Inter 2:1 Milan
Milan

Interov slavljenički derbi

Ivana Spahija • nedjelja, 15.02.2009.

270. po redu Derby della Madonnina, dvoboj gradskih rivala Intera i Milana, završio je prema očekivanjima momčadi Josea Mourinha. Crno-plavi su ostvarili svoj naum i pobjedom nad Milanom s rezultatom 2:1 odlijepili se od ostatka pratnje, a time se i približili na korak do četvrtog uzastopnog Scudetta...

Već uoči derbija najave su bile velike. Kod Milana je zbog ozljede otpao playmaker Kaka, a Inter je upravo u tom nedostatku vidio veliku priliku osvetiti se gradskom rivalu za pobjedu u prvom ovosezonskom derbiju, te usput i eliminirati jednog od konkurenata za naslov prvaka. Rossoneri su se gradskom rivalu približili na osam bodova zaostatka, a pobjeda iz ovog derbija tu bi razliku svela na tek pet bodova i time ostavila otvorenim pitanje samog prvaka.

To se ipak nije dogodilo, novi neuspjeh Juventusa u remiju sa Sampdorijom i pobjeda Intera nad Milanom gurnule su izabranike Josea Mourinha daleko na vrh ljestvice. Pobjeda crno-plavih stigla je potpuno zasluženo, u odličnoj utakmici prepunoj prilika i s jedne i s druge strane, ipak je za nijansu bolji bio Inter, koji je dominaciju u prvom dijelu okrunio s dva pogotka i time riješio derbi. Milan se pokušao vratiti u nastavku, no ponešto sreća, a ponešto Julio Cesar, spriječili su crveno-crne da izvuku makar i bod s užarenog, ovoga puta crno-plavo obojenog San Sira.

Vezane vijesti

Utakmica je započela standardnim odmjeravanjem snaga s obje strane, a nešto konkretniji bili su nogometaši Intera, koji su u 18. minuti propustili prvu veću priliku za vodstvo. Cambiasso je odlično pronašao Stankovića, koji se previše namještao u šesnaestercu Milana i prije nego je stigao uputiti udarac prema vratima Abbiatija, Ambrosini je izbio tu loptu u korner. Dvije minute kasnije Milan je pokušao uzvratiti preko Pata, ali je na njegov udarac dobro reagirao Julio Cesar.

Nakon razdoblja prilično otvorene igre, mreža na San Siru prvi put se tresla u 29. minuti. Maicon je asistirao Adrianu, koji je, kako se čini, ipak rukom ugurao loptu u mrežu Milana i crno-plavima donio vodstvo od 1:0. Brazilac je u tom dijelu utakmice briljirao, svaki pohod Intera u prostor Milana bio je njegov i tjerao je Abbiatija na reakcije. Dobra igra crno-plavih urodila je drugim pogotkom u 40. minuti susreta. Ibrahimović je primirio dugu loptu upućenu izvana i idealno uposlio Stankovića, koji je lijepim pogotkom rasparao mrežu crveno-crnih i povećao vodstvo Intera na 2:0.

Po povratku iz svlačionice nastavio se pritisak Intera, Adriano je u 47. minuti mogao "domaćinima" donijeti i vodstvo od 3:0, Brazilac je sam izbio ispred Abbiatija, ali je gađao daleko pokraj gola. Sredinom drugog dijela probudio se i Milan, koji je preko nekoliko kombinacija Pata i Ronaldinha pokušao doći do pogotka, ali bez uspjeha. Ipak, trud se Rossonerima isplatio u 71. minuti. Akciju je počeo Ronaldinho dodavanjem za Jankulovskog, Čeh je odigrao povratnu loptu za Pata, koji je matirao Julia Cesara i smanjio vodstvo Intera na 2:1.

Sedam minuta kasnije je Inzaghi, koji je u igru ušao umjesto ozlijeđenog Beckhama, pronašao put do mreže Intera, ali je sudac pravilno poništio taj pogodak zbog zaleđa Milanova napadača. Milan je do izjednačenja mogao i u 79. minuti, ali je pokušaj Pata iz udarca iz kuta obranio Julio Cesar. Upravo je vratar Intera najzaslužniji što su crno-plavi u samoj završnici uspjeli sačuvati sva tri boda, Julio Cesar je odlično reagirao na dobre pokušaje Inzaghija i Seedorfa.

Derbi je tako završio pobjedom Intera, i to vrlo vrijednom, jer su nova tri boda crno-plavima donijela prednost od čak deset bodova ispred drugoplasiranog Juventusa, te 11 ispred Milana. Uzevši u obzir trenutnu formu Juventusa, a i Milana, čini se kako je četvrti uzastopni Scudetto na pola puta prema Milanu, i to prema već dobro poznatim crno-plavim vitrinama.