Velika blamaža Splita CO, odstupio Čizmić

Bernard Jurišić • utorak, 05.05.2009.

Veliku blamažu u Slavonskom Brodu doživjeli su košarkaši Splita CO. Više od dvije godine trajao je niz pobjeda regionalnih ligaša nad onima koji su igrali A-1 ligu, a onda je Svjetlost "pomela" momčad s tri Amerikanca na platnoj listi. Nakon utakmice splitski trener Teo Čizmić podnio je ostavku...

Košarkaši Splita CO potrudili su se dodatno izblamirati ionako promašenu sezonu. Nakon više od dvije godine i više od 50 uzastopnih pobjeda regionalnih ligaša nad onima koji u Ligu za prvaka ulaze iz A-1 lige, košarkaši Svjetlosti iz Slavonskog Broda do kraja su razgolitili sve "bolesti" ovogodišnje splitske momčadi i "resetirali" brojač.

Od samog početka vidjelo se da će favorizirani Splićani, koji na svojoj platnoj listi ima trojicu američkih košarkaša plaćenih više od cijele momčadi Svjetlosti, imati probleme. Izvukli su se na gostovanju kod Cedevite, no Brođani nisu dozvolili da im umakne veliki skalp.

Stalno su domaćini bili u prednosti, od samog početka. U prvoj četvrtini nisu prelazili više od 4 poena prednosti, a u drugoj su dosegnuli šest (38:32), a zatim i najviših osam na kraju poluvremena (44:36). Nisu Splićani imali rješenja za centra Svjetlosti Nenada Delića, koji je već u prvom dijelu ukrcao 15 poena uz 7 skokova.

Sredinom treće četvrtine domaćini su otišli na +10 (50:40), potom i na +12 (53:41). Splitski igrači su se za trenutak trgnuli, kao da su shvatili da bi u Slavonskom Brodu zaista mogli izgubiti i serijom od 9:0 uhvatili priključak (55:52).

Nastavili su "žuti" i na početku posljednje četvrtine, došli su i do izjednačenja na 58:58, što je zaokružilo gostujuću seriju od 16:3. Činilo se da će iskustvo i kvaliteta Splićana ipak iščupati još jednu tešku pobjedu, no domaćini se s tim nisu složili.

Posložili su redove i do kraja posljednje četvrtine u samo četiri minute ukrcali čak 20 poena kroz poroznu i smiješnu splitsku obrambenu formaciju. Trica Norca odvela ih je na 76:70 i veliko slavlje domaćih igrača moglo je početi.

Još jedna splitska tragedija je da ih je pobijedio njihov "odbačeni sin" Nenad Delić, s učinkom od 19 poena, 12 skokova i 5 asistencija. Nasuprot njemu, splitski kapetan Stipanović imao je učinak od 0 poena i 4 skoka. Ante Grgurević bio je najbolji Splićanin s 23 poena i 12 skokova, a Domagoj Norac je odlično dirigirao napadima svoje momčadi i završio susret s 15 poena, 7 skokova, 7 asistencija i 4 osvojene lopte.

Kakva se utakmica igrala svjedoči i podatak da su samo Delić i Norac imali asistencija kao čitava splitska momčad. Štemberger je šutirao 2/12, Gordon 2/11, Shannon 4/13. "Žutima" predstoji puno teških odluka u narednim danima, a prvu je donio trener Teo Čizmić ostavkom neposredno po završetku utakmice. Brođani su svoju sezonu zaokružili velikom i posve zasluženom pobjedom.