Premiership, 26. kolo, 21.02.2009, 18:30 h
Manchester United
Manchester United 2:1 Blackburn
Blackburn

Marin Vuković • subota, 21.02.2009.

Manchester United je u fantastičnoj utakmici na Old Traffordu uspio svladati Blackburn, koji je pružio nevjerojatno dobar otpor i pošteno namučio aktualnog engleskog prvaka. Gosti su prvi nakon studenog prošle godine postigli pogodak Unitedu, a nisu bili daleko niti od velike pobjede.

Kada jedna momčad s Manchester Unitedom na Old Traffordu odigra utakmicu u kojoj je omjer udaraca 15:12 u korist domaće momčadi, odnosno 7:7 u okvir gola, onda se može reći da je odigrala fantastičnu i potpuno ravnopravnu utakmicu.

Kranjčar pogodio, Portsmouth spasio bod
Chelsea trijumfalno kroz Villa Park

Blackburn je posve neočekivano na prave muke stavio gotovo nesavladivu Unitedovu obranu i po prvi joj put nakon 8. studenog 2008. godine uspio postići i pogodak. Na kraju su ipak poraženi s 2:1, no nakon ovakve igre prava je nepravda što iz utakmice nisu odnijeli barem jedan zasluženi bod.

Obrana pala, ne i Van der Sar

Alex Ferguson se kockao i iz nesavladive obrane u ovoj utakmici izostavio dvije bitne karike, Nemanju Vidića i Edwina van der Sara.

Kocka se nije isplatila, obrana je nakon više od 14 utakmica, odnosno 1377 minuta, primila prvi pogodak, ali je lopta ušla u mrežu Tomasza Kuszczaka.

To znači kako je Van der Sarova potjera za rekordom Danyja Verlindena i dalje moguća, pa nizozemski vratar već u sljedećoj utakmici može srušiti ovaj 19 godina star europski rekord.

Ništa u početnih pola sata utakmice nije nagovještavalo pravi triler u nastavku utakmice. United je u svom stilu mrvio protivnika i u 23. minuti pogotkom Waynea Rooneya došao do vodećeg pogotka. Očekivala se utakmica u jednom smjeru, a tada su Roversi šokirali Old Trafford.

Iskoristili su pogrešku Uniteda na sredini terena i pogotkom Roquea Santa Cruza izjednačili rezultat, a prvi pogodak u mreži Crvenih vragova nakon čak 1337 minuta kao da je u potpunosti zakočio domaćina. Nestalo je lepršavosti u igri, a Blackburn se ohrabrio i sve češće prijetio Tomaszu Kuszczaku.

Tko zna kako bi završila ova utakmica da je u 59. minuti Ryan Nelsen umjesto vratnice pogodio mrežu za vodstvo Blackburna, no već u sljedećoj minuti do vodstva je stigao Manchester United. Slobodan udarac na rubu kaznenog prostora s lijeve strane izborio je Patrice Evra, a Cristiano Ronaldo sjajnim udarcem prebacio živi zid i vratio prednost engleskom prvaku.

Do kraja utakmice Blackburn je u nekoliko navrata mogao do izjednačenja, a uz strašan pritisak prema Unitedovim vratima glavni sudac Howard Webb oštetio ih je ne dosudivši vjerojatan jedanaesterac nakon prekršaja Rafaela nad Mortenom Gamstom Pedersenom.

Bodovi su na kraju ipak ostali na Old Traffordu, a Manchester United pobjegao pratnji na čak osam bodova prednosti. Loptica je prebačena na stranu Liverpoola, koji u nedjelju poslijepodne na Anfieldu dočekuje Manchester City.

1:0 Wayne Rooney

1:1 Roque Santa Cruz

2:1 Cristiano Ronaldo