Petarda Tottenhama, prvi poraz Chelseaja

Marin Vuković • subota, 26.09.2009.

Tottenham je na White Hart Laneu pregazio Burnley i iza leđa Briana Jensena smjestio pet pogodaka, od kojih je četiri postigao danas iznimno raspoloženi Robbie Keane. Wigan je priredio iznenađenje kola i prekinuo stopostotni niz Chelseaja, što je iskoristio Manchester United i pobjedom nad Stoke Cityjem po prvi put ove sezone preuzeo vrh Premiershipa.

Nakon dva uzastopna poraza Tottenham je na White Hart Laneu razvalio Burnley s 5:0, a pobjeda Spursa mogla je biti daleko uvjerljivija da su iskoristili još barem dio stvorenih prilika. Najzaslužniji za pobjedu bio je Robbie Keane koji je u mrežu slabih gostiju smjestio četiri pogotka, a jednoga je dodao i Jermaine Jenas.

Niko Kranjčar prvi je put u dresu Spursa krenuo od prve minute i odigrao vrlo dobrih 90 minuta, dokazavši kako je Harry Redknapp znao što čini kada je za gotovo nikakav novac doveo hrvatskog reprezentativca. Kranjčar je povezao redove Tottenhama, podijelio puno upotrebljivih lopti, a nekoliko puta i zaprijetio gostujućem vrataru. Cijelu utakmicu odigrao je i Vedran Ćorluka i nije oduševio, no mreža Spursa ovaj je put ostala netaknuta.

Carlo Ancelotti više nije Mr. 100%, Chelsea je na gostovanju u Wiganu upisao prvi ovosezonski poraz i prepustio lidersko mjesto Manchester Unitedu. Wigan se pokazao tvrdim orahom, ali je do pobjede ipak došao pod kontroverznim okolnostima.

Nakon vodećeg pogotka Titusa Bramblea iz 16. minute i povratka Chelseaja u utakmicu golom Didiera Drogbe odmah početkom drugog dijela, u 53. minuti Hugo Rodallega je izborio dvojbeni jedanaesterac nakon kojeg je isključen i vratar Chelseaja Petr Čech. Rodallega je bio i strijelac s bijele točke, a konačnih 3:1 u posljednjim je trenucima susreta postavio Paul Scharner.

Poraz Chelseaja iskoristio je Manchester United i rušenjem utvrde zvane stadion Britannia zasjeo na čelo prvenstvene ljestvice. Dugo je Nani "pilio živce" navijačima Uniteda još jednim u nizu sebičnih izdanja, a nakon ulaska Ryana Giggsa sve se promijenilo. Nevjerojatni Velšanin asistirao je Dimitru Berbatovu i Johnu O'Sheaju za više nego zasluženih 2:0.

Bolton je s gostovanja u Birminghamu donio sva tri boda, a priliku od prve minute dobio je i Ivan Klasnić. Naš je reprezentativac zamijenjen nakon 53 minute igre, u trenutku kada su gosti vodili 1:0 golom Cohena. Šest minuta prije kraja za Birmingham je izjednačio Kevin Phillips, ali samo dvije minute kasnije Chung Yong Lee donosi pobjedu Boltonu.

Toliko željenu pobjedu upisao je i Blackburn nad Aston Villom, a Nikola Kalinić opet nije dobio niti minute na travnjaku Ewood Parka. Villa je povela u trećoj minuti golom Gabriela Agbonlahora, ali je na kraju ispustila prednost i jedanaestercem Davida Dunna minutu prije kraja ostala bez ijednog boda.

Tottenham ipak nije bio najraspoloženija momčad poslijepodneva, Liverpool je s visokih 6:1 razbio Hull City i tako mu se osvetio za prošlogodišnjih 2:2 na Anfieldu. Sjajni Fernando Torres upisao je hat-trick, a jedan pogodak dodao je Steven Gerrard, a posljednja dva djelo su Ryana Babela. Počasni pogodak za sve lošiji Hull City postigao je Geovanni.

Novi poraz, sedmi po redu, upisao je i Portsmouth te tako ostao na dnu ljestvice bez ijednog osvojenog boda. Bodove s Fratton Parka odnio je Everton zahvaljujući pogotku Louisa Sahe iz 42. minute.

U posljednjoj subotnjoj utakmici Arsenal je u londonskom derbiju na Craven Cottageu svladao Fulham s 1:0 premda će Arsene Wenger htjeti što prije zaboraviti današnju utakmicu.

Topnici su igrali loše, a jedini pogodak postigao je Robin van Persie nakon greške domaćeg vratara. S druge strane, vratar Arsenala Vito Mannone u nekoliko je navrata odličnim intervencijama spasio svoju mrežu.

Eduardo da Silva bio je najavljen u početnom sastavu Arsenala, ali se na kraju nije pojavio niti na klupi. U ovom trenutku nije poznato radi li se o kakvoj ozljedi.