Grygera pokvario slavlje Intera

Ivana Spahija • subota, 18.04.2009.

Izravni okršaj dviju vodećih momčadi Italije nije donio pobjednika. Juventus i Inter u derbiju 32. kola Serie A odigrali su neodlučenih 1:1 na torinskom Olimpicu. Unatoč vodstvu i brojčanoj nadmoći na terenu, nogometaši Intera ipak nisu uspjeli doći do pobjede nad prvom pratiljom, koja je bod iščupala u posljednjoj minuti zahvaljujući pogotku Grygere...

"Borba za čast i Scudetto", tako su derbi Juventusa i Intera nazivali Talijani, misleći pritom da se Stara dama ipak bori samo za čast, dok Inter kreće i po konačnu potvrdu osvajanja četvrtog uzastopnog naslova prvaka. Derbi na torinskom Olimpicu nije donio pobjednika, momčadi su podijelile bodove u susretu koji je završio rezultatom 1:1. Tako Juventus nije ostao bez časti, niti je Inter potvrdio potpunu dominaciju nad Starom damom.Dario Knežević u ovom susretu svih 90 minuta proveo je na klupi Juventusa.

Stanje na ljestvici nije se promijenilo, Inter je i dalje na +10 ispred Stare dame, kojoj s trećeg mjesta opasno prijeti Milan sa samo tri boda zaostatka. Juventus matematički još uvijek nije ispao iz igre za Scudetto, iako je prilično jasno kako je Inter samo pola koraka udaljen od osvajanja četvrtog uzastopnog, a ukupno 17. naslova prvaka Italije.

Prva velika prilika u susretu pripala je Interu. Igrala se deseta minuta, Balotelli je uputio odličan udarac prema vratima Juventusa, Buffon je uspio tek usporiti loptu na putu prema golu, a veznjak domaćina Tiago uspio je izbiti loptu s gol - crte. Domaćini su crno-plavima ozbiljnije odgovorili tek u 31. minuti kada se Marchionni našao sam oči u oči s Juliom Cesarom ispred gola Intera, ali je gostujući vratar odlično reagirao i uspio odbiti taj udarac.

Po povratku iz svlačionice raspoloženiji su bili nogometaši Intera, tako su crno-plavi u 50. minuti propustili priliku za vodstvo kada je pokušaj Stankovića iz daljine uspio ukrotiti Buffon. Sedam minuta kasnije svoj je udarac isprobao i Ibrahimović, koji je nakon izvedenog udarca iz kuta glavom gađao ravno u gostujućeg vratara.

Silan pritisak na obranu Juventusa gostima iz Milana isplatio se u 64. minuti. Muntari je probio po lijevoj strani obrane domaćina i idealno uposlio usamljenog Balotellija, koji nije imao težak zadatak pospremiti loptu u mrežu Juventusa za vodstvo Intera od 1:0. Šest minuta kasnije pokušali su uzvratiti domaćini, ali je pokušaj Marchionnija obranio Julio Cesar.

Juventus je u 76. minuti ostao s igračem manje, izravni crveni karton zaradio je Tiago zbog grubog prekršaja nad Balotellijem. Unatoč brojčanoj nadmoći u posljednjih dvadesetak minuta, Inter ipak nije uspio doći do drugog pogotka, iako su Stanković i Cruz opasno zaprijetili vratima Buffona u 76., odnosno 88. minuti.

Kada se činilo da će Inter i pobjedom u izravnom okršaju potvrditi dominaciju nad Juventusom i praktički moći otvoriti slavljenički šampanjac, u 90. minuti Grygera je, nakon udarca iz kuta, glavom uspio iznenaditi Julia Cesara i zatresti mrežu gostiju za konačnih 1:1 i raspodjelu bodova iz ovog dvoboja. Tako je Juventus i dalje ostao u igri, iako najvjerojatnije samo teorijski.

Odličan pozitivni niz nogometaša Genoe na putu prema Ligi prvaka prekinula je momčad Lazija, Rimljani su na gostovanju u Genovi s minimalnih 1:0 uzeli sva tri boda momčadi Ivana Jurića. Čini se kako je pobjeda nad Romom u derbiju prošlog kola dala krila Nebesko plavima, koji su se sada uspeli na sedmo mjesto na ljestvici s tek dva boda zaostatka za Vukovima. Genoa i dalje ostaje na četvrtom mjestu, ali petoplasirana Fiorentina, koja za momčadi iz Genove zaostaje dva boda, ima i utakmicu manje. Ivan Jurić odigrao je cijeli susret u dresu domaćina i u 30. minuti zaradio žuti karton.

Prvo poluvrijeme susreta proteklo je bez pogodaka, iako su domaćini u nekoliko navrata bili vrlo blizu vodstva. Najveću priliku za Genou u prvom dijelu propustio je Criscito u 34. minuti, kada je njegov udarac izvana gostujući vratar Muslera uspio izbiti u korner. Genoa je zaprijetila i u 42. minuti, ovaj put je na pokušaj Scullija ponovno odlično reagirao vratar Lazija.

Do tada prilično uspavani gosti probudili su se tek sredinom drugog dijela, a u 65. minuti kaznili su silne promašaje Genoe. Zarate je lijepim pogotkom uspio pronaći put do mreže Rubinha i Laziju donijeti prednost od 1:0. Nebesko plavi su u nekoliko navrata mogli doći i do povećanja vodstva, ali semafor se ipak zaustavio na konačnih 1:0 za veliko slavlje Rimljana u Genovi.