Fantastičan dan Real Madrida

Borna Rupnik • nedjelja, 15.02.2009.

Real Madrid je nakon dugo vremena smanjio zaostatak za vodećom Barcelonom s 12 na deset bodova, a pritom su Iker Casillas i Raul Gonzalez potvrdili svoje mjesto u povijesti kluba. Druga velika priča dana zbila se u Almeriji, gdje je domaća momčad do pobjede došla s dva igrača manje...

Real Madrid ostvario je iznimno važnu pobjedu u Gijonu. Nakon Barceloninog subotnjeg posrtaja kod Betisa, Madriđanima se pružila rijetka prilika smanjiti bodovni zaostatak na čelu.

Štoviše, pobjednički su ugođaj priredila dva oborena rekorda: Iker Casillas je istrčavši na teren postao vratar s najviše nastupa u dresu Kraljevskog kluba, a kapetan Raul je samo 15 minuta poslije početnog udarca postao najbolji klupski strijelac u povijesti, prestigavši legendarnog Alfreda di Stefana.

Jubilejima se u 37. minuti utakmice pridružio i nizozemski napadač Klaas-Jan Huntelaar, postigavši svoj prvi pogodak u dresu Reala. Mate Bilić u igru je ušao na početku drugog dijela, ali ni to nije pomoglo njegovoj momčadi. Naprotiv, Marcelo nakon samo četiri minute igre povisuje na 3:0.

Glad za golovima slavljenika Raula na vidjelo je ponovno izašla u 76. minuti, kada iz velike blizine trese mrežu Inakija Lafuentea. Ovih 4:0 bit će veliki poticaj za momčad Juandea Ramosa prije same završnice prvenstva.

Nevjerojatna se utakmica igrala na stadionu Mediterraneo. Valladolid je početni otpor Almerije slomio u nepunih pet minuta. Pogotke su u 17. i 22. minuti postigli Pedro Leon i Henok Goitom. Tračak nade domaćinima je u 62. minuti donio Albert Crusat, koji je smanjio na 2:1, ali tek što se krenulo s centra Bruno Saltor ruši Pedra Leona i zarađuje izravni crveni karton.

Međutim, ni brojčana inferiornost nije spriječila nogometaše Huga Sancheza da nastave loviti izjednačenje, a takav je pristup urodio plodom u 70. minuti, kada se Crusat pretvara u asistenta, a Kalu Uche u strijelca.

A nevjerojatni je preokret uslijedio deset minuta prije kraja. Uche je zbog nesportske reakcije poslan na prijevremeno tuširanje, a njegovi su suigrači to proslavili - novim pogotkom! Najbolji strijelac Almerije, Alvaro Negredo, opalio je s 25 metara i pogodio za 3:2. Kasnije je crveni karton pokazan i igraču Valladolida, Nanu, ali momčad Josea Luisa Mendilibara nije uspjela oponašati svoje domaćine te odlazi kući praznih ruku.

Pad forme Athletic Bilbaa sve je očitiji. Donedavno nepobjedivi Baski na svom su terenu osvojili samo bod protiv davljenika iz Huelve. Recreativo je poveo pogotkom Aitora Tornavace u 33. minuti, a za Athletic je osam minuta nakon predaha loptu u mrežu poslao Javi Martinez.

Titula derbija začelja ovoga je vikenda pripala susretu u Numanciji, gdje je gostovala pretposljednja Mallorca. Nogometaši s Baleara oteli su momčadi našeg trenera Sergija Krešića vrlo vrijedne bodove, a jedini je gol zabio Aritz Aduriz u 22. minuti. Mozak Mallorce, Juan Arango, poslao je loptu u šesnaesterac, a Aduriz je lansirao u donji lijevi kut Numancijinog gola.

Gledatelji su u drugom poluvremenu svjedočili pravoj opsadi Mallorcinog šesnaesterca, no rezultat se više nije mijenjao.

Da se Nikola Žigić preporodio povratkom u Racing iz Santandera, potvrdio je i pogotkom Villarrealu. Naravno, Diega Lopeza matirao je glavom poslije ubačaja Oscara Serrana. Međutim, Žuta podmornica poraza se spasila potkraj prvog poluvremena, kada je na 1:1 nakon udarca iz kuta poravnao španjolski reprezentativac Santi Cazorla.

Kasnije večeras igraju još Espanyol i Sevilla te Atletico Madrid i Getafe.