Juventus slavio, Jurić ponovno ozlijeđen

Ivana Spahija • nedjelja, 25.10.2009.

Osim konačnog slavlja Juventusa nakon mjesec dana posta bez pobjede i najnovije sramote nogometaša Rome protiv fenjeraša Livorna, susreti devetog kola Serie A donijeli su i lošu vijest za hrvatski nogomet. U svom povratničkom nastupu u dresu Genoe Ivan Jurić je ponovno bio zle sreće i nakon samo pola sata igre zbog ozljede je morao napustiti teren...

Nakon mjesec dana bez sva tri boda i laganog pada s vrha ljestvice, nogometaši Juventusa napokon su dočekali bolje dane. Stara dama je na gostovanju u Sieni uzela sva tri boda s minimalnih 1:0, više sretno nego spretno, o čemu svjedoči tek nekoliko ozbiljnijih prijetnji Torineza, za razliku od lepršave i raspoložene igre momčadi iz Siene, koja brojne prilike nije pretvorila u pogodak. Naš Mato Jajalo bio je najbolji u redovima domaće momčadi, odigrao je cijeli susret za Sienu i u nekoliko navrata je ozbiljno zaprijetio vratima Juventusa.

Prvo poluvrijeme proteklo je bez pogodaka iako su obje momčadi imale nekoliko izglednih prilika za promjenu rezultata. Siena je do vodstva mogla doći u 26. minuti preko Jajala koji je svojim udarcem iznenadio Buffona, ali je lopta otišla malo iznad gola Juventusa. Četiri minute kasnije Chiellini je uputio udarac prema vratima Siene, no dobro je reagirao Curci. Domaćini su najveću priliku za vodstvo prokockali u 45. minuti, Jajalo i Ekdal odigrali su dupli pas, ali se Šveđanin nije snašao sam ispred vrata Buffona pa je vratar Juventusa tu loptu uspio prebaciti preko grede.

Po povratku iz svlačionice nastavila se dominacija raspoložene Siene, Mato Jajalo je ponovno prijetio u 51. minuti, ali je s ruba prostora pogodio malo pokraj gola Buffona. Silni promašaji Sienu su koštali u 71. minuti susreta. Potpuno uspavani Juventus poveo je na svoj provjereni način, iz slobodnog udarca. Diego je bio izvođač, a Amauri je glavom pospremio loptu u mrežu Curcija za vodstvo Stare dame od 1:0. Tako je i završilo, Juventus je izvršio svoju misiju osvajanja sva tri boda i teško izborenom pobjedom ponovno se ubacio u konkurenciju za sam vrh. Sienu je poraz spustio na posljednje, 20. mjesto na ljestvici.

Nogometaši Genoe i dalje nastavljaju s lošim predstavama, momčadi Ivana Jurića ne ide ni kod kuće ni u Europi, a novo razočaranje Genoa je upisala gostujućim porazom od Cagliarija rezultatom 3:2. Lošija vijest od samog rezultata je ponovna ozljeda Ivana Jurića, koji je u prvom povratničkom susretu nakon duže pauze zbog ozljede ligamenata desnog koljena zbog nove ozljede bio prisiljen rano napustiti travnjak. Naš reprezentativac je na terenu proveo prvih 30 minuta kada je zamijenjen zbog, kako se u prvi mah čini, ozljede desnog butnog mišića. Mario Brkljača u ovom dvoboju nije konkurirao za sastav Cagliarija.

Što se same utakmice tiče, Genoa je do ranog vodstva došla već u 20. minuti susreta lijepim pogotkom Mesta iz slobodnog udarca. Domaćini su uspjeli uzvratiti u 56. minuti kada je rezultat na 1:1 svojim pogotkom poravnao Biondini, a četiri minute kasnije ponovno se tresla mreža momčadi sa Sardinije. Domaći branič Lopez je loptu odbio ravno do Floccarija, koji nije propustio priliku matirati Marchettija za vodstvo Genoe od 2:1. Tek su se tada razbudili domaćini, Nene je u 77. minuti poravnao rezultat na 2:2, a deset minuta kasnije je Lazzari svojim pogotkom donio sva tri boda Cagliariju. Genoa polako, ali sigurno pada sa samog vrha i trenutno drži deveto mjesto, dok je Cagliari nakon nova tri boda došao na 14. mjesto.

Kraj crnih dana još uvijek nije na vidiku za momčad Rome, Vukovi i dalje nižu katastrofu za katastrofom, a ovaj put su se uspjeli osramotiti protiv Livorna, fenjeraša sa samog dna koji je bio bez ijedne pobjede. Bio, do dvoboja s Romom. Livorno je na rimskom Olimpicu uspio iznenaditi neprepoznatljive Vukove i s minimalnih 1:0 uzeti prvu pobjedu u sezoni, a time još malo okaljati već debelo uprljan obraz Rimljana. Naš Dario Knežević odigrao je cijeli susret u dresu pobjedničke momčadi.

Nakon prilično uspavanih prvih dvadesetak minuta susreta, prva veća prilika za vodstvo ukazala se Romi u 23. minuti. Perrotta je iz blizine potražio vrata Livorna, ali je gostujući vratar De Lucia jedva obranio njegov pokušaj. Slab početak Vukove je stajao glave u 40. minuti susreta, gosti iz Livorna iskoristili su propusnost na lijevoj strani rimske obrane, a Tavano je matirao Donija i Livornu donio vodstvo od 1:0. Vukovi su bili nešto aktivniji u drugom dijelu, u 55. minuti je Vučinić pogodio gredu gola Livorna, ali se semafor ipak zaustavio na konačnih 1:0 za goste i nastavak potopa rimske momčadi koja je pala na 12. mjesto na ljestvici. Livorno više nije posljednji, samo dno prepustio je Jajalovoj Sieni.

Palermo našeg Igora Budana i dalje nastavlja s dobrim igrama, Sicilijanci su kod kuće iskoristili slabiju formu Udinesea i s minimalnih 1:0 uzeli nova tri boda za nastavak uspona prema vrhu ljestvice. Naš nogometaš je na terenu proveo nešto više od pola sata, u 59. minuti je u igri zamijenio Pastorea. Gledatelji na Barberi nisu vidjeli pogodak sve do 86. minute kada se posrećilo domaćinima. Bovo je lijepim udarcem izvana skinuo paučinu s mreže Handanoviča za konačnih 1:0 Palerma i visoki uspon momčadi sa Sicilije koja trenutno drži četvrto mjesto na ljestvici.

Deveto kolo ponudilo je i dva veća iznenađenja. Fiorentina je kiksala domaćim (prvim u sezoni) porazom od Napolija rezultatom 1:0, čime se udaljila od samog vrha. Momčad Waltera Mazzarija upisala je drugu pobjedu za redom i zahvaljujući pogotku Maggija iz 88. minute uspela na osmo mjesto na ljestvici. Još jedno iznenađenje priredio je Bari pobjedom nad Lazijem od 2:0, nogometaši Barija iskoristili su lošu formu Nebesko plavih i golovima Barreta i Meggiorinija uzeli sva tri boda Rimljanima. Drugu pobjedu u sezoni upisali su nogometaši Atalante, koji su kod kuće s 3:1 nadigrali Parmu i time se malo odmaknuli od najopasnije zone, trenutno su na 16. mjestu.