imao odličnu priliku nakon prodora Abidala, no omaleni Argetinac šalje loptu pored gola. Udarac Inieste s ruba šesnaesterca u 72. minuti bio je vrlo dobar, no Ricardo dobro reagira i odbija loptu u korner, a samo minutu kasnije - Betis ima match - loptu.

Ricardo Oliveira izbio je sam pred Valdesa, no golman gostiju sjajno reagira, skida čistog zicera Brazilcu i ostavlja Katalonce u igri za bod(ove). Deset minuta prije kraja Guardiola je u igru poslao i Bojana, a iz igre je izašao Busquets.

U istoj minuti Henry je imao sjajnu priliku kada je pucao iz voleja s deset metara, no Ricardo je još jednom odlično reagirao, ali samo dvije minute poslije - bio je nemoćan. Eto'o je sve sam napravio; primio loptu na vrhu šesnaesterca, riješio se svog čuvara i silovitim udarcem poslao loptu u mrežu za izjednačenje.

Gosti su do kraja imali još nekoliko prilika pa, iako su gubili 2:0, itekako mogu biti nezadovoljni rezultatom, a Guardiola će sigurno dobro promisliti prije nego što sljedeći put odlučiti odmarati Messija.

U La Coruni Deportivo nije uspio dobiti Osasunu iako su imali više prilika, no nedostajalo je koncentracije u završnici. Guzman i Lefita promašili su dobre prilike za Depor, a gostujuću priliku upropastio je Plasil pa je tako ostao - svakome po bod.

Večer neriješenih rezultata na otvaranju 23. kola priključili su se Valencia i Malaga. Vrlo otvorenu i zanimljivu utakmicu sa čak 34 udarca po golu vidjeli su gledatelji na Mestalli, no pobjedu svoje momčadi - nisu dočekali.

Nakon brojnih promašaja Joaquina i Silve s jedne odnosno Luquea s druge strane u prvom dijelu, na početku drugog domaćini su konačno došli do vodstva preko najboljeg igrača Davida Ville. Igrala se 53. minuta kada je Villa preciznim udarcem s vrha šesnaesterca poslao loptu u mrežu, no slavlje nije dugo trajalo.

Naime, samo par minuta kasnije Raul Albiol loše reagira i šalje loptu u svoju mrežu za, pokazalo se konačnih, 1:1. Do kraja su obje momčadi mogle doći do sva tri boda, ali Cesar odnosno Inaki Goitia više nisu vadili loptu iz mreže.