Split CO teško obranio regionalni ugled

Bernard Jurišić • subota, 25.04.2009.

Nakon točno 50 uzastopnih neuspješnih pokušaja, konačno smo dočekali neizvjesnu utakmicu između regionalnog i nacionalnog ligaša u košarkaškoj Ligi za prvaka. Cedevita je bila na pragu prvog "nacionalnog" trijumfa, no Split CO je uspio obraniti regionalni ugled...

Uzbudljivu utakmicu odigrali su Cedevita i Split CO u 9. kolu košarkaške Lige za prvaka. Zagrebačka momčad bila je na pragu prve pobjede jedne momčadi iz A-1 lige nad našim regionalnim predstavnicima nakon ravno 50 neuspješnih pokušaja u ovoj i prošloj sezoni, no sve je ostalo na pokušaju. Splićani su obranili regionalni ugled i iščupali minimalni trijumf u Sutinskim Vrelima.

Prvih 30 minuta utakmice činilo se da će Cedevita uzeti prvi veliki skalp u dvije godine. Od 16:10 u 7. minuti pa do 42:29 u 18. rasla je prednost domaćina. Splićani su izgledali izgubljeno, tek su Delaš i Štemberger koliko-toliko držali "žute" na "pristojnoj" razlici.

Vezane vijesti

Frano Čolak bio je nerješiva enigma za splitske centre, ukrcao je 14 poena uz 6 skokova u prvom poluvremenu, na kraju kojeg su domaćini vodili 44:34.

Četiri minute treće četvrtine Split CO nije postigao poene i činilo se da će Cedevita prelomiti susret i otići na nedostižnu razliku. No, nisu uspjeli, zahvatila ih je napadačka kriza, a Splićani su s nekoliko vezanih obrana došli do 52:49. Cummings je ipak vratio na +7 na kraju treće četvrtine.

Na otvaranju poseljednjeg perioda igre Cedevita je imala 60:51, no serijom od 10:1 Splićani u 34. minuti uvode utakmicu u potpunu neizvjesnost. Dalron Johnson velikom tricom za 66:67 u 39. minuti dovodi Splićane u prvo vodstvo nakon uvodnih 6:7.

U posljednju minutu ulazi se sa 67:67, poentiraju Štemberger i Bradley, a nova trica Johnsona za 69:72 praktično rješava susret. Bradley na drugoj strani promašuje oba slobodna bacanja, no priskače Kaštropil i pogađa za 71:72. Brzi prekršaj na Štembergeru urodio je plodom - Riječanin je promašio oba slobodna bacanja, no nije više bilo dovoljno vremena da Cedevita posljednjim šutem pokuša spasiti ono što je prosula u posljednjoj četvrtini.

Mario Delaš bio je prvo ime utakmice s 20 poena i 8 skokova, Siniša Štemberger ga je pratio sa 16 ubačaja i 7 dohvaćenih lopti. Kod Cedevite Čolak je završio na 14 poena i 9 skokova, ali je potpuno zakazao u drugom poluvremenu.

Splićani su tako teško izborenom pobjedom osigurali nastup u doigravanju, a još uvijek imaju i teoretske šanse za treće mjesto koje direktno vodi u NLB ligu.