Cibosi s(p)retni u Sarajevu

Ivor Krapac • nedjelja, 08.03.2009.

Košarkaši Cibone silno su se namučili na putu do očekivane pobjede u Sarajevu u 24. kolu NLB lige. Cibosi su tek u završnici slomili oslabljenu Bosnu, koja je bila bez tri važna aduta...

Iako Bosna nije mogla računati na Ikonića, Ovčinu i Hajrića, Cibona je tek nakon velike borbe tijekom svih 40 minuta stigla do 86:83, nove važne pobjede u borbi za Final Four NLB lige. Cibosi su time prebrodili gostovanje na "vrućem" terenu, na kojem su u prošla tri pokušaja bilježili poraze, a uspjeh u Sarajevu zadržao ih je na dvije pobjede prednosti pred petoplasiranim Zadrom. Posljednja dva kola donijet će im dvije "meč-lopte" za Final Four, prvu idućeg tjedna protiv Partizana u Draženovom domu.

Prvu četvrtinu Cibosi su otvorili neuobičajeno mlako u obrani, što su domaći kaznili uz tricu Ivanovića, pet poena Rakića i ubačaje Đorđevića i Zimića za odlazak do 14:7 u petoj minuti. Cibona je u tom razdoblju imala Earla Callowaya kao jedinog napadački raspoloženog igrača, no nastavak je donio bolje vijesti za Perasovićevu momčad.

Nakon Ivanovićevog koša i dodatnog bacanja za maksimalnih 22:14 za Bosnu tri minute do kraja prve dionice, Cibosi su s nekoliko skokova u napadu, tricom Davora Kusa i polaganjem Callowaya u kontri nakon prvih deset minuta smanjili na samo 23:20. Kus je nastavio "rešetati" izvana i u drugoj četvrtini, uz tricu za Cibonino poravnanje (27:27), potom još jednu za prvo današnje vodstvo (30:29), a nešto kasnije i za dotad maksimalnih dva razlike (34:32).

Veće odvajanje Cibosa spriječio je podjednako razigrani Ivanović, koji je uglavnom poentirao iz reketa, održavajući domaće u egalu do završnice prvog poluvremena. No, Perasovićeva momčad je potkraj druge četvrtine uz pet poena Alana Andersona ipak stigla do svoje najveće prednosti, 45:41 pri odlasku na 15-minutni odmor u svlačionicama.

Početak drugog poluvremena donio je povećanje Cibonine prednosti Kusovim slobodnim bacanjima za 47:41, no nakon toga Perasovićeva momčad upala je u crnu rupu, a domaći sa 7:0, uz četiri Đorđevićeva poena, okrenuli na svoje minimalno vodstvo (48:47). U tom je razdoblju važnu ulogu imao i Zimić s tri odlične obrambene reakcije protiv Brenta Wrighta, dvije blokade i izborenom osobnom u napadu.

Domaći su se držali u egalu do završnice treće četvrtine, da bi se Cibosi uoči posljednjih deset minuta sa sedam Andersonovih poena i tricom Princa odvojili do pet poena prednosti (63:58). Ipak, ni to nije bila najava definitivnog kraja.

Nakon što je Bosna početkom posljednje dionice gubila sa 66:61, Ivan Ivanović je s tri uzastopne trice vratio svoju momčad u vodstvo od 70:69, a nešto kasnije, četiri minute do kraja, Đorđević je ubacio prilično sretnu tricu od table s istekom napada za domaći ostanak u egalu (73:73).

Wright, Rozić i Calloway u nastavku su se mini-serijom od 6:0 pobrinuli za 79:73 minutu i pol do kraja, no ni tu nije bio kraj Ciboninim brigama. Domaći su uz Đorđevićeva četiri poena i Vučurovićevo polaganje u kontri nakon Rozićeve izgubljene lopte u nepunu minutu smanjili na samo 81:79.

Earl Calloway ubacio je prvo od dva slobodna bacanja nakon taktičkog prekršaja domaćih, a nakon što mu se lopta sretno vratila u ruke nakon promašenog drugog, utrpao je još dva slobodna, povisio na 84:79 i 17 sekundi do kraja praktički zapečatio pobjedu Cibosa. To se više nije moglo ispustiti, domaći su do kraja tricom Vučurovića u posljednjim trenucima stigli tek smanjiti na konačnih tri razlike.

Kus je vodio Cibose s 23 poena, 21 u prvom poluvremenu, Anderson je dodao 20 poena i šest skokova, a Calloway 18 poena i pet skokova. U domaćoj momčadi glavni je bio sjajni Ivanović (31 poen, 12/17 iz igre, četiri skoka), dok je Dušan Đorđević ubilježio 17 poena i šest asistencija.