Roma se spasila, ne i Viole

Ivana Spahija • nedjelja, 19.04.2009.

Susreti 32. kola Serie A ponovno nisu prošli bez iznenađenja. Roma je teže od očekivanog ugrabila sva tri boda Lecceu, ponajprije zahvaljujući kapetanu Tottiju, a od sna o Ligi prvaka Fiorentina se udaljila neočekivanim porazom od Udinesea. Palermo je na putu prema Ligi Uefe kod kuće deklasirao momčad Bologne, dok su Chievo i Reggina gostujućim pobjedama uzeli vrijedne bodove spasa...

Teže od očekivanog Roma je na svom Olimpicu uspjela doći do sva tri boda protiv fenjeraša Leccea. Vukovi su u prilično teškoj i neizvjesnoj utakmici rezultatom 3:2 uzeli tri boda gostima iz Leccea i time se uspjeli približiti zoni Lige prvaka. Roma se trenutno nalazi na šestom mjestu, ali sa samo tri boda zaostatka za Fiorentinom te pet bodova za četvrtoplasiranom Genoom.

Domaćini su do vodstva došli već u trećoj minuti. Slobodan udarac Baptiste je vratar gostiju Benussi odbio ravno do Tottija, a rimski Il capitano nije propustio priliku zatresti mrežu Leccea za vodstvo Rome od 1:0. Deset minuta kasnije mreža gostiju se ponovno tresla, Motta je dobro uposlio Brighija, koji je matirao Benussija i Vukovima donio vodstvo od 2:0.

Činilo se kako je Roma već u prvih deset minuta praktički odradila cijeli posao, no sredinom prvog dijela probudili su se i nogometaši Leccea, koji su se sve više približavali prostoru domaćina. To im se isplatilo u 31. minuti, Papadopoulos je dodao za Munarija, vratar Rome Arthur izišao je s gola, a Munari loptu pospremio u mrežu i vodstvo domaćina smanjio na 2:1. Deset minuta kasnije Lecce je mogao doći i do drugog pogotka, ali je Tiribocchi glavom gađao nekoliko centimetara iznad grede gola Rome.

Po povratku iz svlačionice nastavili su prijetiti gosti, koji su svoju agresivnost okrunili drugim pogotkom u 55. minuti susreta. Tiribocchi je asistirao, a Papadopoulos matirao Arthura i poravnao rezultat na 2:2. Četiri minute nakon toga dosuđen je jedanaesterac za Romu zbog prekršaja Edinha nad Baptistom, a precizan je s bijele točke bio Totti, koji je domaćinima donio prednost od 3:2, što je bilo i konačno rješenje ove utakmice.

Nogometaši Fiorentine propustili su veliku priliku prestići Genou na "zlatnom" četvrtom mjestu koje vodi u kvalifikacije Lige prvaka. Viole su kiksale na gostovanju u Udinama, gdje je raspoloženi domaćin Udinese slavio s visokih 3:1. Time je Fiorentina ostala na petom mjestu na ljestvici, i dalje s dva boda zaostatka za Genoom, ali i sa samo tri boda ispred Rome.

Udinese je odlično ušao u susret i poveo već u desetoj minuti. Inler je dodao za Asamoaha, koji je nakon slaloma kroz gostujuću obranu pronašao put do mreže Freya za prednost domaćina od 1:0. Fiorentina je pokušala uzvratiti poluprilikama Jovetića i Gilardina, ali bez prave opasnosti po vrata domaćeg vratara Handanovića.

U 47. minuti dosuđena je najstroža kazna za domaćine, Gamberini je u prostoru Viola zaustavio Sancheza, a sudac pokazao na bijelu točku. D'Agostino je realizirao jedanaesterac za veliko vodstvo Udinesea od 2:0. Viole su raspoloženim domaćinima uspjele uzvratiti tek u 67. minuti pogotkom Dainellija, ali je D'Agostino dvije minute kasnije svojim drugim pogotkom potvrdio pobjedu Udinesea i postavio rezultat na konačnih 3:1.

Put prema Europi nastavlja i momčad Palerma, koja je na domaćem terenu s visokih 4:1 deklasirala Bolognu i našla se na sedmom mjestu na ljestvici, s tek tri boda zaostatka za Romom. Bologna je, s druge strane, potonula na 18. mjesto na ljestvici, iako još uvijek ima šanse izboriti se za opstanak u prvoj ligi. Naš Igor Budan zbog ozljede nije konkurirao za sastav pobjedničke momčadi.

Palermo je poveo u šestoj minuti zahvaljujući autogolu Bellerija, a Kjaer je svojim pogotkom u 44. minuti domaćinima donio prednost od 2:0. Raspoložena momčad Palerma do trećeg je pogotka stigla u 64. minuti kada je Succi pronašao put do mreže Colomba. Dominaciju domaćina nakratko je prekinuo Di Vaio pogotkom u 84. minuti, ali je Cavani u drugoj minuti sudačke nadoknade potvrdio nadmoć Palerma za konačnih 4:1 i vrijednu pobjedu momčadi sa Sicilije.

Pobjedu vrijednu spasa ugrabili su nogometaši Chieva na gostovanju kod Siene, gdje su slavili rezultatom 2:0. Time se momčad iz Verone uspela na 16. mjesto na ljestvici i prilično se odmaknula od najopasnije zone. Pobjedu i vrijedna tri boda Chievu donio je Pellissier pogocima u 23. i 48. minuti. Siena se također nalazi izvan zone ispadanja i trenutno zauzima 15. mjesto.

Od ostalih susreta, Cagliari je kod kuće s 2:0 uzeo sva tri boda Napoliju i nastavio san o Europi, trenutno se nalazi na osmom mjestu na ljestvici. Catania je identičnim rezultatom kao Cagliari na domaćem terenu nadigrala Sampdoriju, a posljednja momčad lige, Reggina, uspjela je iznenaditi Atalantu na gostovanju u Bergamu i s minimalnih 1:0 uzeti vrijedna tri boda koja je matematički i dalje održavaju u igri za opstanak u ligi.