Juventusu bježi Scudetto

Ivana Spahija • nedjelja, 15.02.2009.

Ponovno su susreti 24. kola Serie A ponudili prilično šokantne rezultate. Roma je, baš kao i vodeći Inter prije nekoliko kola, doživjela potop na gostovanju kod Atalante, a do sva tri boda nisu došli niti nogometaši Juventusa, koji su odigrali neriješeno s posrnulom Sampdorijom. Jurićeva Genoa amaterski je prosula vodstvo od 3:0 protiv jednog od glavnih konkurenata za Europu, Fiorentine...

Momčad Atalante ponovno se pokazala kao "crna mačka" za jednu od velikih talijanskih momčadi. Nakon potopa Intera u Bergamu u susretu 19. kola (3:1), gotovo identičnu sudbinu na stadionu Azzurri d'Italia doživjela je i Roma, koja se kući vraća s tri pogotka u vlastitoj mreži. Da sve bude zanimljivije, domaćini su sva tri pogotka postigli u razmaku od svega sedam minuta, a slična se situacija dogodila i u dvoboju s Interom.

Vukovi nisu imali previše prilike pokazati zube u ovom susretu i praktički su bili nevidljivi tijekom svih 90 minuta. Nakon prvog dijela bez većih prilika s obje strane, Atalanta je proradila početkom drugog poluvremena. Gostujući vratar Doni je prvi put u susretu morao po loptu iz vlastite mreže u 52. minuti. Akciju je započeo Ferreira Pinto, čiji je udarac uspjela blokirati obrana Rome, no lopta se odbila do Capellija, koji je pogodio mrežu gostiju i Atalanti donio prednost od 1:0.

Šokirani Rimljani nisu se ni uspjeli pribrati od početnog šoka, a već tri minute kasnije uslijedio je novi hladan tuš. Doni je uhvatio gostujuću obranu na spavanju i matirao prezimenjaka Donija za vodstvo domaćina od 2:0. Isti je nogometaš i u 58. minuti presudio Doniju, a tako i Romi, za konačnih 3:0 i novi veliki skalp solidne momčadi iz Bergama. Romi ovaj poraz ne ide na ruku u ostvarivanju ambicija zvanih Liga prvaka, iako su zahvaljujući remiju Genoe i Fiorentine uspjeli zadržati šesto mjesto na ljestvici.

Nešto bolje sreće od Rome bili su nogometaši Juventusa, Stara dama je nastavila niz loših rezultata i na Olimpijskom stadionu u Torinu uzela tek bod Sampdoriji u susretu koji je završio rezultatom 1:1. Dario Knežević zbog ozljede nije konkurirao za sastav Juventusa. S obzirom na trenutno stanje i formu momčadi iz Genove, Claudio Ranieri može biti itekako zabrinut za nadolazeće susrete Juventusa i preotimanje prvog mjesta Interu. Juventus za Interom zaostaje šest bodova, a ukoliko crno-plavi dođu do pobjede u derbiju s Milanom, ta će razlika iznositi velikih devet bodova, što znači da je Scudetto sve dalje od Torina.

Sam susret odlično su otvorili gosti iz Genove, koji su poveli već nakon deset minuta igre. Cassano je uputio idealnu loptu do Pazzinija, koji nije propustio priliku matirati Buffona i Sampdoriji donijeti vrijednu prednost od 1:0. Niti Juventus nije ostao bez prilike za uzvrat, najveću od njih Stara dama je propustila u 45. minuti kada je Nedved glavom pogodio u gredu gola gostiju u trenutku kad je Castellazzi već bio svladan.

Silan pritisak na obranu Sampdorije domaćinima se isplatio u 61. minuti. Giovinco je ubacio s lijeve strane, a Amauri glavom pronašao put do mreže gostiju i poravnao rezultat na 1:1. Dvije minute kasnije Juventus je mogao i do preokreta, ali se odličan slobodan udarac Del Piera ponovno odbio o gredu gola Sampdorije. Susret je tako završen podjelom bodova s rezultatom 1:1, a sretni se u Genovu vraćaju nogometaši Sampdorije, koji su i dalje na 15. mjestu na ljestvici, ali s nešto pozitivnijim nizom rezultata.

Čak šest pogodaka vidjeli su navijači na stadionu Luigi Ferraris u Genovi, gdje su Genoa i Fiorentina podijelile bodove rezultatom 3:3. Naš Ivan Jurić odigrao je svih 90 minuta u možda i najvećem debaklu Genoe, u kojem su domaćini prokockali vodstvo od 3:0 i na kraju jedva izvukli i bod od raspoloženih Viola, točnije, raspoloženog Adriana Mutua. Rumunj je hat trickom uzeo i više nego važan bod za Fiorentinu. Time su obje momčadi dodatno zakomplicirale situaciju pri vrhu ljestvice gdje vlada prilična gužva.

Prvo poluvrijeme bilo je potpuno na strani domaćina, Genoa je povela golom Milita u 12. minuti, a nakon slaloma kroz gostujuću obranu u 38. minuti, Palladino je lijepim pogotkom domaćinima donio prednost od 2:0. U 57. minuti dosuđen je i jedanaesterac za Genou zbog prekršaja Gamberinija nad Criscitom, a Milito je bio precizan iz najstrože kazne i činilo se kako je s vodstvom od 3:0 ovako teška utakmica riješena. Ali...

Uslijedio je one man show Adriana Mutua. Rumunj je pogotkom s bijele točke u 60. minuti smanjio vodstvo Genoe na 3:1, a potom je drugim pogotkom u 80. minuti pobjednika doveo pod znak upitnika. Utakmica je riješena u infarktnoj završnici u trećoj minuti sudačke nadoknade kada je Mutu iskoristio gužvu u prostoru domaćina i matirao Rubinha za konačnih 3:3 iz ovog dvoboja. Time je Fiorentina zauzela četvrto mjesto na ljestvici, ali sa samo bodom ispred Genoe i dva boda ispred šestoplasirane Rome.

Od ostalih susreta, Palermo našeg Igora Budana uspio je osvojiti tek bod u razočaravajućem dvoboju s Regginom (0:0), a naš reprezentativac zbog ozljede i dalje ne konkurira za sastav. Udinese je uspio uzeti bod Sieni u susretu koji je završio rezultatom 1:1, a s istim je rezultatom okončan i dvoboj Chieva i Catanije.