Liverpool spasio bod, a prvenstvo?

Marin Vuković • nedjelja, 22.02.2009.

Svojevrsno iznenađenje u nedjeljnom dijelu 26. kola Premiershipa priredio je Manchester City, odigravši na Anfieldu neodlučeno s Liverpoolom, čime je izravno pomogao svom gradskom rivalu na putu do naslova prvaka. Premda je do kraja prvenstva ostalo još 12 kola, svi se pitaju je li već danas pala odluka o prvaku Engleske.

Bivši napadač Liverpoola Craig Bellamy jednim je potezom možda izbacio Liverpool iz utrke za naslov prvaka. Velšanin je pogotkom u drugom poluvremenu utakmice na Anfieldu donio vodstvo Manchester Cityju, nakon kojeg je Liverpool uspio spasiti tek bod i ostati čak sedam bodova iza vodećeg Manchester Uniteda.

Izostanak Stevena Gerrarda još se jednom pokazao prevelikim hendikepom za momčad Rafaela Beniteza. Kapetan Redsa nije se uspio oporaviti za ovaj važan susret, a bez njega Liverpool nije ista momčad, niti je Fernando Torres jednako efikasan napadač.

Premda je Liverpool imao svoje prilike u prvom dijelu, najveću su propustili upravo gosti, koji su se uglavnom orijentirali na kontranapade. Jedan takav povukao je Robinho, asistirao Stephenu Irelandu koji iz stopostotne situacije gađa ravno u Pepea Reinu.

City je do vodstva došao u 51. minuti kada je povratnu loptu na rub kaznenog prostora odigrao Vincent Kompany, a šut Craiga Bellamyja se odbio od Alvara Arbeloe i prevario nemoćnog Reinu završivši u kutu Liverpoolova gola.

Malo je reći da je pogodak uzdrmao domaću momčad, koja je neuspješno tražila povratak u utakmicu sve do 78. minute, a tada je gotovo iz ničega Dirk Kuyt uspio postići izjednačujući pogodak. Uslijedila je ofenziva prema vratima Shaya Givena, meč loptu imao je Yossi Benayoun, ali su mreže do kraja ipak ostale netaknute.

Ovakvim ishodom najsretniji će biti upravo Alex Ferguson čija je momčad još čvršće ugrabila vodeće mjesto na ljestvici i 12 kola prije kraja ima sedam bodova prednosti nad najbližim rivalom.

Fulham je još jednom dokazao kako puno bolje igra na domaćem travnjaku, pa je bez većih problema došao do pobjede nad posljednjeplasiranim West Bromwich Albionom. U 61. minuti vodeći pogodak postigao je Bobby Zamora, a 11 minuta kasnije konačnih 2:0 postavio je Andy Johnson. U završnici utakmice Roman Bednar je promašio jedanaesterac kojim bi gosti barem ublažili poraz.

Everton je propustio priliku približiti se značajnije petom mjestu i ugroziti momčad Arsenala. Na gostovanju u Newcastleu odigrali su 0:0, premda je domaćin cijelo drugo poluvrijeme igrao s desetoricom, nakon isključenja Kevina Nolana u 44. minuti.