Zvezda pala u završnici

Branimir Korać • subota, 12.12.2009.

Košarkaši Zadra naišli su na snažan otpor u 12. kolu NLB lige. U dvorani Krešimira Ćosića ugostili su Crvenu zvezdu i tek u posljednjoj četvrtini osigurali pobjedu protiv vrlo upornih gostiju. U završnici susreta povukli su Perić i Car te su Zadrani tako prekinuli mini niz od dva poraza...

Derbi 12. kola NLB lige igrao se u subotnje poslijepodne u Zadru. Istoimeni domaćin ugostio je Crvenu zvezdu i u zanimljivom susretu slavio 89:83. Zadrani su zadržali niz nepobjedivosti u NLB ligi na svom parketu dok je Crvena zvezda pokazala kako je vrlo neugodan protivnik i bez ozlijeđenog Videnova.

Susret su odlično otvorili Tomislav Ružić i Hrvoje Perić na čijim krilima je Zadar stigao vrlo brzo do prednosti 12:4. Međutim, to dobro razdoblje igre nije dugo potrajalo, Zvezda se vrlo brzo vratila u rezultatsku neizvjesnost i prva dionica završena je s manjom prednosti Zadra, 22:19.

Na startu druge četvrtine gosti poravnavaju na 24:24, no onda Rančić i Stipčević tricama ponovno odvajaju domaćina. Do kraja prvog dijela Crvena zvezda uje u misiji smanjenja zaostatka, u nekoliko navrata u tome im je i uspijevalo, ali domaćin se ponovno odvojio i unatoč tri osobne pogreške Plaisteda i Boise sa sredine treće četvrtine na poluvrijeme su otišli s vodstvom 49:42. U prvih 20 minuta zadarska trica bila je na sjajnih 7/8 i samo velik broj izgubljenih lopti spriječio ih je u tome da naprave ogromnu prednost.

Početak drugog poluvremena ponovno je bio vrlo dobar i otišlo se na najviših 55:44, ali tada staje zadarski šut, Zvezda odgovara s 9:0 i vraća se u utakmicu. U završnici četvrtine gosti su stigli i do poravnanja 63:63, no trica Morovića i skok u napadu i polaganje Plaisteda sa sirenom donijeli su Zadranima ugodnijih 68:63.

U posljednjoj dionici Zadar je bio bolja i konkretnija momčad. Odmah su se odvojili na 74:65 i imali napad i za plus 11 koji nisu iskoristili te je Zvezda nakratko zaprijetila smanjivši na 74:69. Ipak u završnici s dva teška ubačaja Marko Car odvodi Zadar na ulasku u posljednju minutu na nedostižnih 82:71. Do kraja susreta pobjeda domaćina nije bila nijednom ugrožena.

Kod Zadra šest igrača bilo je na dvoznamenkastom broju poena, a Hrvoje Perić ih je predvodio s 15 poena. 12 je dodao Rok Stipčević dok su Morović, Ružić, Downs i Rančić ubacili po deset poena. Kod gostiju neugodni Bjelica ubacio je 17 poena uz osam skokova, a Elmedin Kikanović dodao je 15 poena.