Villarreal u zadnji čas odgodio slavlje

Borna Rupnik • nedjelja, 10.05.2009.

Nogometaši Villarreala onemogućili su spremnu Barceloninu proslavu naslova prvaka Španjolske, dok ništa manje uzbudljivo nije bilo ni na Vicente Calderonu. Barceloni je trebala pobjeda, koju su imali u džepu sve do sudačke nadoknade, ali je Joseba Llorente u posljednji tren izjednačio na 3:3...

Barcelonina prednost od sedam bodova nad Real Madridom povećala se samo na osam, što tri kola prije kraja nije dovoljno za proslavu naslova prvaka. Gosti su na Camp Nou došli sa željom da iskoriste prenatrpan raspored domaćina i naplate umor igrača Josepa Guardiole, koji su s igračem manje pali u samoj završnici utakmice.

Premda ga u srijedu čeka finale kupa protiv Athletic Bilbaa, Guardiola nije ništa prepuštao slučaju i na teren je poslao najjači mogući sastav, s Messijem, Eto'om i Iniestom u napadu. Nedostajao je tek ozlijeđeni Thierry Henry.

Uvodni pritisak Barcelone, u kojemu su prilike propustili Eto'o i Xavi, isplatio se nakon samo 11 minuta igre, kada Seydou Keita puca s ruba šesnaesterca i šalje loptu iza leđa Diega Lopeza. Katalonci su potom nastavili diktirati ritam i stvarati prilike, no prva prilika Žute podmornice pretvorila se u neočekivano izjednačenje.

Na Canijevo dodavanje najbolje je reagirao Joseba Llorente i tako svoje hrabre najave uoči utakmice pretočio u djelo, dok je pet minuta kasnije glavom pokušao Giuseppe Rossi, ali nije bio precizan. Barcelona je pred kraj poluvremena opet ubacila u višu brzinu i činilo se da je riješila pitanje pobjednika.

Nakon prekida u 36. minuti svoj 28. ovosezonski pogodak u Primeri postiže Samuel Eto'o, a u sudačkoj nadoknadi prvog dijela Daniel Alves realizira slobodni udarac s dvadesetak metara za naizgled sigurnih 3:1. Guardiolini su dečki stisnuli svog protivnika i početkom drugog poluvremena, ali je konkretan učinak izostao.

Manuel Pellegrini pokušao je nešto promijeniti izmjenama, no unatoč tome što je Barcelona malo usporila, rezultat se nije mijenjao sve do 79. minute, kada je Eric Abidal zaustavio Nihata Kahvecija unutar svojih 16 metara te kao i nedavno u Londonu zaradio izravni crveni karton.

S bijele točke precizan je bio Mati Fernandez, a premda Villarreal u zadnjih desetak minuta nije uspio složiti potpunu opsadu Barceloninog gola, boda se domogao u sudačkoj nadoknadi. Svoj je drugi gol na susretu postigao Joseba Llorente i poravnao na 3:3. Tako će Barcelona potvrdu naslova ipak tražiti sljedeći tjedan na Mallorci.

Atletico Madrid vratio se starim navikama režiranja pravih trilera. Protiv Espanyola su na poluvremenu gubili 2:0 i od 31. minute igrali s igračem manje, da bi Diego Forlan duboko u sudačkom dodatku osigurao pobjedu.

Za goste su strijelci bili Nene s 11 metara i Jarque, a preokret je inicirao upravo Forlan sjajnim pogotkom izdaleka u 53. minuti. Na 2:2 poravnao je Sergio Aguero, a prije Urugvajčevog pojedonosnog gola Atletico je propustio još nekoliko dobrih prilika.