Zagreb slavi po već viđenom scenariju

Borna Rupnik • subota, 24.10.2009.

Košarkaši Zagreba ovoga su se puta iz Beograda vratili uzdignutih ruku. Svladali su FMP (86:81) po dobro poznatom obrascu: stvorili su veliku prednost, potom dopustili suparniku povratak u utakmicu te sačuvali vodstvo u neizvjesnoj završnici...

Hrabro su u Novom Zagrebu najavili da na drugo gostovanje u srpsku prijestolnicu idu pokazati da su kvalitetniji od protivnika. Rečeno - učinjeno. Zagreb se držao zacrtanog plana i vraća se s novim vrijednim bodovima u džepu, odnosno već trećom ovosezonskom pobjedom u četiri utakmice.

Za razliku od prošlotjednog dvoboja protiv Crvene zvezde, kada je Zagreb napravio upravo onu grešku na koju je upozoravao, Mravi su na parketu FMP-a zaigrali čvršće od prve minute i preuzeli konce igre u svoje ruke. Početno vodstvo gostiju dostignuto je tek polaganjem Predraga Samardžiskog za 11:11, ali je Luka Žorić dobrim akcijama s obje strane terena omogućio novu prednost svojoj momčadi. Da je bio precizniji s linije slobodnih bacanje, mogla je biti i veća.

U drugu se dionicu ušlo sa 17:15 za Zagreb, što je Ante Tomić odmah povećao mini-serijom 5:0. Ipak, tada je krenulo Mladena Jeremića i Andreju Milutinovića, koji s nekoliko dobrih akcija preokreću rezultat i FMP po prvi i jedini puta vodi (24:22). Svjetla pozornice zatim su opet pripala Tomiću, a niz promašenih trica domaćina omogućio je Zagrebu novo odvajanje.

U posljednje dvije minute prvog poluvremena pogađali su kapetan Krunoslav Simon te Andrej Štimac te je ekipa iz Trnskog na odmor otišla s vrlo ugodnih osam poena viška (36:28), uz 13 Tomićevih ubačaja.

Početkom nastavka FMP se primaknuo na samo tri koša zaostatka, a tada je stao. Pokušaje agresivne obrane Beograđani hrvatski je predstavnik kažnjavao mirnom rukom pri izvođenju slobodnih bacanja, a Simon, Štimac, Damir Mulaomerović i Filip Bašljan ubacili su važne dalekometne šuteve. To je rezultiralo s visokih 61:44 u 29. minuti, što je Filip Čović ublažio sa šest vezanih poena u posljednja dva napada.

No, trener Denis Bajramović rekao je poslije pobjede nad Budućnosti "nemam ništa protiv da svaki put prokockamo prednost i slavimo u neizvjesnim završnicama", a njegovi su ga igrači doslovno shvatili. Unutar samo tri minute Čović je ubacio osam koševa, Nikša Prkačin izgubio dvije lopte i FMP se vratio na samo 70:66. Srećom, tada Bašljan opet pogađa tricu i Zagreb nešto mirnije ulazi u samu završnicu.

Doduše, pokazalo se da je i "mirnije" relativan pojam. FMP je na gotovo sva Zagrebova bacanja odgovarao tricom i prijetio zapravo do posljednje sekunde. Srećom, prije svih Mulaomerović nije gubio koncentraciju, a zaključne je poene postigao Prkačin.

Nakon svega najvažnije je što su Mravi ostvarili novu pobjedu, premda im ovako nepotrebno trošenje živaca teško može ići na ruku. Zagrebove su strijelce predvodili Mulaomerović (18), Tomić i Simon (17), a treba istaknuti da je danas Simon ostvario double-double učinak s deset skokova - to je inače Tomićeva navika.

Titulu najekfikasnijeg igrača utakmice podijelili su Čović i Milutinović s 20 koševa, od kojih su većinu postigli u zadnjoj četvrtini. Miroslav Raduljica dodao je 18 poena. Zagreb u idućem kolu na svom terenu dočekuje ljubljansku Union Olimpiju, a FMP putuje u Domžale.