Masovni bijeg s dna

Borna Rupnik • nedjelja, 01.03.2009.

Pet poslijepodnevnih utakmica španjolskog nogometnog prvenstva proteklo je u iščekivanju večerašnjeg ogleda Atletico Madrida i Barcelone, a najviše su profitirali davljenici Mallorca i Recreativo...

Svi hvalospjevi o Malagi i snovi o Ligi prvaka pali su u vodu nakon poraza od Recreativa. Gosti iz Huelve izdržali su početni pritisak, a zatim su samo uzeli ponuđeno. Malagin veznjak Lolo pocrvenio je u 35. minuti i ostavio svoje suigrače na cjedilu. Recreativo je brojčanu prednost iskoristio u prvih 20 minuta nastavka igre, kada Inakija Goitiju s dva učinkovita poteza matiraju Javier Camunas i Adrian Colunga, koji su upisali i obje asistencije.

Osasuna je unatoč nastavku niza nepobjedivosti vraćena u zonu ispadanja. Momčad iz Pamplone zasluženo je odnijela bod iz Santandera, gdje su se gledatelji poveselili već u 11. minuti, kada Oscar Serrano iz teške pozicije zabija za Racingovo vodstvo. Međutim, Camachovi su nogometaši rezultat poravnali još prije predaha. Walter Pandiani u sudačkoj nadoknadi glavom sprema Juanfranovo nabacivanje u mrežu.

Ipak, crni oblak nad tih 1:1 Osasuni je navukla Mallorca, koja je pomalo neočekivano slavila u kod Bilićevog Sportinga. Ekipa iz Gijona u primjetnom je padu forme, a ovoga su puta protivniku morali stisnuti ruku zbog fenomenalno izvedenog slobodnog udarca Juana Aranga iz 49. minute. 28-godišnji reprezentativac Venezuele opalio je s 25 metara i pogodio za sva tri boda, a Mate Bilić igrao je od prve do 72. minute, kada ga je zamijenio Maldonado.

Identičnu, minimalnu pobjedu ostvario je i Deportivo na gostovanju kod fenjeraša Numancije. Iako su domaćini većim dijelom susreta uspijevali parirati favoriziranim gostima, u 75. minuti Deportivo je odigrao brzi protunapad, a u strijelca pobjedonosnog pogotka na dodavanje Lafite prometnuo se Juan Rodriguez. Tako se momčad iz La Corune ponovno upušta u borbu za nastup u europskim natjecanjima.

Jedinu domaću pobjedu u nedjeljnom poslijepodnevnom programu 25. kola Primere ubilježila je Almeria, iako je Getafe poveo nakon samo sedam minuta igre. U gužvi nakon prekida najbolje se snašao Joffre Guerron i s dva metra zabio za 1:0. Vodstvo gostiju trajalo je tek desetak minuta jer najbolji strijelac Almerije, Alvaro Negredo, ne griješi iz situacija poput onih u kojoj ga je dobrim ubačajem uposlio Mane. Negredo je sva tri boda svojoj momčadi osigurao u 65. minuti, udarcem s ruba kaznenog prostora.