Antonija Pavlić, Borna Rupnik • subota, 21.11.2009.

Od šest susreta 13. kola Bundeslige koji su se igrali u 15:30 sati u čak četiri su bodove odnijeli gosti, a tek je Schalke uspio slaviti pred svojim navijačima. Najefikasniji su bili Hoffenheim, koji je s 4:0 bio bolji od Kölna našeg Zvonimira Solde, te Werder koji je na gostovanju kod Freiburga na stadionu Badenova postigao šest pogodaka...

Köln hrvatskoga trenera Zvonimira Solde niti u 13. kolu nije promijenio svoje ovogodišnje navike igranja po sistemu toplo-hladno. Soldini izabranici kao da namjerno gube na neparna kola, ove sezone do sada im je to uspjelo četiri puta; bodove, što je zanimljivo, uglavnom skupljaju na "parne" dane.

Trinaesto, nesretno kolo, tako, nije ništa promijenilo. Pred vlastitim navijačima s 4:0 porazio ih je Hoffenheim, dokazujući još jednom kako prošlogodišnje odlične rezultate nikako nije ostvario pukim slučajem. Josip Šimunić za pobjednike je igrao od prve do zadnje minute, a mrežu domaćina tresli su Carlos Eduardo, Obasi, Ba i Ibišević.

Vedra vijest stigla je zato, konačno, navijačima jednog od njegovih glavnih konkurenata u borbi za ostanak Nürnberga, koji je zasluženo otkinuo tri boda branitelju naslova prvaka Njemačke Wolfsburgu.

Bunjaku je dva puta u razmaku od 55. do 64. minute dovodio Nürnberg u vodstvo, no za, činilo se tada, osiguranje boda pobrinuli su se Dejagah u 59. minuti, te Grafite iz najstrože kazne u 77. minuti. Ipak, nogometaši Nürnberga nisu se s time složili i preko Peera Klugea u sudačkoj nadoknadi uzeli su ono što im je prema viđenom na travnjaku i pripadalo - puni plijen.

Pravi potop na svom travnjaku doživio je pak Freiburg. Raspoloženi Werder utrpao im je, naime, čak šest zgoditaka, te tako preuzeo vrh Bundeslige, čekajući sutrašnji ogled Bayera i Bayerna, nakon kojega bi u slučaju Bayerovog poraza na tome mjestu mogao i ostati. Strijelci za nogometaše iz Bremena bili su dva puta Hugo Almeida i Rosenberg, te Özil i Naldo.

Ivica Banović na terenu je proveo svih 90 minuta, a u posljednjih dvadesetak priliku je dobio i Mensur Mujdža.

Pobjedu koja ih je malo odgurnula od opasne zone ostvarila je Borussia (M). Protiv favoriziranog Eintrachta slavili su s rezultatom 2:1, autogolom Russa i zgoditkom Brouwersa, te tek jednim pogotkom domaćina, onim Schweglera.

Čast domaćina spasio je tek Schalke - Ivan Rakitić igrao je od 50. minute - koji je golovima Farfana i Moraveka pobijedio Hannover, dok su Stuttgart i Hertha odigrali 1:1. Strijelci su bili Ramos i Kuzmanović.

U posljednjoj utakmici subotnjeg programa Borussia i Mainz u Dortmundu su odigrali bez pogodaka.