Lyon 0:1 Bordeaux
Bordeaux

Žirondinci ušutkali Gerland

Maja Giljanović • nedjelja, 13.12.2009.

Najbolja obrana Le Championnata pobijedila je jedan od tri najbolja napada Francuske. Bordeaux je protiv Lyona slavio usred Gerlanda i Lavovima pobjegao velikih osam bodova.

Boumsong se uoči derbija Le Championnata između u 2000-ima sedam puta uzastopce prvaka Lyona i branitelja titule osvojene prošle godine Bordeauxa tješio: "Čak i u slučaju da izgubimo, u što čisto sumnjam, ali kalkulacije radi, čak i u slučaju da Bordeaux pobijedi prvenstveno ne gi bilo riješeno. Ostalo je dovoljno bodova na raspolaganju i njihova bi prednost i dalje bila dostižna.

Svoj optimizam Boumsong temelji na činjenici da je lani Lyon nakon 16 odigranih utakmica osvojio 34 boda, Bordeaux 26, a Žirondinci su u svibnju proslavili titulu. Lyon je i kasnije u veljači Bordeauxu bježao šest bodova samo da bi u preostala tri mjeseca prokockao prednost.

Jedina razlika je što je Bordeaux momčad kakva je prijašnjih godina bio Lyon. Čvrsta, homogena i pokrivena na svim pozicijama, a i ozljede su ih poštedjele. Uoči utakmice protiv Lyona Bordeaux je ispred Lavova vodio pet bodova razlike i na prvom mjestu, a Lyon tavori na devetoj poziciji iza, svaka čast svima, jednog primjerice Montpelliera, Lorienta ili Valenciennesa.

Kvalitetom nogomet između dvije momčadi koje su izborile proljeće u Ligi prvaka i koje su sredinom tjedna pobijedile - Lyon 4:0 Debrecen i Bordeaux 1:0 u Haifi - nije oduševio. Prvo poluvrijeme su gosti koji su u prijašnjih 15 utakmica primili samo 10 golova (više nego dvostruko manje od Lyona koji ih je primio 22) zatvorili prilaze svom golu i orijentirali se na kontre.

Lyon predvođen sjajnim Lisandro Lopezom (Argentinac je na 11 utakmica u Le Championnatu postigao osam golova, a u Ligi prvaka na sedam njih pet) je bio indisponiran i najbliže što se primakao vratima Carrassoa bilo je u 82. minuti, ali je sudac prešutio potezanje Lopeza od strane Sanea i propustio Lyonu svirati jedanaesterac.

Bordeaux je stisnuo u zadnjih pet minuta i rizik se isplatio u 86. minuti. Gol odluke, u prvi čas dvojben, postigao je Chamakh. Nakon usporene snimke i Llorisu, koji je isprva žustro protestirao i reklamirao da lopta cijelim svojim obujmom nije prešla gol-liniju prije nego ju je izbacio vani, postalo je jasno da je gol Marokanca čist kao suza i da je sudačka odluka da ga prizna 100 % ispravna.

Bordeaux je i dalje nakon pete pobjede uzastopce u svim natjecanjima (Juventus, Nancy, PSG, Maccabi, Lyon) prvi, četiri boda ispred Montpelliera na drugom i šest bodova ispred Marseillea na trećem mjestu.