Final Four i Euroliga sve dalje od Zadra

Borna Rupnik • petak, 27.02.2009.

Zadar je porazom od FMP-a na proputovanju iz Rusije znatno umanjio svoje izglede za nastup na završnom turniru regionalne lige. Tri kola prije kraja Cibona i Hemofarm imaju priliku pobjeći na dvije pobjede viška...

Između dva ključna susreta u Eurokupu košarkaše Zadra čekao je težak ispit u Beogradu. Protiv FMP-a tražila se pobjeda kojom bi se održao priključak s Cibonom i Hemofarmom u lovu na završnicu regionalnog natjecanja.

Razočaranje doživljeno u Kupu Krešimira Ćosića djelomično je isprano odvažnim slavljem u Rusiji, a dodatno pozitivno raspoloženje unijela je i najava debitantskog nastupa Desmona Farmera, Vladimira Boise i Marka Cara u NLB ligi.

Iako su u prvom susretu protiv današnjeg protivnika uvjerljivo slavili, Zadrani su iz Rusije u Beograd stigli s dužnom dozom poštovanja prema mladoj i talentiranoj beogradskoj momčadi, koja je s druge strane računala da će im gosti na parket istrčati umorni od dugačkog putovanja, a pritom su se za dvoboj pripremali bez ikakvog rezultatskog pritiska.

To se naposljetku možda pokazalo i presudnim, jer je FMP susret počeo rastrčano i poletno, dok su Zadrani krenuli u grču i samo ih je učinkoviti Todor Gečevski držao na životu. Međutim, ni on nije mogao sam te Beograđani nakon uvodnog vodstva 12:9 na krilima nezaustavljivog trojca Labović - Samardžiski i Protić rade veliku seriju i do kraja prve četvrtine bježe na ogromnih 28:11.

Domaćini su u drugoj dionici mudro održavali stečenu prednost, a u 15. minuti imaju i više od 20 koševa razlike (39:18). Tada se ipak bude zadarski šuteri poput Roka Stipčevića i djelomično smanjuju zaostatak, ali za veći preokret hrvatski predstavnik nije imao snage. Na odmor se otišlo s 48:35 za domaćine, a Zmago Sagadin ni u drugom poluvremenu nije uspio pronaći rješenje za Labovića i Protića.

Gečevski pet minuta prije kraja s linije slobodnih bacanja smanjuje na 70:69 i utakmici vraća potpunu neizvjesnost.

No, tada u seriju ulazi Miroslav Raduljica i ubacuje šest uzastopnih koševa, što ni Boisina trica nije mogla poništiti. U posljednje dvije minute domaćini su bili dovoljno koncentrirani te pobjedu više nisu ispuštali iz ruke.

Nemanja Protić je naposljetku postigao 21 koš, Dragan Labović je dodao 18 uz sedam skokova, a dobru su podršku imali u Raduljici (13) i Samardžiskom (12). Jedini raspoloženi Zadranin bio je Gečevski (20 koševa i 11 skokova), Farmer je ubacio 13, Boisa 12, a Perić 10. Potpuno je izostao učinak Damira Rančića, koji je za 27 minuta ubacio samo četiri koša.

Zadranima sada treba pravo malo čudo da se plasiraju na Final Four NLB lige. U posljednje tri utakmice dočekuju Crvenu zvezdu i Vojvodinu, a putuju u goste Union Olimpiji. Uz te pobjede trebaju im i kiksevi izravnih konkurenata, zagrebačke Cibone te Hemofarma.