1. Hrvatska nogometna liga, 24. kolo, 05.04.2009, 16:30 h, Gradski vrt, gledatelja: 15000
Suci: Igor Pristovnik, Igor Krmar, Boško Vukušić (svi Zagreb)
Osijek
Osijek
Josip Barišić 76'
1:0(0:0) Hajduk
Hajduk

Petar Plevnik • nedjelja, 05.04.2009.

Iako je, posebice u prvom dijelu susreta, bio opasnija momčad, Hajduk još jednom pognute glave napušta Slavoniju. U sjajnom ambijentu pred 15 000 gledatelja u Gradskom vrtu, vrijednu pobjedu domaćinima donio je pogodak Josipa Barišića u 76. minuti susreta...

Još jednom Slavonija se pokazala kobnom za Splićane. Nakon što je prije tri tjedna u posljednjim trenucima susreta ostao bez dva boda u Vinkovcima, Hajduk je u Osijeku prošao još gore i prvi put u mandatu Ante Miše Splićani su upisali poraz.

Kao što je i najavljivano, dolazak vodeće momčadi lige Hajduka u Gradski vrt, kao i dobar rezultat Osječana u Maksimiru u proteklom kolu, privukli sa na tribine osječkog stadiona ove sezone rekordnih gotovo 15 000 gledatelja.

Vezane vijesti

Okupljeni gledatelji nisu morali čekati na uzbuđenja, a u prvih 45 minuta puno više bilo ih je u 16-ercu Osječana. Već u petoj minuti Marijan Buljat koristi nepreznost Andre Luiza, proslijeđuje do Skoke, no odličan centaršut Hajdukovog Australca lošim primanjem upropaštava usamljeni Kalinić.

Novu prigodu pred vratima Skendera vidjeli smo samo četiri minute kasnije kada agilni M.Buljat ubacuje iz slobodnog udarca s 40-ak metara, a pokušaj glavom Bušića na drugoj vratnici odlično brani Skender.

Osijek je u tim trenucima teško parirao Hajduku, posebice na sredini terena, gdje su neprikosnoveni vladari bili iskusni Andrić i Skoko. Prijetnje domaćina svodile su uglavnom na pokušaje iz prekide, a jedinu pravu prigodu iz igre, možda i ponajbolju uopće u prvom dijelu susreta, Osijek je stvorio u 37. minuti; Ibriks je ubacio s desne strane, Pandža zaboravio na Miličevića, a lukav pokušaj osječkog napadača Subašić krajnjim naporom vadi ispod greda.

Koliko god su gledatelji mogli uživati u prvih 45 minuta, toliko je nastavak susreta ponudio nezanimljiv nogomet. Već negdje sredinom drugog dijela postalo je jasno da će momčad koja prva zabija pogodak ujedno i slaviti u Gradskom vrtu, a na radost brojnih domaćina dogodilo se to na strani Hajduka u 76. minuti.

Ibriks je uputio odličan centaršut iz slobodnog udarca s desne strane, Subašić zaplivao u 16-ercu, što koristi Smoje te glavom prebacuje na drugu vratnicu za Barišića, a dotad neprimjetnom napadaču domaćina nije bilo teško sa svega nekoliko metara glavom poslati loptu iza gol linije za 1:0 i erupciju oduševljenja u Gradskom vrtu.

Pogodak Osijeka potpuno je presjekao Splićane, koji su do kraja susreta djelovali potpuno bezopasno. Tako je Hajduk još jednom u Slavoniji napravio pogrešan korak, koji bi ih vrlo lako mogao skupo koštati u utrci s Dinamom za naslov, dok se Osječani današnjom pobjedom ponovno vraćaju u utrku za mjesto u europskim natjecanjima.