Premiership, 33. kolo, 21.04.2009, 21:00 h
Liverpool 4:4 Arsenal
Arsenal

Liverpool - Aršavin 4:4!

Marin Vuković • utorak, 21.04.2009.

Fantastični ruski reprezentativac Andrej Aršavin odigrao je večeras simultanku s Liverpoolom, postigao četiri pogotka i Arsenalu donio - bod s Anfielda. Ishodom nevjerojatne utakmice, premierligaškog klasika s čak osam pogodaka, ipak će najsretniji biti navijači Manchester Uniteda, kojima je ovaj remi otvorio put ka naslovu prvaka.

Liverpool i Arsenal su na Anfieldu odigrali utakmicu kakva će se još dugo pamtiti. Četiri pogotka sjajnog Andreja Aršavina poništili su četiri gola sjajnog Liverpoola, koji nije uspio obrambene pogreške svesti na minimum. Bodovi su na kraju podijeljeni, Liverpool je preuzeo vrh Premiershipa, ali uz čak dvije utakmice više od aktualnog prvaka Manchester Uniteda. Zasad se istinitim pokazuju predviđanja kako će upravo Arsenal krojiti vrh prvenstvene ljestvice, jer do kraja sezone igra sa svim suparnicima iz velike četvorke.

Iako najavljen u početnoj postavi, Eduardo da Silva ipak je do kraja utakmice ostao na klupi, dok je Arsene Wenger od prve minute priliku dao Dancu Nicklasu Bendtneru. Kasniji razvoj situacije Wengeru je očito sugerirao kako mu ne treba novi napadač, pa naš reprezentativac nije dobio priliku istrčati na Anfield.

Vezane vijesti

Od prvog zvižduka suca Howarda Webba inicijativu je na travnjaku preuzeo Liverpool, odlučan da agresivnom igrom s puno trke spriječi svaki pokušaj izgradnje tipičnih Arsenalovih napada. Mora se priznati da su u tome i uspjeli, jer u početnih pola sata igre Topnici nisu uspjeli spojiti tri točna dodavanja.

Izjave trenera

Rafael Benitez: "Napravili smo previše pogrešaka, ali je pozitivno to što je momčad pokazala karakter do posljednje minute. Osvojili smo bod protiv dobre momčadi i prvi smo na ljestvici. Manchester United je ipak u prednosti, a nama preostaje da ih pritisnemo do samoga kraja. Arsenal će igrati i protiv Uniteda... nikad ne znate što se može dogoditi."

Arsene Wenger: "Vrlo kvalitetna utakmica s obje strane, obje momčadi dale su sve od sebe, ali ne možete biti potpuno sretni kad primite četiri pogotka. Andrej Aršavin je bio izvanredan, iako je slabije ušao u utakmicu. On ima pobjednički karakter."

Za to vrijeme goste je u igri držao sjajni Lukasz Fabianski, koji je pravovremenim istrčavanjima i odličnim intervencijama držao svoju mrežu netaknutom. Pokušavali su u više navrata iznimno raspoloženi Fernando Torres i Yossi Benayoun, ali se poljski vratar svaki put našao na pravom mjestu.

Neiskorištene prilike i ovaj put su došle na naplatu, kada je u 36. minuti kobnu pogrešku napravio Javier Mascherano. Argentinac je neoprezno izgubio loptu pred svojim šesnaestercem, a nakon lijepe kombinacije Topnika (i mogućeg zaleđa) iz neposredne je blizine pogodio Andrej Aršavin.

Arsenal je tu prednost odnio i na odmor, a potom ju u samo deset minuta nastavka - ispustio. Furioznan početak Redsa kao da je goste uhvatio nespremne, pa su već u 49. minuti loše reagirali, lopta je došla do Dirka Kuyta, a ovaj ubacio za Torresa koji glavom pogađa donji lijevi kut Arsenalova gola.

Potpuni preokret stigao je već sedam minuta kasnije, nakon nove pogreške gostujuće obrane. Ponovno je asistent Kuyt, ovaj put šalje preciznu loptu za Benayouna koji iz neposredne blizine prebacuje loptu preko linije gola. Fabianski je pokušao očistiti, no lopta je evidentno prešla crtu i Liverpool je poveo s 2:1.

Činilo se kako će Liverpool u minutama koje slijede dokrajčiti Topnike no uslijedio je novi preokret koji je podsjetio na nedavni ogled Chelseaja i Liverpoola u Ligi prvaka. U samo tri minute domaća je obrana dvaput poklonila loptu Aršavinu, a Rus večeras nije nikome opraštao. S dva sjajna udarca stigao je do hat-tricka i doveo goste u vodstvo od 3:2.

Međutim, nije ni to bio kraj uzbuđenjima na Anfieldu. Već u 72. minuti Liverpool je utakmicu vratio na početak, Torres je primio loptu u srcu šesnaesterca, prevario svoje čuvare i svladao Fabianskog neobranjivim prizemnim udarcem za 3:3. Desetak minuta kasnije nakon kornera Torres je također mogao do hat-tricka, njegov udarac glavom s crte je izbacio Gibbs.

I još jednom, u jeku napada Liverpoola zabili su gosti iz Londona. Munjevitu kontru povukao je Theo Walcott, odlično ga je ispratio Aršavin, izbio sam pred Pepea Reinu i zakucao loptu u bliži kut za 4:3 Arsenala. Topnici niti ovo vodstvo nisu uspjeli zadržati, već u sljedećem napadu lopta dolazi u noge Benayouna, koji s pet metara pogađa za konačnih 4:4.