Wolfsburgu otvoren put prema naslovu

Petar Plevnik • subota, 25.04.2009.

29. kolo vrlo lako moglo bi se pokazati ključnim u raspletu Bundeslige. Bayern je na domaćem terenu poražen od Schalkea, dok je HSV pao u Dortmundu, čime je Wolfsburg došao u prigodu pobjedom u Cottbusu pobjeći pratnji na pet bodova...

U pomalo čudnoj formaciji s usamljenim Lucom Tonijem u vrhu napada odlučio je Jügen Klinsmann krenuti u susret protiv Schalkea. Već od samog početka bilo je vidjelo da će se Bayern teško nositi s odlično postavljenim gostima. Bavarci su teško stvarali prigode, dok je Schalke čekao svoju iz kontre ili prekida. Upravo iz jedne takve situacije, ubacivanja iz kuta u 22. minuti, Schalke je poveo, nakon što Hamit Altintop glavom posprema u mrežu ubačaj Farfana. Najbolju prigodu za izjednačenje Bayern je u prvom dijelu imao također iz prekida, no sjajan pokušaj Sose iz slobodnog udarca u 39. minuti završava na gredi.

U nastavak susreta Klinsmann ulazi s Podolskim umjesto Ottla, no vidjelo smo gotovo identičnu sliku kao u prvih 45 minuta. Napadi Bayerna postajali su još jači, no Bavarci nikako nisu uspjevali stvoriti 100%-tnu prigodu za pogodak. Sva nemoć igrača Bayerna očitovala se u 78. minuti kada Ribery grubo starta na Jonesa i zarađuje drugi žuti karton. I s igračem manje Bayern je pokušao spasiti barem bod, no odlični Neuer na golu Schalke spriječio je sve pokušaje domaćina i omogućio momčadi iz Gelsenkirchena vrijednu pobjedu.

Katastrofalan tjedan je iza HSV-a. Nakon što su u srijedu na 11-erce od Werdera ispali u polufinalu Kupa, Hamburgeri su današnjim porazom u Dortmundu napravili veliki korak unazad u utrci za naslov. Bez ozlijeđenog Mladena Petrića i s Ivicom Olićem na klupi, HSV je u prvom dijelu imao više od igre, no Borussia je svoju prvu pravu prigodu u 32. minuti pretvorila u pogodak; Sahin je odličnim pasom samog pred Rosta izbacio Kehla, a kapetan domaćina pogađa kroz noge vrataru za 1:0.

Na odmoru trener gostiju Martin Jol u igru uvodi Olića, a hrvatski napadač u 80. je minuti umalo izborio izjednačenje, nakon što Streit na njegovo dodavanje pogađa vratnicu. Kazna za promašaj stigla je posljednjoj minuti susreta kada Gravgaard u svom 16-ercu ruši Tingu, a Frei s bijele točke zabija za 2:0 i četvrtu pobjedu Borussije u nizu.

Porazi Bayerna i HSV-a itekako su na ruku išli Stuttgartu, koji se petom uzastopnom pobjedom bodovno izjednačio s ove dvije momčadi. Švabe su protiv gostiju iz Frankfurta povele u 33. minuti nakon što Cacau glavom pogađa na ubacivanje Magnina, a sve dvojbe oko pobjednika u trećoj minuti nastavka riješio je pogodak Gomeza za konačnih 2:0. Krešo Ljubičić nije konkurirao za sastav Eintrachta.

Sjajan susret viđen je u Bremenu, gdje je Werder nakon prolaska u finale Kupa smogao snage za veliki preokret protiv Bochuma. U prvih 45 minuta susreta gosti su nemilosrdno kažnjavali nekonkretnost Werdera te pogocima svog najboljeg strijelca Šestaka u 16. te 44. minuti na odmor otišli s dva pogotka prednosti. Da je preokret u Bremenu ipak moguć pogotkom u 54. minuti za 1:2 najavljuje Hugo Almeida, da bi Naldo u 70. minuti poravnao rezultat. Devet minuta kasnije na scenu stupa Diego i još jednom majstorijom postavlja konačnih 3:2. Jurica Vranješ i ovaj je susret bio na klupi Werdera.

Iako se do ovog kola činio kao siguran putnik u Drugu ligu, slamku spasa pobjedom protiv Bayera u Düsseldorfu uhvatio je Karslruher. S Dinom Drpićem u momčadi svih 90 minuta, KSC je do prve pobjede nakon 11 susreta stigao fantastičnim pogotkom braniča Langkampa koji u 72. minuti susreta pogađa mrežu Adlera s gotovo 40 metara!

Velik korak prema izbjegavanju nemirne završnice prvenstva današnjom pobjedom nad Kölnom napravio je Hannover. Momčad Dietera Heckinga sjajno je odradila prvih 45 minuta te pogocima Leona Andreasena u 19. i 32. minuti osigurala prednost na odmoru. Iako je već u drugoj minuti nastavka Novakovič smanjio za Köln, do kraja susreta rezultat se nije mijenjao.