Milan leti, Juventus ponovno stao

Ivana Spahija • nedjelja, 03.05.2009.

Tradicionalno talijanski, susreti 34. kola Serie A ponudili su nekoliko neočekivanih rezultata. Najveće iznenađenje priredili su nogometaši Leccea na gostovanju kod Juventusa, gdje su rezultatom 2:2 uzeli bod Staroj dami i produžili krizu momčadi Claudija Ranierija. Milan je solidnom predstavom na Siciliji rutinski svladao Cataniju, dok se Roma remijem s Chievom oprostila od Lige prvaka...

Unatoč trijumfu Intera nad Lazijem na San Siru (2:0) i odlasku crno-plavih na deset bodova prednosti, nogometaši Milana nisu posustali i u svom susretu 34. kola na gostovanju na Siciliji svladali su Cataniju rezultatom 2:0. Time su se Rossoneri gradskom rivalu ponovno približili na sedam bodova zaostatka, teoretski još uvijek dostižnih, s obzirom na to da do kraja sezone imaju još četiri kola.

Sama utakmica u Cataniji ponudila je tipičnu sliku Milana, crveno-crni su odigrali koliko su trebali, a mreža domaćeg vratara Kosickog mogla se zatresti još barem dva puta više. Gosti iz Milana krenuli su punom parom od samog početka, u 13. minuti Kaka je idealno uposlio Inzaghija, koji je previše komplicirao u prostoru Catanije i Kosicki je s lakoćom uhvatio njegov pokušaj. Ipak, Superpippo se iskazao u 27. minuti, Kaka je s ruba prostora ubacio, a Inzaghi matirao Kosickog za vodstvo Milana od 1:0.

Domaćini su se probudili tek nakon povratka iz svlačionice, Morimoto je u 49. minuti pokušao pronaći put do gola Milana, ali je spreman bio Dida. Tri minute kasnije odgovorili su i Rossoneri, Ambrosini je asistirao za Kaku koji je nepogrešivo poslao loptu u mrežu Catanije za vodstvo Milana od 2:0. Gosti su u 63. minuti mogli i do trećeg pogotka, na idealnu loptu Kake loše je reagirao Inzaghi i gađao visoko iznad gola Catanije.

Čarobnjak Kaka je u 67. minuti pobrao ovacije čak i domaćih navijača nakon što je primio tešku loptu i gotovo iz nemoguće situacije potražio vrata Catanije, međutim, greda je spriječila da se taj udarac nađe u mreži domaćina. Milan je tako s konačnih 2:0 došao do nova tri boda te i dalje ostao u teoretskoj utrci za Scudettom, iako su Rossoneri praktički već ostvarili glavni cilj, plasman u Ligu prvaka.

Noćna mora za izabranike Claudija Ranierija nastavlja se i dalje. Nakon tri tjedna bez ostvarene pobjede, nogometaši Juventusa zlu su sreću produžili i na čitav mjesec dana. U prilično uzbudljivoj utakmici na torinskom Olimpicu, fenjeraš Lecce uzeo je bod Juventusu rezultatom 2:2. Time se nastavlja prilična sramota Stare dame, kojoj su u posljednjih nekoliko kola, uz Lecce, bodove uzeli i Chievo te Reggina, također momčadi koje se nalaze na dnu. Niti to nije najveća katastrofa za momčad iz Torina, naime, Fiorentina se pobjedom nad Torinom približila na samo četiri boda zaostatka za Juventusom, koji bi vrlo lako mogao izgubiti i treće mjesto na ljestvici.

Šok na lica navijača Juventusa na torinskom Olimpicu navukao je napadač Leccea Konan već u 11. minuti susreta. Nakon pogreške Juventusova braniča Zanettija, Konan se našao sam oči u oči s Buffonom i bez većih problema matirao domaćeg vratara za veliko vodstvo Leccea od 1:0. Protestirali su domaćini zbog navodnog zaleđa gostujućeg napadača, ali sudac je priznao pogodak Lecceu.

Nakon blijedog izdanja u prvom poluvremenu, domaćini su tek u nastavku preuzeli stvar u svoje ruke i u 57. minuti uspjeli doći do izjednačenja. Velik posao odradio je Iaquinta po lijevoj strani, ubacio za Amaurija, koji je produžio do Nedveda, a Čeh je lijepim pogotkom zatresao mrežu Benussija. Deset minuta kasnije raspoloženi Nedved došao je i do drugog pogotka te je Juventusu donio prijeko potrebnu prednost od 2:1.

