Vedran Attias • utorak, 22.09.2009.

U prvim utakmicama četvrtog kola Primere Sevilla je na svojem stadionu nanijela prvi ovosezonski poraz Mallorci, a Barcelona je odigrala još jednu čudesnu partiju i potpuno pregazila Racing u Santanderu, a argentinski čarobnjak osvojio je pljesak još jednog stadiona...

Sevilla je na Sanchez Pinjuanu dočekala goste s Mallorce i već u prvih pola sata riješila utakmicu. Dok su gosti s otoka najviše pazili na Luisa Fabiana, golove su im zabijali njegovi suigrači. U 17. minuti Escude je izveo korner, Squillaci visoko skočio, a gostujući vratar Aouate loše reagirao i bilo je to 1:0 za Sevillu.

Dobro je Aouate reagirao malo kasnije i zaustavio pokušaj Fabiana, no nije mogao ništa u 24. minuti kada je postavljen konačni rezultat. Jesus Navas je nanizao nekoliko igrača, a potom sjajno vidio Perottija kojem nije bilo teško zabiti za 2:0.

Vezane vijesti

Imala je Mallorca priliku u nastavku vratiti se preko Varele, no Palop je bio siguran kao i kolega mu na drugoj strani na pokušaje Negreda.

Nakon Seville i Mallorce, na red su došli Racing i Barcelona, no igrala je samo Barcelona. Je li dosta reći kako je nakon 45 minuta na semaforu stajalo 0:3 uz dodatak kako je Barca imala 11 udaraca prema golu domaćina koji su pucali jednom i to neprecizno? Naravno, Barcelona je 74 posto vremena držala loptu, no to i nije neka novost.

20 minuta uspjeli su domaćini sačuvati praznu mrežu, no bilo je jasno kako nemaju nikakve šanse uspjeti u tome jer su redom Henry, Messi, Keita i ponovno Messi opasno prijetili domaćem vrataru. Tako je gol visio u zraku sve do 20. minute kada je Messi nabacio Ibrahimoviću koji glavom šalje loptu u mrežu.

Kako to obično biva s Barcelonom, nakon vodećeg pogotka gosti su se tek razigrali pa se tako nije moralo čekati dugo do novog pogotka. Xavi je uposlio Messija koji rutinski zabija za 2:0, a samo tri minute kasnije Ibrahimović nakon gužve kod kornera samog vidi Piquea, petom mu dodaje, a branič Barcelone bez problema zabija treći pogodak u 27. minuti.

Nemoguće je nabrojati sve prilike Katalonaca (recimo poništeni pogodak Messija glavom zbog opravdanog zaleđa), no često se čuo pljesak na El Sardineru što dovoljno govori kako su lijepo igrali gosti. Jedina loša vijest za Guardiolu, a tek će se poslije vidjeti koliko loša, jest ozljeda Ibrahimovića na samom početku nastavka. Ibro je krivo stao i odmah se primio za zglob da bi par minuta kasnije izašao iz igre pa je moguće da se radi o ozbiljnijoj ozljedi; stvarno bi bilo šteta jer Šveđanin daje još jednu razinu više igri Barcelone.

U 63. minuti cijeli stadion je pljeskao najboljem nogometašu svijeta - Lionelu Messiju. Busquets je dodao loptu Argentincu na desnoj strani, ovaj je krenuo u sredinu, nanizao pet-šest igrača gostiju i potom sa 16 metara puknuo u rašlje kao da je to najjednostavnija stvar na svijetu. Publika je prvo pljeskala za čudesan pogodak, a aplauz se samo nastavio dalje kada je četvrti sudac dignuo da broj 10 izlazi iz igre, a ulazi Iniesta. Messi je jednostavno nezaustavljiv i sve što možete jest - zapljeskati mu; a tek je nedavno napunio 22.

Kao dobri gosti, Katalonci su pružili domaćinima priliku za počasni pogodak; i to kakav pogodak. Serrano je u 72. minuti iskoristio pogrešku Marqueza, potom ga još i prošao pa zakucao loptu od stative u mrežu Valdesova gola za 1:4.

Gol je dignuo domaćine pa je tako Serrano samo koju minutu kasnije imao obećavajuću priliku, no loše su igrači Racinga odigrali kontru pa je tako propala prilika. Uozbiljila se tada Barca pa je Dani Alves po tko zna koji puta u utakmici sjajno dodao suigraču, ovoga puta Henryju, no Francuz nije bio spretan.

Bio je još do kraja vjerojatno i penal na Pedru, no nisu se gosti previše žalili jer im jednostavno ne treba. Barcelona ne da nastavlja igrati kao prošle sezone nego igra sve bolje i bolje te bi zaista predstave Katalonaca trebalo što češće prenositi jer bolju reklamu za nogomet od igre Barcelone ne može nitko smisliti.