Fantastični Atletico bolji od Barcelone

Borna Rupnik • nedjelja, 01.03.2009.

Ako je itko slučajno zaboravio zašto je nogomet najpopularniji sport na svijetu, Atletico Madrid i Barcelona dali su sve od sebe da opravdaju taj ugled. Katalonci su dvaput vodili, ali madridski su nogometaši sve to stigli i - prestigli...

Derbi 25. kola španjolske lige igrao se na prepunom Vicente Calderonu, gdje je Atletico ugostio vodeću Barcelonu. Iz furioznog početka treba izdvojiti priliku Samuela Eto'oa, kojemu je pokušaj s tri metra nogom obranio Leo Franco, te pogodak Johnnyja Heitinge koji je poništen zbog zaleđa.

Iako su nogometaši Abela Resina imali više od igre, prvi su pogodak postigli Katalonci. Lopta je na rubu kaznenog prostora došla do Francuza Thierryja Henryja koji bez puno oklijevanja puca i pogađa pod prečku. Barcelonino je vodstvo udvostručio najbolji igrač na planetu, Lionel Messi, smjestivši loptu u mrežu u 30. minuti.

Međutim, Atletico se brzo pobrinuo da pobjednik ne bude prerano odlučen. U prvom sljedećem napadu Diego Forlan dalekometnim projektilom matira Victora Valdesa i smanjuje na 2:1. Blizu izjednačenju došli su Simao i Sergio Aguero, ali nisu bili precizni.

Nakon što u 55. minuti Eto'o ne koristi dodavanje Eidura Gudjohnsena, koji je zaigrao u veznom redu umjesto kažnjenog Seydoua Keite, Aguero čini ono što Atletico nije mogao u prvom poluvremenu - poravnava na 2:2. Valdesa je svladao dobrim udarcem desnom nogom s petnaestak metara. No, u utakmici prepunoj tempa, pogodaka, prilika, oštrine, a ponekad i grubosti, to ni približno nije bio kraj.

U 72. minuti Forlan glavom promašuje prazna vrata, a kazna na drugoj strani stiže odmah. Gudjohnsen je proigrao Henryja, a francuski napadač uz pomoć Lea Franca doslovno gura loptu u gol. Samo minutu kasnije stopostotnu priliku promašuje Eto'o, a na odbijanac natrčava Messi, no ni on nije precizan.

Sudac je također imao pune ruke posla, ali se ni u jednoj spornoj situaciji do 80. minute nije odlučio pokazati na bijelu točku. Tada ipak dosuđuje kazneni udarac za Atletico, kojeg Forlan pretvara u 3:3. U obostranim završnim jurišima po sva tri boda spretniji su bili crveno-bijeli. Aguero je nakon jednostavnog duplog pasa i nesnalažljivosti Carlesa Puyola izbio sam pred Valdesa i poslao loptu u suprotni kut Barceloninog gola.

U sudačkoj nadoknadi junakom postaje i Leo Franco, koji je instinktivno obranio Henryjev pokušaj iz velike blizine. Atletico je tako učinio golemu uslugu svojim gradskim rivalima jer Real za Kataloncima sada zaostaje samo četiri boda, dok Atletico zatvara krug momčadi koje se bore prvenstveno za Kup Uefe i čekaju kiks Villarreala.

Nepredvidljivi Valladolid šokirao je Mestallu već u sedmoj minuti. Alberto Marcos uputio je centaršut pred vrata Valencije, a tamo najviše skače Jonathan Sesma i dovodi goste u prednost. Nedostižnih 2:0 za Valladolid djelo je braniča Šišmiša, Raula Albiola, koji je nakon pola sata igre poslao loptu iza leđa vlastitog vratara. Počasni pogodak za domaćine postigao je Carlos Marchena u 73. minuti, a Valencia do izjednačenja nije mogla ni nakon isključenja Valladolidovog Pedra Lopeza.

Uzbudljivom i bogatom predstavom kolo su okončali Betis i Villarreal. U Sevilli su također poveli gosti - Santi Cazorla je golovima iz 6. i 36. minute usmjerio bodove prema Villarrealu, ali je Sergio Garcia prvo smanjio na 2:1, da bi povratnik u redove Betisa i jedna od najboljih siječanjskih akvizicija u Španjolskoj, Ricardo Oliveira, u 57. minuti zabio za konačnih 2:2 i ostavio jedan bod na stadionu Manuel Luiz de Lopera.