Činilo se kako je utakmica tim pogotkom zatvorena, iako su gosti pokušavali ugrabiti barem bod, Buffon je Juventus spašavao od nove blamaže. Vratar Juventusa ipak nije izdržao do kraja susreta, u četvrtoj minuti sudačke nadoknade Castillo je pobjegao domaćim braničima i "projektilom" iz daljine rasparao mrežu Juventusa za konačnih 2:2 i raspodjelu bodova iz ovog dvoboja. Naš Dario Knežević u ovom susretu nije konkurirao za sastav Juventusa.

Fiorentina može biti jedan od najzadovoljnijih klubova u ovom kolu, Viole su na domaćem terenu s minimalnih 1:0 došle do pobjede nad Torinom, a zahvaljujući novom kiksu Juventusa i remiju Stare dame s Lecceom, momčad iz Firenze ne samo da je obranila četvrto mjesto na ljestvici, već se Juventusu približila na samo četiri boda zaostatka. Sudeći prema formi momčadi Claudija Ranierija, Viole su u velikoj prilici preoteti treće mjesto Juventusu i zaraditi izravan plasman u Ligu prvaka.

Na samu utakmicu ne treba trošiti previše riječi, dominaciju tijekom svih 90 minuta ovog susreta domaćini su okrunili pogotkom u 57. minuti. Kuzmanović je idealno uposlio Vargasa, koji je poslao neobranjivu loptu u mrežu Serenija za konačnih 1:0 i vrijednu pobjedu Fiorentine. Sam rezultat ne govori puno o dominaciji Viola nad Torinom, no i minimalna pobjeda Fiorentini donosi željeno sačuvanje četvrtog mjesta. Torino je nakon poraza ostao na 17. mjestu, na samom rubu zone ispadanja te se još uvijek mora izboriti za siguran opstanak.

Roma se u ovom kolu definitivno oprostila od sna zvanog Liga prvaka. Vukovi su blijedom predstavom na Olimpicu odigrali mršavih 0:0 s Chievom i tako ostali na velikih osam bodova zaostatka za trenutno četvrtom Fiorentinom. Iako su imali priličnu premoć na terenu i bezbroj solidnih prilika za vodstvo, nogometaši Rome nisu iskoristili nijednu te iduće sezone neće vidjeti najelitnije europsko natjecanje, ali su zato zadovoljni gosti iz Verone, koji su ostali na 16. mjestu s prilično velikim šansama za opstanak u prvoj ligi.

Valja spomenuti i veliku pobjedu Palerma nad Cagliarijem u izravnom dvoboju momčadi koje ciljaju na Europu. Sicilijanci su s velikih 5:1 potpuno potopili goste sa Sardinije i time se šestoplasiranoj Romi približili na samo bod zaostatka. Naš Igor Budan zbog ozljede nije konkurirao za sastav Palerma. Udinese je kod kuće s uvjerljivih 3:0 nadigrao Atalantu i izdigao se na deveto mjesto, dok su nogometaši Siene na domaćem terenu s 2:1 svladali Napoli i time se uspeli na 14. mjesto, ono koje gotovo pa sigurno garantira opstanak u Serie A.

U posljednjoj utakmici ovog kola, nogometaši Genoe uspješno su odradili gradski derbi sa Sampdorijom, koju su svladali rezultatom 3:1 i time se ponovno približili na bod zaostatka za četvrtoplasiranom Fiorentinom. Genou je do pobjede svojim hat trickom doveo raspoloženi Milito, a naš Ivan Jurić odigrao je cijeli susret za pobjedničku momčad. Susret su, osim uobičajenih navijačkih prepucavanja, obilježila čak tri crvena kartona, dva kod Genoe i jedan kod Blucerchiata.

Mreža Sampdorije prvi put se tresla u 30. minuti kada je Milito iskoristio nepažnju u obrani "gostiju" i pronašao put do mreže Castellazzija. Sampdoria je odgovorila pred sam kraj prvog dijela, točnije, u 45. minuti. Cassano je dobro dodao za Campagnara, koji nije propustio priliku matirati Rubinha za izjednačenje. Genoa je do prednosti ponovno stigla u 74. minuti kada je Milito po drugi put u susretu zatresao mrežu Castellazzija, a konačnu potvrdu dominacije nad gradskim rivalom Argentinac je ostvario u četvrtoj minuti sudačke nadoknade pogotkom za konačnih 3:1 i nastavak nadanja Genoe o plasmanu u Ligu prvaka.