Ciboni triler u Vršcu

Branimir Korać • nedjelja, 01.11.2009.

Niti nakon petog kola NLB lige košarkaši Cibone ne znaju za poraz. Na vrlo teškom gostovanju u Vršcu kod Hemofarma bili su na velikim iskušenjima, ali su pokazali karakter, vratili se iz teške situacije i na kraju slavili u produžetku 96:94...

Vršac je uvijek bio neugodno gostovanje za Cibonu, duga negativna tradicija poraza vezana je uz to gostovanje, a dva teška poraza u Euroligi nisu u javnosti pomogli da Cibona stvori sliku momčadi koja će prekinuti taj crni vršački niz. Međutim, uspjela je. Tek što su se vratili iz Barcelone, sutradan su bili u autobusu za Vršac, ali nije se osjetilo to previše na igri, a pogotovo na rezultatu.

Hemofarm je nekoliko puta mogao dobiti utakmicu, ali svaki put je Cibona dobro reagirala i na kraju se izvukla i u produžetku slavila. Tamo su pak Cibosi imali veliku prednost da bi se na kraju spašavali i to nakon serije poena Šutala.

Cijelim tijekom utakmice Cibona je bila ta koja je hvatala zaostatak, Hemofarm bi se ponovno odvojio i ponovno je kretao lov.

Prvo kritično razdoblje bilo je početkom druge četvrtine. Cibona je loše otvorila to razdoblje i Šutalo je napravio u dvije minute seriju 10:0 i odveo Hemofarm do visokih 36:22. Ipak Andrić, Zubčić i Tomas malo približavaju Cibonu, zaustavljaju taj Hemofarmov pozitivni trend i na poluvrijeme se odlazi s "pristojnijim" zaostatkom 53:48.

U drugo poluvrijeme pak Cibona bolje ulazi i sa 6:0 uz četiri poena mladog Leona Radoševića Cibosi dolaze napokon do vodstva 54:53. No nije dugo trajalo to dobro razdoblje, Hemofarm se probudio i na krilima nezaustavljivog Bobana Marjanovića domaćin se ponovno odvojio i otišao na šest poena viška.

Nisu se Cibosi odmah oporavili kao u nekim ranijim trenucima, početak posljednje četvrtine i dalje protječe u znaku Marjanovića koji se poigravao sa zagrebačkim centrima te Hemofarm ima osam minuta prije kraja susreta 75:64.

Niti tada Cibona se nije predala. Tricom Andrića vratila se na minus četiri, a Tomas i Gordon u završnici nakon nekoliko dobrih obrambenih reakcija potpuno vraćaju goste koji poravnavaju na 80:80. Marjanović je još jednom donio prednost Hemofarmu, na zakucavanju ga je faulirao Radošević, no na sreću Marjanović ne pogađa dodatno bacanje. Na drugoj strani Gordon ubacuje oba, Pavković promašuje polaganje za pobjedu i s 82:82 odlazi se u produžetak.

U produžetku se nastavio show Marka Tomasa. S dvije trice i polaganjem Tomasa te ubačajima Radoševića s linije slobodnih bacanja Cibona je pobjegla na 92:85, ali onda se ponovno ukazao Šutalo koji vraća Hemofarm u egal.

Nakon što je tricom poravnao na 92:92, poslao je Tomasa na liniju slobodnih bacanja, ovaj ne griješi i Cibona ponovno vodi. Domaćin u narednom napadu ne ubacuje tricu, neprecizan je Stevenson i na liniju slobodnih odlazi Gordon. Iako je etiketiran kao igrač koji ne šutira najbolje slobodna bacanja, ponovno je Gordon u ključnom trenutku bio precizan i Cibona je otišla na 96:92 čime je završila posao.

U velikoj pobjedi Cibone najveći doprinos dali su Marko Tomas koji je ubacio 32 poena uz devet skokova te Jamont Gordon koji je ubacio 16 poena uz osam asistencija i šest skokova. Kod Hemofarma Boban Marjanović ubacio je 30 poena uz 11 skokova, a Pavković i Šutalo dodali su po 15 poena.