Fenerbahče upropastio francuski povratak

Borna Rupnik • srijeda, 28.10.2009.

Turski Fenerbahče domogao se prve pobjede u ovogodišnjem izdanju Eurolige. U Francuskoj su svladali Asvel, povratnike u elitno društvo Starog kontintenta, ali tek nakon produžetka...

Četiri je godine momčad iz Villeurbannea Euroligu gledala samo na televiziji, a u novoj im je domaćoj premijeri u goste stigao turski Fenerbahče, s našim Gordanom Giričekom u sastavu. Asvel je prvi susret izgubio u Litvi, a Fenerbahče na svom terenu od Barcelonu te su obje ekipe krenule po prvu pobjedu.

Prvo je poluvrijeme pripalo Turcima, iako su Francuzi čvrstom obranom držali rezultatski priključak i na odmor otišli sa samo pet koševa zaostatka (24:29).

U nastavak je Fenerbahče ušao još angažiranije, probio granicu od deset poena viška, a u 25. minuti ubačajima Omera Asika povisio na za takvu utakmicu teško dostižnih 45:31. Zahvaljujući Lynnu Greeru u zadnju se četvrtinu ušlo s +9 za goste.

No, tada je uslijedila serija Asvela 10:0, koji je preuzeo vodstvo, ali turski se predstavnik na vrijeme pribrao te se sa 64:64 otišlo u produžetak, pri čemu je domaći branič Ben Dewar šutirao tricu za pobjedu.

Fenerbahče se na ključnu prednost odvojio minutu prije isteka produžetka koševima raspoloženog Tarencea Kinseya i Emira Preldžića (74:68), a tu prednost više nisu ispuštali s linije slobodnih bacanja.

U konačnih 78:76 Kinsey je ugradio 21 koš i sedam skokova, a Asik je slijedio s 13 pogodaka i deset skokova. Najbolji strijelac susreta ipak je bio Ali Traore, no njegovih 29 ubačaja i 13 skokova ostat će u sjeni poraza, kao i Dixonovih 19 koševa. Giriček je odigrao osam minuta i postigao dva koša uz šut 1/4 iz igre, imao jedan skok, jednu asistenciju i dvije izgubljene lopte.