Borna Rupnik • subota, 07.11.2009.

Bayern je još jednom ostao bez pobjede. Schalke je s Allianz Arene odnio bod, a do vrijednih su gostujućih pobjeda u pogocima ne posebno bogatom poslijepodnevu stigli Wolfsburg i Freiburg...

Iako su u Münchenu bili svjesni da ih samo pobjeda protiv Schalkea može početi izvlačiti iz krize, dobitnu kombinaciju nisu pronašli. Bayern je nakon razočaranja u Ligi prvaka sa Schalkeom odigrao samo 1:1, a hrvatski su nogometaši iz zapisnika, Danijel Pranjić i Ivan Rakitić, svih 90 minuta grijali klupu.

Schalke je na Allianz Areni već u prvih deset minuta naznačio da je u Bavarsku stigao po sva tri boda. Da su nogometaši Felixa Magatha bili malo konkretniji, mogli su doći do ranog vodstva. No, tada se probudio i Bayern, ali nije iskoristio tri solidne prilike. Potom je uslijedio period taktičkog nadmudrivanja na sredini terena, a domaćin je do prednosti došao nakon prekida u 31. minuti.

U peterac je ubacio Holger Badstuber, a lopta se odbila do neometanog Daniela van Buytena, koji postiže već treći ovosezonski gol, čime se izjednačio na vrhu ljestvice Bayernovih strijelaca. Za nova se uzbuđenja morala čekati sama završnica prvog dijela: slobodan udarac Bastiana Schweinsteigera prohujao je pored vratnice, a onda je Schalke poravnao.

Centaršut Lukasa Schmitza glavom je prema mreži skrenuo 18-godišnji debitant Joel Matip. Trzaj je bio minimalan, no dovoljan da matira Hans-Jörga Butta. U posljednjoj akciji poluvremena Van Buyten je zamalo postigao i drugi gol, ali je obrana Schalkea očistila s gol-linije. U nastavku je Louis van Gaal na teren poslao Arjena Robbena i igra se u potpunosti preselila na gostujuću polovicu.

Nizozemac je ušao umjesto Luce Tonija, koji je potom nezadovoljno napustio stadion, a treba spomenuti i da je sudac Robbenu progledao kroz prste. Naime, trebao ga je isključiti zbog nasrtaja na Schmitza. Međutim, Bayern nije znao konkretizirati svoju nadmoć - kao ni Schalke nekoliko sporadičnih prilika - te je sastav iz Gelsenkirchena i treći uzastopni derbi okončao remijem. Niz im je više nego pravilan: s HSV-om su odigrali 3:3, s Bayerom 2:2 i sada s Bayernom 1:1.

Hoffenheim je protiv Wolfsburga poveo iz protunapada, premda je imao više od igre. U 23. minuti Maicosuel je pronašao Vedada Ibiševića, a bosanskohercegovački napadač nije imao milosti za prvake. No, gosti su dočekali svojih pet minuta, i to doslovno: početkom drugog poluvremena u tom su razmaku preokrenuli rezultat.

Prvo je Zvjezdan Misimović kaznio pogrešku Hoffenheimove obrane, a zatim je napadački dvojac Edin Džeko - Grafite uz malo sreće matirao Timu Hildebranda za konačnih 2:1. Brazilac je tako svoj povratak u prvi sastav okrunio pobjedonosnim pogotkom. Josip Šimunić igrao je od prve do zadnje minute i zaradio jedan žuti karton.

Istim je rezultatom slavio i Freiburg kod Bochuma. Ivica Banović odigrao je cijelu utakmicu i sudjelovao u akciji za vodstvo svoje momčadi, kada je precizan bio Heiko Butscher. U drugom je dijelu poravnao Diego Klimowicz, no Stefan Reisinger u drugoj minuti sudačke nadoknade donosi sva tri boda Freiburgu.

Vrlo dobri Mainz nova je tri boda ubilježio zahvaljujući pogotku Elkina Sota u 39. minuti te jalovim pokušajima Nürnberga, a jedini je dvoboj bez golova bio onaj u Mönchengladbachu. Stuttgart tako već devet kola ne zna za pobjedu, a najbliže zgoditku stigao je Zdravko Kuzmanović, no njegov je udarac zaustavila vratnica.