Cibona odjurila bez pozdrava

Ivor Krapac • nedjelja, 13.12.2009.

Pravi angažman i igra u drugom poluvremenu bili su dovoljni košarkašima Cibone da opravdaju ulogu favorita protiv Radničkog u 12. kolu NLB lige. Gosti su se držali na površini u prvih 20 minuta, no čim je momčad Velimira Perasovića krenula u trećoj četvrtini, Kragujevčanima više nije bilo spasa...

Iako su se u prve dvije četvrtine tražili i držali prednost na rutinu, bez puno potrošene energije, košarkaši Cibone na koncu su ipak proslavili novu visoku domaću pobjedu u regionalnoj ligi. Radnički je u Draženovom domu pao s 92:55, uz veliki bijeg Cibosa nakon što je rano u trećoj četvrtini bilo samo pet razlike (45:40).

Dobro otvaranje Vedrana Vukušića i još bolje Jamonta Gardona Cibosima je brzo donijelo prvu nešto značajniju prednost, 12:6 u četvrtoj minuti. Gordon nije posustajao ni u nastavku prve četvrtine, do sedme minute utrpao je već 11 poena i pomogao u povećanju vodstva na 19:11, što gosti iz Kragujevca nisu uspjeli smanjiti do kraja početne dionice.

Vezane vijesti

Na startu druge četvrtine Cibona je s četiri poena Lukše Andrića u kratkom razdoblju povisila na 10 razlike (29:19), no nakon toga, sve do završnice prvog poluvremena, više nije išlo tako lako. Više od tri minute bez koša momčadi Velimira Perasovića gosti su iskoristili za smanjenje na samo četiri poena minusa, 29:25 sredinom druge dionice, a vodeću ulogu imao je Mladen Pantić, čovjek sa zaštitnom maskom na licu, koji je zabijao iz igre i slobodnih bacanja.

Pored približavanja Radničkog, Perasoviću su brigu predstavljale po tri osobne pogreške Zubčića i Radoševića, koje su, uzimajući u obzir i izostanak Dalibora Bagarića zbog boli u nozi, u tom periodu ostavile Andrića i Vukušića kao jedine opcije na unutarnjim pozicijama.

Do odlaska na 15-minutni predah u svlačionicama Cibona se ipak malo probudila. Poenima Tomasa, Andrića i Vukušića otišla je do 43:36, da bi nakon prekršaja Pantića u posljednjoj sekundi poluvremena (kojeg suci i nisu morali suditi) Tomas utrpao i dva slobodna bacanja za povećanje na devet razlike (45:36), mali korak do maksimalne prednosti.

Treća četvrtina donijela je jako malo dobrih vijesti za Radnički. Nakon poena Kotiševskog za smanjenje na 45:40, u nastavku je igrala samo Cibona, s puno više angažmana u obrani u bijegu do ogromnih 71:44 uoči posljednjih 10 minuta.

Uz pravu obranu, na kakvu smo i navikli od ove momčadi, gosti su se potpuno izgubili u napadu i ušli u seriju izgubljenih lopti, što su Cibosi u potpunosti naplatili na drugom kraju parketa. Najviše posla obavio je Lukša Andrić, s dvije trice i ukupno 11 poena, pomogli su Rozić i Tomas, pa i Vedran Princ tricom koja je Perasovićevoj momčadi krenula tek tada. Sveukupno, bilo je dovoljno da se utakmica riješi uoči završne četvrtine.

U posljednjih 10 minuta Cibona je zabilježila i najveću prednost. Tomislav Zubčić, koji se razigrao i upisao 10 poena u tom razdoblju, ubacio je tricu za +41, 92:51 minutu i pol do kraja, a završilo je s tek nešto manje, 37 razlike.

Lukša Andrić vodio je Cibose s 19 poena, dok se Jamont Gordon pridružio s 15 poena (13 u prvoj četvrtini), šest skokova i pet asistencija. Najefikasniji gostujući igrači bili su Kotiševskij i Pantić s po 11 poena.

Cibosi se sada okreću Euroligi i važnom domaćem ogledu s Fenerbahče Ülkerom u srijedu, dok će idući nastup u NLB ligi imati iduće nedjelje na gostovanju kod Cedevite u Sutinskim vrelima.