Zvezda odigrala za Zadar

Ante Jukić • subota, 28.02.2009.

Kakvu-takvu utjehu košarkašima Zadra nakon jučerašnjeg poraza u Železniku, ponudila je večeras Crvena zvezda, koja je u Pioniru nadvisila Hemofarm i ojačala zadarske akcije za plasman na Final Four...

Košarkaši Crvene zvezde revanširali su se Hemofarmu za težak poraz koji su im Vrščani nanijeli četiri dana ranije, u dvoboj Eurokupa. Istina, Zvezdinih 77:69 nije bilo ni približno uvjerljivo poput onih, gotovo nestvarnih 91:65 Hemofarma od utorka, no Beograđanima je u ovoj utakmici bila važna samo pobjeda, kojom su osigurali svoju ulaznicu za Final Four. Hemofarm će, pak za potvrdu svoje vrlo vjerojatno morati čekati sve do zadnjeg kola, budući da im petoplasirani Zadar "puše za vrat" sa samo jednom pobjedom manje na kontu.

Domaćini su dvoboj u Pioniru kontrolirali od prvog sudačkog podbacivanja, a da ipak nije svaki dan utorak bilo je jasno već nakon prve četvrtine, koja je okončana 21:12 vodstvom "crveno-belih". U nastavku utakmice gosti su uspjeli zbiti redove, no svaki put kad bi došli na korak od izjednačenja, Zvezda bi uzvratila s nekoliko vezanih ubačaja, koji bi je ponovno odveli na pristojniju razliku. Posljednji trzaj Hemofarma bili su poeni Bojana Krstovića za "pola" koša zaostatka (60:59) u 35. minuti, ali već u sljedećem napadu Tadija Dragičević je pogodio tricu i otpor gostiju bio je definitivno slomljen.

U konačnih 77:69, najviše je poena u pobjedničkim redovima ugradio trojac Štimac (17) - Dragičević (15) i Marinović (13). Kod Hemofarma su, pak, po 12 poena ubacili Bader i Pavković.

Ni činjenica da je Partizan sve svoje brige oko Final Foura odavno riješio, ni teško euroligaško gostovanje koje su igrači Duška Vujoševića u srijedu odradili u Malagi, nisu pomogli Vojvodini u dvoboju s braniteljima naslova. Najbolja košarkaška družina ovih prostora lakše je, nego bi to konačnih 77:73 dalo sugerirati, stigla do 21. pobjede u sezoni, dok su domaćini i dalje ostali prikovani za dno, sa samo četiri pobjede u dosadašnjem dijelu natjecanja.

Favorizirani gosti iz Beograda od prve su minute jasno dali do znanja tko je "gazda" na terenu, tako da je pri odlasku na odmor na semaforu "svjetlilo" velikih +15 (46:31) za Partizan. No, "Parni valjak" je na radnoj temperaturi odigrao još samo deset minuta, prije nego je u posljednjoj četvrtini došlo do potpunog opuštanja, koje su borbeni domaćini umalo iskoristili. Ipak, nakon što su Novosađani u 40. minuti došli na samo dva poena zaostatka (73:75), stvari je u svoje ruke uzeo Uroš Tripković, postavivši konačnih 77:73.

Ponovno je odličnu partiju pružio mladi Čeh Jan Vesely, koji je susret završio s 18 poena. Uz njega, dvoznamenkasti su u redovima beogradske momčadi bili Vranješ (12), Rakočević (11) i Lasme (10). Vojvodini, pak, nisu pomogla ni 24 ubačaja raspoloženog Charrona Fischera.

Ionako loša sezona ljubljanske Union Olimpije upravo je postala još gora. Zmajčeki su večeras u svom Tivoliju doživjeli težak 79:57 poraz od slabašnog Heliosa, koji je uoči 23. kola samo pet puta terene regionalne lige napustio kao pobjednik.

Nakon što su prvu četvrtinu završili s četiri poena prednosti (20:16), Ljubljančani su u nastavku utakmice neshvatljivo pali i praktički bez borbe "položili oružje" pred gostima iz Domžala. Najbolji pojedinci u redovima iznenađujućeg pobjednika bili su Jacobsen (13), Petrović (13) i Zagorac (12), dok su kod domaćina prolaznu ocjenu zaslužili tek Hukić (16) i Maravič (11). U sivilo ljubljanske momčadi uklopio se i naš Damjan Rudež, koji je za 11 minuta provedenih na parketu ubilježio tek tri ubačaja.