Pobjedom "krštena" Spaladium Arena

Bernard Jurišić • subota, 28.02.2009.

Rukometaši su u njoj ostvarili pet pobjeda, Blanka Vlašić pobijedila s preskočenih 202 cm, pa je red bio i na košarkašima Splita CO da pobjedom "krste" košarkaški početak Spaladium Arene. Teško i neizvjesno do zadnje sekunde, ali ipak zasluženo, "žuti" su pobijedili Bosnu...

Spaladium Arena nakon rukometa i atletike, uspješno je ugostila i košarku. Split CO je u povijesnoj prvoj utakmici u novoj areni u Lori, pred 2.500 gledatelja pobijedio Bosnu 69:68 i pobjednički "krstio" novu velebnu dvoranu.

Splitskim košarkašima nije trebalo puno vremena za adaptaciju, pa su utakmicu otvorili vodstvom od 18:7. Još već prednost stvorili su u drugoj četvrtini, kad su serijom od 8:0 otišli na 37:24 u 17. minuti.

Arena, Šolman, plesačice

S obzirom da je prosjek posjećenosti domaćih utakmica Splita CO u NLB ligi tek nekoliko stotina, 2.500 gledatelja na otvaranju Spaladium Arene i više je nego dobra brojka. Prvu loptu podbacio je Damir Šolman, najbolji strijelac Splita CO u povijesti, a prvi službeni koš postigao je kapetan "žutih" Andrija Stipanović. "NBA dekor" ukljepšale su i splitske plesačice Spalatine, a tijekom poluvremena održano je nekoliko nagradnih igara. Spretnost i umijeće baratanja košarkaškom loptom pokazao je i Sportnetov novinar Vedran Babić, koji je osvojio jednu od nagrada.

Ionako ozljedama prorijeđenog prvaka BiH dodatno je oslabila ozljeda koljena kapetana Ikonića sredinom druge četvrtine. Međutim, uska rotaciju gostiju nije se predavala niti dozvolila "žutima" da ostvari uvjerljivu pobjedu na otvaranju svog potencijalno novog doma.

Štoviše, nakon Shannonovog pogotka na otvaranju treće četvrtine za 42:32, gotovo šest su minuta ostavili domaćine bez ubačaja. "Crnoj rupi" Splićana nije se vidio kraj, a s 12:0 Bosna je preuzela vodstvo - 42:44 u 26. minuti. Tek tada probudila se publika, a po prvi put se u Lori čulo ono poznato "Ajmo žuti". Nije pomoglo - gosti su serijom ubačaja otišli na 46:53.

Srećom, stigao je kraj četvrtine, a na otvaranju posljednje injekciju "adrenalina" ubrizgali su Jamon Gordon s nekoliko lakih koševa i Ante Grgurević skakačkom dominacijom pod koševima. Munjevitih 8:0 opet je prednost donijelo na stranu splitske momčadi (54:53), no tu još uvijek nije bio kraj problemima.

Pet minuta prije kraja na semaforu je svijetlilo 59:62, kad je konačno očvrsnula žuta obrana. Štemberger tricom, Gordon s dvije solo-akcije, okrenuli su na 66:62, a kad je Shannon tricom postavio 69:62 minutu i pol prije kraja, činilo se da je priči kraj.

Nije bio. Bosna je serijom od šest pogođenih slobodnih bacanja došla na 69:68 i 20 sekundi prije kraja imala napad za pobjedu. Srećom, Zimić je promašio "zicer" pet sekundi prije kraja, gostujuća klupa uhvatila se za glavu, a Splićani ipak uspješno otvorili košarkašku priču u Spaladium Areni.