Poraz koji ne boli

Borna Rupnik • četvrtak, 26.02.2009.

Četvrtak je neobičan termin za odigravanje utakmice NLB lige, a košarkašima Zagreba nije donio sreću. U Podgorici su poraženi od Budućnosti rezultatom 76:67...

Za ostanak u ligi treba nam još jedna pobjeda, a prva prilika za nju pruža nam se u Podgorici", najavio je Denis Bajramović još prije završnice Kupa, a svoj je optimizam temeljio na činjenici da je forma crnogorske momčadi blagom padu, dok se Zagreb polako diže, unatoč zadarskom porazu od favorizirane Cibone.

U momčadi Budućnosti jedina je razlika u odnosu na sastav koji je krajem studenog u Trnskom slavio 82:78 bio Amerikanac Michael Jenkins, dok Žarko Čabarkapa nije konkurirao za utakmicu. S druge strane, Jakov Vladović je počeo ozbiljno trenirati, ali ga Bajramović ipak nije želio gurnuti u vatru. Oporavak Marija Dundovića prema najnovijim informacijama trajat će dulje od planiranog te ni njega nije bilo u Podgorici.

Obje su momčadi u susret ušle prilično otvoreno, a na početku se bolje snašao Zagreb, napravivši uvodnu seriju od 7:0. No, Crnogorci su se brzo stabilizirali i držali rezultat u egalu, iako je u ravnopravnoj igri prednost na kraju prve četvrtine otišla na stranu gostiju iz hrvatske metropole. Trica Andreja Štimca u posljednjem napadu ispisala je na semaforu 18:16 za Mrave.

Drugih deset minuta nije donijelo velike promjene. Zagrebački su košarkaši do same završnice tog dijela držali laganu prednost, najviše zahvaljujući Toniju Dijanu, Anti Tomiću i Luki Žoriću, ali Budućnost usprkos iznimno lošem postotku šuta iz igre na krilima nezaustavljivog Vladimira Micova ulazi u veliku seriju, preokreće rezultat i na predah odlazi s 36:33 u džepu.

Nastavak utakmice donio je nešto preciznije pokušaje crnogorskog predstavnika, što se odrazilo i na rezultatu. U 27. minuti Budućnost u obostrano rastrganoj igri bježi na za ovakvu utakmicu značajnih devet koševa viška. Iz tog razdoblja treba zabilježiti i jednu zanimljivost koja dovoljno govori o netečnosti na parketu - čak je osam pogodaka palo s linije slobodnih bacanja, a samo jedan iz igre.

Sljedeći je koš iz igre vjerojatno bio i presudan. Trica Nemanje Gordića odvela je domaćina na 55:43, što Zagreb do ulaska u posljednju dionicu - opet zbog mirne ruke Vladimira Micova - nije uspio nadoknaditi, a Sead Šehović dalekometnim ubačajem na semaforu ispisuje nedostižnih 61:45 za Budućnost.

Dijanova mini-serija osam minuta prije kraja dala je naslutiti da bi završnica mogla biti neizvjesna, ali Vladimir Dragičević i Micov brzo otklanjaju sve dvojbe. Budućnost je rutinski privela utakmicu kraju i slavila konačnim rezultatom 76:67.

Micov je s 20 poena bio nezaustavljiv za obranu Zagreba, a b>Dašić je dodao 19. Našeg su predstavnika predvodili Mulaomerović s 13 i Tomić s 12 koševa i 11 skokova. Žorić je također ubacio 12.

Mravi su tako ostali na šest pobjeda u regionalnom natjecanju, a potvrdu opstanka tražit će u Trnskom protiv FMP-a i Union Olimpije ili će u Beogradu pokušati napraviti čudo protiv Crvene Zvezde. Budućnost se s omjerom 13-10 utaborila na šestom mjestu poretka.