Zadar obranio Višnjik

Branimir Korać • nedjelja, 01.11.2009.

I drugi derbi između hrvatskih i srpskih klubova u petom kolu NLB lige otišao je na stranu naših predstavnika. Nakon Cibone slavili su i Zadrani koji su u svojoj dvorani odigrali pravu mušku utakmicu i svladali borbeni Partizan 77:66...

Dvoboji Zadra i Partizana uvijek su pobuđivali posebnu pozornost, nebitno o položaju na ljestvici, nebitno o momčadima i ambicijama. Tako je bilo i ovaj put, puna dvorana Kreše Ćosića na Višnjiku svjedočila je pravoj čvrstoj utakmici u kojoj se nije moglo previše umirati u ljepoti, ali utakmica je ponudila rezultatsku neizvjesnost i na kraju dosta zadovoljstva domaćim navijačima.

Vidjelo se kako se obje momčadi još traže, kako nisu još na vrhuncu forme, no i vidjelo se kako Zadar ima trenutno kvalitetniji kadar od Partizana koji će se ove sezone dosta mučiti i teško je prognozirati da će obraniti naslov prvaka.

Igra je bila postavljena očekivano. Oba trenera posebnu pozornost posvetila su obrani, Partizan je puno koristio unutarnju igru i Marića, Veselog i Robertsa dok je Zadar bio raspoloženiji šuterski te je samim time imao više mogućnosti u napadu. Gosti izvana nisu mogli gotovo ništa pogoditi, postotak šuta bio im je vrlo nizak (npr. za tricu 1/11) i to im je stvaralo najveće probleme.

Zadrani su se počeli odvajati sredinom druge četvrtine. Dok je prva dionica protekla u izjednačenoj igri, sredinom druge četvrtine domaćin je nakon trica Rančića i Perića dohvatio deset poena prednosti. Do kraja prvog poluvremena nisu imali problema s čuvanjem rezultata te se na odmor otišlo s vodstvom 39:27.

Treća četvrtina nije donijela nikakve promjene. Zadar je uspješno balansirao između deset i 15 poena prednosti, sve do same završnice kada Partizan preko Miloševića i Robertsa spušta zaostatak na 56:47.

Tim smanjenjem rezultata Partizan je zaprijetio dok su Zadrani malo opušteniju igru umalo skupo platili. Ipak, nekoliko ključnih trenutaka. Prvi je trica Marka Cara s osam metara na isteku napada za 61:51. Nakon toga Partizan se opet budi i dolazi na malih četiri poena zaostatka, ali tricu uz nećkanje lopte ubacuje Boisa iz kuta za 66:59.

Tri minute su ostale do kraja, opasni Marić krenuo je na polaganje, ali dočekao ga je odlični Perić, krasno ga blokirao, a na drugoj strani Rančić sprema novu tricu za novih plus deset.

Partizan se još jednom spustio na pet poena zaostatka, ali uslijedile su dvije odlične obrambene reakcije Ružića i Perića, Dubrovčanin je položio za 71:64, odmah blokirao Rašića, a Stipčević je tricom završio priču.

Najbolji kod Zadra bili su Stipčević s 18 poena i Perić s 15 poena i pet skokova dok su Partizan predvodili Marić sa 16 poena i 12 skokova i Vesely sa 16 poena.