Vedran Babić • nedjelja, 16.08.2009.

Najveći derbi nizozemskog nogometa u potpunosti je opravdao svoja očekivanja. U 3. kolu Eredivisie PSV je protiv Ajaxa pred svojim navijačima preokrenuo zaostatak od 2:1 na poluvremenu i stigao do prve pobjede u prvenstvu - 4:3.

U prva dva kola neporaženi Ajax danas je doživio prvi poraz i to od vječitog rivala PSV-a. Na gotovo do kraja ispunjenom Philips stadionu gosti su poveli pogotkom najboljeg strijelca Luisa Suareza već u drugoj minuti, no Mađar Balazs Dzsudzsak izjednačuje u 37. Ajax na odmor ipak odlazi s prednošću - strijelac je opet bio Suarez ubrzo nakon izjednačenja.

Manje od deset minuta nastavka trebalo je PSV-u da prvo vrati stvari na početak, a onda i povede. U 50. minuti za 2:2 zabio je Otman Bakkal, a samo četiri minute poslije Dzsudzsak pogađa za prvo vodstvo domaćih.

No, tu pogocima nije kraj. Urby Emanuelson već u 58. vraća Ajax u igru, a pobjedonosni pogodak za PSV postiže u 74. minuti 24-godišnji veznjak Bakkal. Bio je to derbi kakav se samo poželjeti može, a dodatno je začinjen s čak osam javnih opomena, što samo pokazuje koliko su i jedni i drugi htjeli pobjedu.

Nastup je upisao i Argentinac hrvatskog porijekla Dario Cvitanić, koji je u igru ušao sedam minuta prije kraja zamijenivši Dennisa Rommedahla.

Nakon prošlosezonskog razočarenja i osvojenog sedmog mjesta, Feyenoord je u ovu sezonu ušao s puno više motivacije, što se zasad odražava i na rezultat. Današnja minimalna pobjeda protiv Heraclesa (Tomasson 72') donijela je momčadi iz Rotterdama sedmi bod i mjesto na samom vrhu ljestvice, odmah iza vodećeg Twentea koji ima isto bodova, ali bolju gol-razliku.

Za razliku od Feyenoorda, Groningen još uvijek ne zna za pobjedu. Dva poraza i remi porazna su statistika za klub koji je u jednom trenutku prošle sezone konkurirao za visoki plasman. Čini se da je odlazak najboljeg igrača Marcusa Berga (prešao u HSV) ostavio dubokog traga na igru kluba, koji je danas kod kuće poražen od NAC-a 2:1 i trenutno zauzima tek 16. mjesto.