Minimalna Barcelona i drama u Sevilli

Borna Rupnik • subota, 04.04.2009.

Barcelona je u Valladolidu pokazala da do tri boda može doći i minimalnim rezultatom, a od ostalih prvih susreta 29. kola španjolskog nogometnog prvenstva vrijedi izdvojiti težak poraz Villarreala u Almeriji i pravu dramu koja se odvijala na Betisovom stadionu...

Slavlje Barcelone u Valladolidu neće umanjiti podatak da su igrači Josepa Guardiole do vrijednih bodova došli samo jednim pogotkom. Za pobjedu se pobrinuo Kamerunac Samuel Eto'o pet minuta prije odlaska na odmor, a novu je asistenciju u svoju statistiku upisao motor Barceloninog i španjolskog veznog reda, Xavi.

Katalonci su po dobrom starom običaju dominirali terenom, a za nešto manji broj udaraca u okvir Asenjovog gola zaslužna je i činjenica da je Thierry Henry utakmicu odgledao s klupe, dok je Lionel Messi odigrao tek posljednjih pola sata. Prednost u prvom sastavu dobili su Pedro i Andres Iniesta.

Villarreal je teško stradao u Almeriji i potpuno zakomplicirao borbu za četvrto mjesto. Loš dan Žute podmornice nagovijestio je najbolji strijelac domaće momčadi Alvaro Negredo već u sedmoj minuti utakmice, a nakon 20 minuta igre na semaforu je pisalo 2:0 za Almeriju. Negredo je u protunapadu asistirao preciznom Pablu Piattiju.

Na konačnih 3:0 povisio je Mane u 35. minuti, a Negredo je još jednom pokazao da mu uz ulogu golgetera leži i ona dodavača. Villarreal je teren napustio s desetoricom jer je Robert Pires sredinom drugog poluvremena zaradio drugi žuti karton, odnosno isključenje i tako upotpunio vikend koji će nogometaši Manuela Pellegrinija željeti što ranije zaboraviti.

Sevilla je odlučna u namjeri da zadrži svoju treću poziciju, a korak prema tom cilju napravili su u Huelvi, gdje su pogotkom Frederica Kanoutea s bijele točke svladali Recreativo. Kazneni je udarac u 32. minuti izborio Brazilac Renato, a Kanoute je poslao loptu u lijevi kut vratara Asiera Riesga.

Povratak na pobjedničke staze Athletic Bilbao tražio je protiv Mallorce. Na San Mamesu sve je dobro počelo za domaće navijače - njihovu je momčad u četvrtoj minuti s 11 metara u vodstvo doveo Francisco Javier Yeste, ali je u drugom dijelu poravnao Jose Jurado. Ipak, da utakmica koja je obilovala žutim kartona naposljetku ode na stranu Baska pobrinuo se Javier Martinez šest minuta prije posljednjeg sučevog zvižduka.

Međutim, najuzbudljivije je bilo na stadionu Manuel Ruiz de Lopera. U bespoštednoj borbi za goli prvoligaški život Betis i Numancia podijelili su bodove (3:3), premda je do 85. minute izgledalo da će gosti kući pjevajući. Naime, Numancia je pogocima Carlosa Arande i Josea Barkera (iz jedanaesterca) preokrenula vodstvo Betisa za koje se pobrinuo Sergio Garcia još u uvodnoj fazi susreta.

Pritom je i domaći branič Nelson dobio izravni crveni karton, ali Betis je i s igračem manje pronašao put do izjednačenja. Za 2:2 zabio je Capi, a na isteku 90. minute zavladala je euforija jer je Manuel Pavon u šesnaestercu srušio Edua i zbog druge opomene završio u svlačionici, a Ricardo Oliveira nije zadrhtao i pogađa za 3:2.

No, tu nije bio kraj. Duboko u sudačkoj nadoknadi sudac dosuđuje još jedan kazneni udarac za goste, isključuje vratara Ricarda i pruža priliku Arandi da svojim drugim pogotkom Numanciji osigura bod. Aranda je to učinio bez zadrške pospremivši loptu u Betisovu mrežu.