Sochaux pobijedio za Daviesa

Maja Giljanović • subota, 17.10.2009.

Vijest koju su igrači i navijači Sochauxa dobili sredinom tjedna o teškoj prometnoj nesreći u kojoj je jedna osoba poginula, a njihov je suigrač i omiljeni igrač tribina Auguste Bonala još i dobro prošao s polomljenih "samo" nekoliko kostiju i lakšim ozljedama glave, galvanizirala ih je i u 9. su kolu Le Championnata priredili najveće iznenađenje dosadašnjeg dijela prvenstva.

Sochaux Lavove na Gerlandu nije pobijedio još od 1992., a njihova je misija izgledala tim i uzaludnija nakon što su sredinom tjedna u prometnoj nesreći američkog reprezentativca i nesuđenog hajdukovca Charlieja Daviesa ostali bez svog najboljeg igrača.

Napadač Sochauxa je u kratko vrijeme provedeno na Auguste Bonalu osvojio navijače, postigao je dva gola i u svakom napadu glavom išao gdje mnogi ne bi ni kopačkom, a koliko će klub morati bez 23-godišnjaka teško je prognozirati: iako je trenutno u stabilnom stanju, liječnici najavljuju da su nove operacije osobito polomljene noge više nego realna mogućnost.

Daviesovi suigrači učinili su sve da svom napadaču pošalju dobre vijesti iz Lyona. Prežaljeni od svih - Lyon je nakon osam kola bio jedina neporažena momčad Le Championnata i na Gerlandu je osvojio najviše bodova od svih (20) - priredili su senzaciju i zadali vodećoj momcadi Francuske prvi poraz. Trenutak odluke se dogodio u prvom poluvremenu kad je Faty u 17. minuti probio Llorisa, a nakon doslovce "viktorije" na gol gostiju i promašaja primjerice Lisandra, Pjanića i Gomisa Privat je u 89. zadao i drugi udarac Lyonu i riješio pitanje pobjednika.

Izgubio je i Bordeaux. Žirondinci su u prošlom kolu izgubili prvi put nakon vise od šest mjeseci (1:3 u Saint-Etienneu), a 15 dana poslije upisali su i drugi poraz uzastopce: Auxerre je slavio jednim, ali tri boda vrijednim golom slovenskog reprezentativca Birse u 77. minuti. Mogla je njihova pobjeda biti i uvjerljivija da Jelen samo minutu kasnije nije pogodio prečku, ali i branitelja naslova su tek centimetri dijelili od osvajanja boda nakon udarca Gourcuffa koji je Sorin u prvoj minuti sudačke nadoknade samo ispratio pogledom.

Priliku nije prokockao Marseille. Olympique je pregazio Nancy i jedini će u utakmicu Lige prvaka - Marseille putuje u Zurich, Lyon gostuje u Liverpoolu, a Bordeauxu dolazi Bayern - ući poletni nakon punog plijena u Le Championnatu. Gosti su protutnjali Nancyjem, a golove se među sobom podijelili Valbuena u prvom te Brandao i Abriel u drugom poluvremenu.

Montpellier ne posustaje. Dojučerašnji drugoligaš živi kao u najljepšim snovima: momčad Rene Girarda je slavila protiv Saint-Etiennea i samo zbog jednog gola slabije gol-razlike zauzima "tek" drugo mjesto iza sedmerostrukog prvaka Lyona. Utakmicu su riješili Ait-Fana i Camara u 54. i 60. minuti (Bergessio je smanjio u 70. iz jedanaesterca), ali ključni je trenutak isključenje Andreua u 45. minuti koji je nakon što je zamijenio ozlijeđenog Daboa u samo pola sata skupio dva žuta i osakatio svoju momčad.

Osakaćen je teško i Grenoble: momčad ozlijedenog bivšeg dinamovca Josipa Tadića je upisala i deveti uzastopni poraz ovog puta u Valenciennesu (Samassa, Ben Khalfallah).